, 22 Haziran 2018
Bir Katılım Bankası da Yayınevi Kurdu

2056

Bir Katılım Bankası da Yayınevi Kurdu

Eğitim-Bir Sen’in Akif İnan hassasiyeti... Alaeddin Özdenören’in kitapları yeniden basılıyor. Bir katılım bankası da yayınevi kurdu. Marmara Kıraathanesi konuşulacak. M. Murtaza Özeren bu haftanın öne çıkan bazı kültürel mevzularını derledi.

İlgili Yazılar
Ortak Güzellik Değerleri Paris e Benzemek İçin Allak Bullak Edildi
Ortak Güzellik Değerleri, Paris’e Benzemek İçin Allak Bullak Edildi

''Mimar Sinan’ı anlamaya çalıştığımız zaman, bugünkü yaklaşımımızın eksikliğini, sefaletini, zavallılığını görme imkânımız olacak. Bugün bir şey yapıyor muyuz, yaptığımız nedir sorularına samimi bir cevap verme imkânı olacak.'' Merhum mimar Turgut Cansever ile 'Mimar Sinan' kitabı üzerine yapılmış bir röportajı Yağız Gönüler alıntıladı.
27/02/2017 08:08
Katılım Bankaları Kültür Dünyamızın Neresinde
Katılım Bankaları Kültür Dünyamızın Neresinde?

Üstlendikleri vazife itibari ile kültür dünyamıza da destek vermeye çalışan katılım bankalarının kültür eserleri, esefle belirtmek gerekir ki, kendileri gibi pek fazla tanınmamakta... Melih Turan zaten az olan bu kültür eserlerine değindi.
09/01/2017 10:10
İstanbul da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti
İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlardan Dil ve Kültür Hassasiyeti

İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı... Yeni bir İslam sanatları portalı... Musul sicillerini koruyan gençler... İran’dan ilginç bir intihal vakası... Hilti ile dalınan tarihi mezarlık... Sadece kapağı için bile alınabilecek bir kitap... M. Murtaza Özeren, son günlerin kültür gündeminde öne çıkan bazı başlıklara değindi.
17/03/2018 12:12
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap Kudüs'ün Faziletleri
Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap: Kudüs'ün Faziletleri

Yazma Eserler Kurumu’ndan bir Kudüs kitabı... Üniversitelerden İstanbul'a özel projeler... Suriyelilerin telefonla bağlanıp konuştuğu bir radyo... Arapça-Türkçe edebiyat çeviri dergisi... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültür olaylarına değindi.
10/03/2018 12:12
Maşallah İnşallah Nasıl Yazılır
Maşallah, İnşallah Nasıl Yazılır?

Osmanlı artık maalesef ‘ticari’ bir ürün... 'Maşallah', 'inşallah' nasıl yazılır? Hasan Aycın’ın ilk çizgisi... Bir gün Halide Edip, Adnan Adıvar, Yakup Kadri gibi isimler gemide seyahat ederken… Tahsin Görgün’ün ufuk açıcı konuşması... 'Efendime Söyleyeyim' başladı... M. Murtaza Özeren, haftanın öne çıkan bazı havadislerine değindi.
10/02/2018 11:11
'Mehmed Akif in Evini Sezen Aksu Almış Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i
''Mehmed Akif’in Evini Sezen Aksu Almış, Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i Bulunuz

Mehmed Akif’in kaldığı evi Sezen Aksu almış, satmış… İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş. Üç Mesele’nin kırkıncı yılı... Harmancı’nın 180. öyküsü... Mahmud Erol Kılıç’la bir röportaj... M. Murtaza Özere haftanın öne çıkan bazı kültürel hadiselerine değindi.
27/01/2018 11:11

Eğitim-Bir Sen’in Akif İnan hassasiyeti

Öncelikle bir düzeltme ile başlayalım bu haftaki havadise. Geçtiğimiz haftaki yazımızda Akif İnan’ın kitaplarından ikisinin İz Yayıncılık tarafından yeniden basıldığını, bunun okur ve yazar adına sevindirici olduğunu çünkü önceden Eğitim-Bir Sen tarafından hazırlanan kitaplara erişimin çok zor olduğunu zikretmiştik. Bu ifade kendimin ve bazı tanıdıklarımın tecrübelerinden yola çıkılarak yazılmıştı ve herhangi bir kötü niyet barındırmıyordu.

Dün Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa’dan bir telefon aldık. Bu ifadenin kendilerini incittiğini, nitekim sendika olarak bu kitapların hazırlanması, yayınlanması ve dağıtımı için çok büyük çaba harcadıklarını ifade etti.

Akif İnan’ın kitaplarının peşine düşüşümüz bundan 5-6 sene evveline dayanıyor. Demek ki köprünün altından çok su akmış. Şükrü Bey, Akif İnan’ın bütün kitaplarının sendikanın sitesinden PDF olarak erişime sunulduğunu ayrıca Eğitim-Bir-Sen genel merkezine ulaşılarak kitapların talep edilmesi durumunda bu kitapların gönderildiğini belirtti.

İlgileri ve uyarıları için teşekkür ederiz. Bu vesile ile Akif İnan okurları için Eğitim-Bir-Sen’deki kitapların durumunu aktarmış olalım.

Son bir zeyl: Akif İnan’ın kendi sesiyle okuduğu şiirlerden Akif İnan’a vefa albümü hazırlanmış. Maalesef bu albüm gözümüzden kaçmış. Bu güzel albümü kitaplar gibi Eğitim-Bir-Sen’in sitesinden indirebileceğiniz gibi albüme şuradan da erişim sağlayabilirsiniz.

Alaeddin Özdenören’in kitapları yeniden basılıyor

Yedi Güzel Adam’dan birinden bahsettik, bir diğerinden de bahis açalım. Hamdi Akyol’un verdiği habere göre Alaeddin Özdenören’in kitaplarından dördü (Açılı/yorum, Geleceğin İnsanı, İnsan ve İslâm, Şiirin Geçitleri) İz Yayıncılık’tan yakın zamanda yeniden yayınlanacak. O kadar yakın ki, önümüzdeki hafta matbaadan gelmesi bekleniyormuş. Yeni sene içerisinde de külliyatı tamamlamak yolunda Alaeddin Özdenören’in diğer kitapları da çıkacakmış.

Bir katılım bankası da yayınevi kurdu

Cumhurbaşkanı, çeşitli vesilelerle birçok kez kültür meselesinde istenilen adımların bir türlü atılamamış olduğunu, hâlâ birçok eksiğin var olduğunu dile getirdi. Bu alanda yapılan birçok hamle boşa çıktı, çıkıyor. (3. Kültür Şurası bunun en tipik örneği diyebiliriz.) Oysaki bu meselenin halli için daha somut adımlar atılması lazım. Bu amaçla yayıncılık dünyasında bir hareketlenme var diyebiliriz.

Öncelikle son gelişmeyi zikredelim: Albaraka Türk Katılım Bankası, 3,5 milyon liralık sermaye ile Albaraka Kültür-Sanat ve Yayıncılık AŞ ismiyle yeni bir şirket kurma kararı almış. Uzun yıllardır sanat faaliyetlerini destekleyen ve birkaç prestij kitap da yayınlayan Albaraka böylelikle yayın dünyasına da girmiş olacak.

Malumunuz olduğu üzere, 15 Temmuz sonrasında devlet eline geçen NT mağazaları, yakın bir zaman önce Turkuaz grubuna devredilerek TveK Kitap Kırtasiye oldu. Turkuaz grubunun yeni bir yapılanma ile yayıncılığa başlayacağı kulağımıza çalınmıştı. Albayrak grubunun da kültür yayıncılığına girdiğini, çeşitli isimlerin editör olarak çalışmaya başladığını (yayınevinin ismi ile kimlerin görev aldığını yayınevi okurlara ilk ürünlerini sunduğunda belirtelim) duyduk, duymaktayız.

Kitap yayınlamak bu kültür faaliyetlerinde atılabilecek en somut adım olarak durmakta. (1940’lardaki Hasan Âli Yücel Klasikleri buna çok güzel bir örnektir.) Umarız bu meselede yol kat edilebilir. Her ne kadar bu “mesele”nin uzamları tartışmalı olsa da şu bir gerçek ki kitaptan zarar gelmez. Yayın hayatına yeni başlayan bu yayınevlerine başarılar diliyoruz.

Marmara Kıraathanesi konuşulacak

Son bir etkinlik haberi ile havadisimize son verelim. Bu akşam saat 19.00’da Yesi Derneği’nin Zeytinburnu’ndaki merkezinde Cem Sökmen yeni kitabı Marmara Kıraathanesi vesilesiyle “Marmara Kıraathanesi: Bir Hayat Sahnesi” başlığı altında bir konuşma yapacak. Meraklılarına duyurulması kadar duyanların da merak etmesini dileyerek aktarmış olalım.

 

M. Murtaza Özeren