, 20 Temmuz 2018
Peru dan Türkiye ye İlham Verici Bir Hayat

3648

Peru’dan Türkiye’ye İlham Verici Bir Hayat

Sonradan Müslüman olanların hayatlarına baktığımızda en dikkat çekici noktanın bir arayışı ısrarla sürdürmek olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Neşe Kutlutaş da 'Companero Rosita' kitabında böyle bir insanın 'gerçek olamayacak kadar güzel' diyebileceğiniz gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Mehmet Ali Başaran yazdı.

İlgili Yazılar
Neşe Kutlutaş neler yapıyor
Neşe Kutlutaş neler yapıyor?

Neşe Kutlutaş'a neler yaptığını, Gerçek Hayat yıllarını, alternatif tıbbı, neler okuduğunu ve daha bir sürü şeyi sorduk..
22/05/2010 08:08
Cahit Koytak Şiiri Alçak Sesle ve Divanece
Cahit Koytak Şiiri: Alçak Sesle ve Divanece

'Yeni Başlayanlar İçin Metafizik'ten 'Alçak Sesle ve Divanece'ye kadar Cahit Koytak şiiriyle karşılaştığımız her an, en iyi bildiği işi, önüne çıkan her şeyi şiire dönüştürme işini hep aynı serin tavır içinde sürdüren bir şairin sessizliğiyle kuşatıldığımızı hissediyoruz. Şahin Torun yazdı.
04/06/2018 07:07
Musikişinas ve Edebiyat Tarihçisi Bir Şeyh Sadeddin Nüzhet Ergun
Musikişinas ve Edebiyat Tarihçisi Bir Şeyh Sadeddin Nüzhet Ergun

Sadeddin Nüzhet Ergun 45 yaşında vefat etmesine rağmen hayatı boyunca yoğun bir şekilde çalıştığından, folklor, edebiyat ve musiki tarihimiz üzerine elliden fazla eseri mevcuttur. O, kendi deyimiyle eserleri ile memleketi için faydalı olmaya çalışmıştır. Dilara Yabul yazdı.
25/04/2018 12:12
Mecburiyetlerin Peşinde Ömrünü Çürütenlere Bir Doz Gökhan Özcan
Mecburiyetlerin Peşinde Ömrünü Çürütenlere Bir Doz Gökhan Özcan

Siyaset, ticaret, makam, hırs… Bunların peşinde ömrünü çürütenlere bir doz Gökhan Özcan tavsiye ediyorum. Şu anda elimde olan 'Gözağrısı' kitabından başlayabilirler. Gözağrısı, bağırmıyor ama sarsıyor. Yol gösteriyor ama zorlamıyor. Hatta yolu açıyor. Kalıp vaazlar vermiyor. Saf olanı bulmaya çalışıyor; arıyor, çabalıyor, didiniyor ve saflığın merkezi çocukluğa yolunu düşürüyor doğal olarak. Mehmet Akif Öztürk yazdı.
16/04/2018 12:12
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar Ocak 2018
Çeşitli Yayınevlerinden Yeni Çıkan Kitaplar / Ocak 2018

Her ay başında, sitemize hangi yayınevleri yeni çıkan kitaplarından neleri göndermişse onları toplu olarak siz okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte Ocak-2018 döneminde Dünyabizim'e gönderilen yeni kitaplar...
01/02/2018 08:08
Doğuran kazan fıkrası faizcileri eleştirir
Doğuran kazan fıkrası faizcileri eleştirir

Şaban Abak ile ‘Tarifi Bende’ kitabı etrafında konuştuk..
13/03/2013 08:08

Sonradan Müslüman olanların hayatlarına baktığımızda en dikkat çekici noktanın bir arayışı ısrarla sürdürmek olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Söz konusu olan hakikat arayışıdır ve hayatın esas amacına tekabül eder.

Müslümanlığın hazır bulunduğu bizim gibi toplumlarda ise bu arayış ya hiç yoktur, ya cılızdır ve sürdürülemez, ya da istisnalar arasında kendine yer bulacak kadar azdır. Ancak çok azımız kendimizi içinde bulduğumuz mevcut dini algıyı sorguluyoruz. Çoğunlukla, “çoğunluğa uyuyor” ve atalarımızın Müslüman olduğuna güvenerek, miras aldığımız şekliyle yaşıyoruz Aziz İslam’ı.

Öyle insanlar var ki İslam onlar için, miras değil alın teri. İslam’ın yaşanmadığı bir toplumdan çıkagelen Malcolm X bu anlamda bilinen kıymetli bir örnektir. Malcolm Little’dan Malcolm X’e, oradan da Malik El Şahbaz’a varan, İslam’la buluşan hayatını şehadetle taçlandırmıştır. (Roger Garaudy, yine hemencecik akla gelen örneklerden bir diğeridir.)

Companero Rosita” da öyle insanlardan biri. Vadi Yayınları’ndan çıkan, Neşe Kutlutaş’a ait roman “Perulu Komünist Bir Gerilla’nın Gerçek Hayat Hikâyesi”ni anlatıyor.

Gerçek olamayacak kadar güzel

Kitap, okuruna öylesine “inanılmaz” olaylar anlatıyor ki gerçek olduğunun altını çizmek gerekmiş. Hem kapakta hem de ilk sayfada. Hakan Albayrak, kaleme aldığı minik takdim yazısında şöyle diyor: “Hikâyenin sonunu okurken ‘gerçek olamayacak kadar güzel’ diyebilirsiniz, ama ben şimdi bunun önüne geçiyorum: Gerçekten yaşanmış bir hikâyenin gerçek finali bu… Biliyorum, çünkü hikâyenin kahramanını şahsen tanıyorum.”

Hikâyenin kahramanı Rosa, kızıyla birlikte yaklaşık dört yıl önce Türkiye’ye geldiğinde Hakan-Emira Albayrak çiftinin evlerinde kalmış bir süre. Anne kız Türkiye’de gözlerden uzak bir hayat yaşıyorlar şimdi.

Kitabın adı İspanyolcada yoldaş anlamına gelen “Companero” kelimesi ile babasının küçük kızına atıfla yazılan “Rosita” ile oluşturulmuş.

Perulu bir kızın tek başına çıktığı yolda yoksulluğa, zulme, derde, davaya, kavgaya, gerilla savaşına, dağlara, özgürlük türkülerine, zindanlara, ihanetlere, işkencelere, maceradan ağır basan kan ve gözyaşlarına şahit oluyorsunuz. En çok da halis niyetine, iyi ve güzel olanı arayışına, ilahi yönlendirmeye ve evet, mucizelere…

Kitapta insanı fazlasıyla duygulandıran, ancak mucize kelimesiyle izah edilebilecek olaylar var. Sanırım okuyan herkes, “olaylar sahiden de anlatıldığı gibi mi, yaşanmış mı” diye soracaktır. En azından ben sordum. Kitabın yazarı ve sonlarına doğru da parçası olan, Rosita’nın yeni “Companero”su diyebileceğimiz Neşe Kutlutaş’ı telefonla aradım. “Yaşananların tamamı gerçek; hatta dahası var, kitaba almadığımız.” dedi.

İman etmek ne demek?

“Companero Rosita” ilham verici bir hayat hikâyesinin yanı sıra cezaevlerindeki siyasi tutsaklık ve mültecilik konularını ele alması dolayısıyla, fazlasıyla Türkiye meselesi içeriyor. Nitelikli bir hidayet romanı olmanın çok ötesinde bir anlam ifade ediyor.

İthaki Yayınları’ndan çıkan “Malcolm X - Arayışlarla Dolu Bir Hayat” adlı kitapta okumuştum: Malcolm X’in şehadetinin ardından Alex Haley’in kaleme aldığı biyografisi Amerika’da 10 yılda 5 milyondan fazla satmış ve pek çok lisede ders kitabı olarak okutulmuş.

Bazı kitaplar bazı insanların kaderidir. “Companero Rosita” da Türkiyeli Müslüman okurların kaderi niteliğinde bir kitaptır dersem çok mu olur? “Tanrı misafiri” bir kitap, demek istiyorum.

Her halükarda ciddi bir ilgiyi hak ediyor. İman etmenin -imana erişmenin!- ne demek olduğunu capcanlı, dopdolu hissedebilmek için.

Neşe Kutlutaş, Companero Rosita, Vadi Yayınları

 

Mehmet Ali Başaran

 

Yorum
Neşe Kutlutaş Abla
Abdullah
Kitabı bitirdiğimde ilk aklıma gelen Neşe Kutlutaş Ablayı aramak/mail atmak, emeği ve 'tanri misafiri' kitabı için teşekkür etmek, Rosita Abla'ya da selam söylemekti. Kaldı öyle... Belki de çeşitli vesilelerle kitap, yazar ve kahraman hakkında haber aldığımdan dolayı böyle bir şeye gerek kalmadı. Mehmet Ali kardeş'e emeği ve samimiyeti için teşekkürler. "Arayışımızı ısrarla sürdürmeye devam etsek" ne güzel olacak herşey...
27/04/2017, 10:52
Ne güzel bir kitaptır öyle!
Abdullah
Ben okumaya başladığımda, anne ve babam çoktan bitirmiti bu kitabı. Kitabın yarısındayken onları telefonla aradım ve dedim ki: - Bu kitabı bitirdiniz ve hala oturuyor musunuz? Bir şeyler yapmanız gerekmiyor mu? --- Çileli yoldaş Rosita'ya selam ve hürmetle...
27/04/2017, 10:46