, 20 Haziran 2018
Hz Peygamber'in sas Beşeri Münasebetleri

Adnan Demircan

4741

Hz. Peygamber'in (sas) Beşeri Münasebetleri

Prof. Dr. Adnan Demircan’ın derlediği ''Hz. Peygamber'in (sas) Beşeri Münasebetleri- Temel Hak ve Hürriyetler'' kitabı, Efendimizin beşeri münasebetleri ve sosyal ilişki ağı içerisinde çok fazla değinilmeyen konulara işaret eden makalelerden oluşmuş. Ümit Savaş yazdı.

İlgili Yazılar
İhsan Süreyya Sırma Hocanın Çağına Tanıklığı
İhsan Süreyya Sırma Hocanın Çağına Tanıklığı

''İhsan Süreyya Sırma Kitabı & Pervari’den Paris’e'' kitabında, Adnan Demircan’ın titiz ve nitelikli sorularıyla hocanın geçmişi âdeta didiklenmiş ve ortaya bir neslin, bir kuşağın Pervari’de başlayıp Paris’te giderek kendi istikametini bulan bir dilin açık ve nezih bir şekilde okuyucuyla buluşturulması için hiçbir fedakârlıktan çekinilmemiş. İslamcı retoriğin özellikle 60’lı yıllardan itibaren takip ettiği güzergâhın kendi içindeki sayısız biçimlerini yakından görmek için, insanın oturup bu hatıraları dikkatle okuması gerekiyor. Necdet Subaşı yazdı.
25/04/2018 11:11
Hazreti Ali Döneminde Yaşananlara İki Kitaptan Mukayeseli Bir Bakış
Hazreti Ali Döneminde Yaşananlara İki Kitaptan Mukayeseli Bir Bakış

Hz. Ali ile Muaviye arasında iktidar sebebiyle çıkan ve günümüze kadar etkileri gelen savaşın hikayesini Mustafa Günal’ın ''Hz. Ali Dönemi ve İç Siyaseti'' ve Adnan Demircan’ın ''Ali-Muaviye Kavgası'' kitaplarından kıyaslayarak okumak oldukça verimli oldu. Sedat Palut yazdı.
24/04/2017 08:08
Allah Elçisi nin Hayatını Sağlıklı Bir Şekilde Anlamakla Mükellefiz
Allah Elçisi’nin Hayatını Sağlıklı Bir Şekilde Anlamakla Mükellefiz

''Türkiye’de ve bilebildiğim kadarıyla Arap dünyasında siyer alanında yapılan çalışmaların önemli bir kısmının henüz başlangıç aşamasında olduğunu, Müslümanların nitelikli çalışmalar yapması için biraz daha beklememiz gerektiğini söyleyebiliriz.'' Prof. Dr. Adnan Demircan, Son Peygamber Hz. Muhammed’in hayatını, mücadelesini ve yaşadığı dönemi inceleyen Siyer ilimi üzerine Muaz Ergü'nün sorularını cevapladı.
07/12/2016 10:10
Siyaset Fitnesi Yakamızı Bırakmıyor Bir Türlü
Siyaset Fitnesi Yakamızı Bırakmıyor Bir Türlü

Adnan Demircan, geçtiğimiz günlerde Bursa'da 'Müslümanların İç Meseleleri ve Fitne' başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Ahmet Serin etkinlikten notlarını aktarıyor.
14/11/2016 12:12
Tarihçi Gözüyle Urfa ve Mardin Kültürü
Tarihçi Gözüyle Urfa ve Mardin Kültürü

''Urfa-Mardin Hattı & Memleketime Dair Yazılar'' kitabı, Adnan Demircan'ın, ilmi bir disiplinle, Urfa ve Mardin başta olmak üzere kendisi üzerinde etkisi bulunan Diyarbakır ve Siirt üzerine yazdığı yazılardan oluşuyor. Halil Aslan yazdı.
13/11/2016 08:08
Kerbela yı doğru okumak boynumuzun borcudur
Kerbela’yı doğru okumak boynumuzun borcudur

Prof. Dr. Adnan Demircan, geçtiğimiz yıl yayınlanan Kerbelâ/ Keder ve Belâ kitabı ve Kerbela’yı nasıl okumamız gerektiği üzerine Ayşegül Uyar'ın sorularını cevapladı.
10/02/2015 15:03

Kafamın içinde tuhaf düşüncelerle doktora ders kitaplarını bulmak için Konya’da Rampalı Çarşı’da kitapçıları gezip kitaplara göz atarken, -algıda seçicilik olsa gerek- bir kitaba ilişti gözüm: “Hz. Peygamber'in (sas) Beşeri Münasebetleri - Temel Hak ve Hürriyetler

Beşeri münasebetler ibaresine yoğunlaştım. Bu başlık altında hangi alt başlıklara yer verilmiş merak ettim. Kitabı karıştırmaya başladım. Prof. Dr. Adnan Demircan’ın derlediği akademik makalelerden oluşan kitap Ekim 2015 tarihinde Siyer Yayınları’ndan çıkmış.

İçindeki makaleleri inceledikten sonra alıp okumaya karar verdim. “Hz. Peygamber’in İnsanlarla İlişkisi” adlı makale ile başlıyor kitap ve devamında “Hz. Peygamberin İnsani İlişkileri” başlıklı ikinci bir makale var. “İnsanlarla ilişkiler” ile “İnsani ilişkiler” arasında ne gibi bir fark var diye sordum kendime. Üzerinde çok düşünmedim!

Afra Bint Ubeyd’in kaygısı

Çeşitli kaynaklardan Hz. Peygamberin insani ilişkileri üzerine okuduğum yazılar hatırlıyorum ama “Hz. Peygamber’in Şehit Aileleriyle Münasebetleri” başlığı ilginç geldi. İslam’ın ilk şehitlerini ve Hz. Peygamberin onlara karşı tutumunu anlatıyor.

Üç oğlundan ikisinin Bedir’de şehit olması üzerine üçüncüsünün şehit olmadığına üzülüp, onun hayırlı bir evlat olup olmayacağı kaygısı taşıyan Afra bint Ubeyd’den bahsedildiği anda durup bu sahabenin kaygısı üzerine düşünüyorum.

Bugün belki anlamakta güçlük çekeceğimiz dertler, kaygılar bunlar… “Geride iki oğlum var, onları da gönderirim, feda olsun vatana” diyen şehit annelerinin sesiyle Afra Bint Ubeyd’in sesi yankılanıyor kulaklarımda…

Haberlerde bir dakikalık süreden sonra unutulan şehit yakınlarına, çocuklarına karşı yapılması gereken örnek tutum ve davranışların, politikaların belirlenmesi yönünde fikir verebilir bu yazı.

Siyer okumalarının yanında böyle tematik okumalar yapılmalı

Beşeri münasebetler konusuna devam ederken özel eğitim alanında taradığım kitaplarda bulamadığım konulardaki iki  makaleyi görünce hem yeni bir şey bulmuş, hem yitiğini bulmuş gibi seviniyorum. Yazılar ise şunlar: “Hz. Peygamberin Engellilere Karşı Bakış Açısının Tespiti”, “Engellilerle ilgili hadislerin analizi”, “Hadislerde Yaşlılık Olgusunun Değerlendirilmesi” benim oldukça ilgimi çeken yazılar. “Hz. Peygambere Yönelik Saygısızlıklar” ile de kitap sona eriyor.

Genel siyer okumalarının yanında böyle tematik okumalar da verimli değerlendirmeler için imkân veriyor. Kitap, beşeri münasebetler, sosyal ilişki ağı içerisinde çok fazla değinilmeyen konulara işaret eden makalelerden oluşmuş. Akademik bir titizliğin yanında okunurken çok sıkmayan bir üslup var yazılarda. Mehmet Soysaldı, Şefaettin Severcan, İsmail Altun, Adnan Demircan, Saffet Sancaklı, Bünyamin Erul, Selim Özarslan tarafından yazılan makalelerden oluşan kitap okunmaya değer.

Hz. Peygamberin Beşeri Münasebetleri, Der. Adnan Demircan, Siyer Yayınları.

 

Ümit Savaş