, 19 Nisan 2018
Bir göz buğulanması gibi içten olmuş

5945

Bir göz buğulanması gibi içten olmuş

Emine Batar’ın ilk öykü kitabı 'Uzayan Gölgeler' çıktı. Emine Batar kitabında, hayat denen koşuşturmada biraz olsun kalbini dinleyen insanların öykülerini anlatıyor. Mustafa Uçurum yazdı.

İlgili Yazılar
Büyük fikirler felsefeler edebiyatlar üretmeliyiz
Büyük fikirler, felsefeler, edebiyatlar üretmeliyiz

Atasoy Müftüoğlu, son kitabı 'Varoluşsal Belirsizlikler'de, insanlığın uzun bir süredir cebelleştiği sorunları ele alıyor, algılarımızın nasıl kirletildiğini anlatıyor. Müftüoğlu, kitap etrafında Hatice Ebrar Akbulut'un sorularını yanıtladı.
06/12/2015 14:02
Mesnevi ve Yeniden Manzum Çevirisi
Mesnevi ve Yeniden Manzum Çevirisi

Mesnevi üzerine yapılan alan araştırmalarını, şerhleri de eklersek devasa bir külliyat çıkar. Kültürümüzde bu kadar belirleyici olan eser son olarak Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç tarafından manzum olarak çevrildi. Bilindiği gibi Kırlangıç, Mesnevi’yi nesir olarak da çevirmişti. Böylece şairimiz hem nesir hem nazım olarak Mesnevi çevirmeni olarak kayıtlara geçmiştir. Kâmil Yeşil yazdı.
29/09/2017 11:11
Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri
'Kırılmalar' Şairi Faruk Uysal ve Şiiri

Şiir kitabı özlemle beklenen şairlerdendi Faruk Uysal. Onun şiirini bilenler için bu ara oldukça uzun sürdü. Şimdi 'Kırılmalar' ile okuyucuların karşısına çıkan şairin kitabında 2000 yılından sonra yazdığı şiirler yer alıyor. Mustafa Uçurum yazdı.
11/08/2017 08:08
Gizemli Öykülerin İçli Bestesi Oysa Rüyaydı
Gizemli Öykülerin İçli Bestesi: Oysa Rüyaydı

Merve Koçak Kurt, ikinci öykü kitabı 'Oysa Rüyaydı' ile okuyucuyu gerçek dünyadan rüyaların renkli âlemine masal tadında bir yolculuğa davet ediyor. Yolculuk boyunca size eşlik eden türkülerin, şarkıların, renklerin içinize yaydığı hoşnutluk ile rüya-gerçek arasında gidip geliyorsunuz. Mustafa Uçurum yazdı.
26/06/2017 08:08
Çarpıcı Bir Roman Kaybolmuş Kaderler Müzesi
Çarpıcı Bir Roman: Kaybolmuş Kaderler Müzesi

Handan Acar Yıldız, ''Kaybolmuş Kaderler Müzesi''nde evrensel bir kadın formu yakalamış. Kırılgan çocukluklara sahip, ebeveynleriyle çatışan, onlardan kaçan, âşık olan, anlayamadığı bir yüzün peşinden senelerce koşan, tutkularına sahip çıkan, başkalarının çizdiği sınırlara karşı koyan bu kadınlar gerçekten fazlasıyla özeldir ve dünya zaten onları barındırmaz. Gülhan Tuba Çelik yazdı.
12/06/2017 12:12
Hayatı Şiir Şiiri Resim Resmi Hüzün
Hayatı Şiir, Şiiri Resim, Resmi Hüzün

Şiir hayatı değiştirir. Şair bu işin failidir. Ya hayatın gerisinde yer alıp toplumu bir yere iteler yahut önünde yer alarak peşinden sürükler. ‘Sisten Yazma’ kitabı etrafında Bünyamin K. şiirinin girintilerini Recep Şükrü Güngör yazdı.
09/05/2017 10:10

İlk kitaplar hayatın tüm ilkleri gibi özel bir yere sahiptir. Alın yazısı, sözün cümleye bürünmüş hali, kalbin ayak sesleri ya da geçen zamanla birlikte ağır bir ritmin eşliğinde uzayan gölgeler. Ne yakıştırma yapılırsa yapılsın hepsi ilk kitaplar için uygun düşer. Çünkü sonsuz bir heyecanın ete kemiğe bürünmesidir elimizde tuttuğumuz ilk kitaplar.

Emine Batar, uzun yıllar Heceöykü, Dergâh ve Yediiklim dergilerinde öyküler yayınlayan bir öykücümüz. Bir öykücü için bu üç dergide yazıyor olmak bile bu dergilerin edebiyat dünyamızdaki yerleri düşünülünce çok önemli bir artıdır. Dergilerden sonra da şimdi de Emine Batar, Hece Yayınları'ndan çıkan ilk öykü kitabı “Uzayan Gölgeler” ile okuyucularının karşısına çıktı. İlk kitap, ilk heyecan ve kalbe düşen ilk ışık gibi.

Hayat bir koşudur aslında

Öykücülerin olaylara bakış açıları, yaşadıkları olayları yazdıklarına yansıtmaları ve olaylardan çıkardıkları sonuçlar gözlem gücüyle birebir orantılıdır. Çevresine karşı duyarlı yazarların yazdıklarında hayatın izlerini daha net görürüz ve bu da öykücünün yazdıklarıyla okuyucunun kuracağı irtibatı daha da güçlendirir.

Emine Batar’ın öykülerini okurken sanki tanıdık bir şehirde, bildik sokaklarda, her gün görüştüğümüz insanlarla birlikteyiz gibi hissettim kendimi. Anlatılanlar o kadar bizden ve tanıdık geldi ki sayfalar arasında gönül rahatlığıyla ilerledim.

On yedi öykünün yer aldığı kitapta ilk öykü bir babanın ölümünü anlatıyor: “Babam Ölünce”. Bir babanın ölümünü, ölümün soğuk sesini çok iyi anlatmış yazar. Satırlar arasında bir boğaz düğümlenmesi gibi ölüm evden uzaklaşıp gidiyor. Mahallelinin, ev halkının bu ölüm karşısındaki tutumunu çok iyi yansıtmış Emine Batar.

Durağanlık hakim gibi görünse de öykülerde aslında içten içe bir koşuşturma da okuyucuyu içine çekiyor.“Evdeki Yabancı” öyküsünde, okumak için büyük şehre giden bir kızın teyzesinin yanında yaşadığı yabancılık anlatılıyor. Daha çok iç konuşmalar, hayaller süslüyor anlatımı.

Stres yok desek de…

Emine Batar’ın öyküleri okunurken “tam da benim gibi düşünüyor” diyeceğimiz kahramanlar karşımıza çıkıyor. Kalabalıklar içinde kendini yalnız hisseden kişiler, aile içinde günlük yaşanan sıradan olaylar, aşkını içinde yaşayan ve bir türlü ifade edemeyen gönlü kırıklar, insanların gündelik telaşları ve birçok olay bizi satırlar arasında karşılıyor. Yazarın içten anlatımı, şiirin rüzgârına tutunması, bir bahar yeliyle gönle ferahlık sunması her şeye rağmen bir tekrarı düşürüyor içimize: “Stres yok, stres yok”.

Gece vardiyasından çıkan işçi Selim bütün gürültüleri arkasında bırakarak, tarlalar arasında evine doğru yürürken hışırdayan yapraklara bakarak “Makine gürültüsünü kulaklarımdan temizlediğiniz için teşekkür ederim” diyor. Bu, herkesin arzuladığı bir huzur iklimidir. Kendimizi stres yok diye avutarak biraz olsun acılarımızı dindirmeye çalışsak da her şey aslında bir oyundan ibaret. İyiymişiz gibi yaparak yaşıyoruz.“Stres Yok” adlı öyküdeki kahramanlar da her şeye rağmen iyi olmaya çalışıyor.

Emine Batar’ın öyküleri klâsik öykü çizgisinde çalışmalar. Olay örgüsü, kahramanların çözümlemeleri, iç konuşmalar, geri dönüşler öykü çizgisinden uzaklaşmadan verilmiş. Sıkı diyaloglar ile olaylar sürekli canlı tutulmuş.

Uzayan Gölgeler” adlı öyküde bir yazar, okuyucu ve cümlelerin arasında gizlenmiş üçüncü bir dünyanın kapısı var. Bir yazarın kendi dünyasının dışında bakış açısını netleştirerek başka bir yazarın gözüyle olaylara eğildiğini görüyoruz. Aslında bu tür öyküler bir nevi biyografisi olabiliyor yazarın. Kendi dünyasını bir başkasının gözünden aktarmak isteyen yazarın tutumu olarak sık sık karşımıza çıkıyor bu tür anlatımlar. Emine Batar da bu öykü ile aslında kelimelerle kurduğu dünyanın kapısını aralamış oluyor. Hatta biraz ironi yaparak “okur- yazar” ilişkisine göndermelerde de bulunuyor: “Yazdıkça onları kaybedeksin, yani hislerini. Yazdıkça onun olacaklar, seni terk edecekler.”

Emine Batar’ın bu ilk kitabı, bir iç geçirme kadar sahih, bir göz buğulanması kadar içten olmuş. Kendinden bir şeyler bulmak bir kitap için çoğu zaman artı değerdir. Okuyucular kendilerine yakın buldukları eserlere daha sıkı sarılırlar. Uzayan Gölgeler, aradan yıllar geçse de yazarın yüz akı olacak bir kitap. Yazarının ve kitabın yolu açık olsun.Mustafa Uçurum uzayan gölgeler eşliğinde yazdı