, 17 Ağustos 2017
Helal Gıdanın 5 Engeli

7072

Helal Gıdanın 5 Engeli

Yeni Dünya Dergisi Haziran sayısında gıda dosyasını açmış. Helal gıdalar, GDO ve daha bir sürü güzel dosya.

İlgili Yazılar
Kardelen dergisinin 93 sayısı çıktı
Kardelen dergisinin 93. sayısı çıktı

Kardelen dergisinin Temmuz-Eylül 2017 tarihli 93. sayısı çıktı.
15/08/2017 13:01
Necati Mert'ten 'Hikaye' ve 'Öykü'ye Dair Süreklilik Niçin Esirgenir 'Hik
Necati Mert'ten 'Hikaye' ve 'Öykü'ye Dair: Süreklilik Niçin Esirgenir 'Hikâye'den?

''Fakat hangi sanat, fakat hangi tür durduğu ilk yerde hâlâ? Fotoğrafın icadıyla resim değişti, sinemayla da roman; ama değişimden sonrakilerin adı yine resim, yine roman. Süreklilik niçin esirgenir 'hikâye'den?'' Necati Mert'in Hece Öykü dergisinin 70. sayısında yayınlanan ''Hikaye de Öykü de'' başlıklı yazısını alıntılıyoruz.
13/08/2017 08:08
Din ve Hayat dergisinden Kur  n Eğitimi dosyası
Din ve Hayat dergisinden Kur’ân Eğitimi dosyası

İstanbul Müftülüğü'nün yayını olan Din ve Hayat dergisinin “Kur’ân Eğitimi” konulu 31. sayısı yayımlandı.
10/08/2017 16:04
30 Yıldır Aynı Heyecanla Yedi İklim Cuma Buluşmaları
30 Yıldır Aynı Heyecanla: Yedi İklim Cuma Buluşmaları

Yedi İklim’in Cuma buluşmalarına katılmaya çalışıyorum imkân buldukça. Dergi bürosunda yapılıyor buluşmalar. Haftanın diğer günleri de açık büro. 30 yıldır yayınlanıyor dergi. Cuma buluşmaları da derginin yayın hayatı boyunca aksamadan devam ediyor. Şakir Kurtulmuş yazdı.
11/08/2017 11:11
İktibas dergisinin 464 sayısı çıktı
İktibas dergisinin 464. sayısı çıktı

İktibas dergisinin Ağustos 2017 tarihli 464. sayısı çıktı.
04/08/2017 15:03
İlim ve İrfan dergisinden huy ve karakter eğitimi dosyası
İlim ve İrfan dergisinden huy ve karakter eğitimi dosyası

Saadettin Acar yönetimindeki İlim ve İrfan dergisi Ağustos 2017 tarihli 60. sayısını yayınlayarak beş yılını geride bıraktı.
07/08/2017 14:02

Aylık yayınlanan Yeni Dünya Dergisi haziran sayısında genetiği değiştirilmiş gıdalar konusuna dikkat çekmiş. Son yılların en önemli gündem maddelerinden birisi aslında genetiği değiştirilmiş gıdalar. Yeni Dünya bu sayısında GDO’nun “ekini ve nesli” mahvettiğini anlatmış.

Benim dikkatimi dergide yer alan bir yazı çekti. Prof Dr. Mustafa NUTKU imzalı metinde Müslümanlar ile helal gıda arasına giren 5 engelden bahsedilmiş.

Ferdi Engeller

Yeni DünyaYazar “helal gıda” ile aramızdaki birinci engelin ferdi engeller olduğunu anlatmış.

Yetişkin bir Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmak için bu konuda tercihi, seçimi ve arayışının olmasının, birinci derecede önem arz ettiğini anlatan Nutku; “Müslüman tüketicinin Müslümanlığı, bütün tercihlerine yansımalıdır; neyi talep etmesi gerektiğini bilmeli ve  talep etmelidir. Bazı Müslüman tüketicilerin, Allah’a ve onun Resulüne iman, bağlılık ve itaatlerindeki zayıflıkla orantılı olarak değişecek şekilde, İslâm’ı hayatlarına tatbikleri de değişmektedir. Islah edilmemiş nefis, lezzete, rahata fazla önem vermek gibi, Müslüman sıfatına yakışmayan haller, onu helal gıda arayışından geri bırakabilmektedir ve helal gıdaya ulaşmasını engellemektedir. Her hususta olduğu gibi, helal gıda konusunda da ferdin Allah’a ve Resulüne itaati, öncelikli bir husustur” demektedir.

İlmi Engeller

İkinci engel olarak karşımıza ilmi engeller çıkmaktadır. Müslümanlar neden helal gıda kullanması gerektiğini bilmemektedir. Bu engeli aşmanın yolu ise “Vaaz, konferans, seminer, açık oturum, makale, internet, radyo ve TV programları ile asrın iletişim teknolojisinin en iyi şekilde kullanılmasıdır

Burada benim aklıma hemen helal gıda konferansının önemi geldi.

Meyvelerİctimai Engeller

Üçüncü engel ictimai hayatta karşımıza çıkan engellerdir. Yazara göre; küreselleşmenin ve kara propagandanın etkisi ile Müslüman olduğunu gizlemek zorunda kalan insanlar vardır. Bu yüzden de Müslümanların helal gıda arayışı çeşitli toplumsal baskılarla engellenebilmektedir.

İktisadî Sahadaki Engeller

KarpuzYazar müslümanca kaygılara uzak kimi gıda üreticilerinin helal gıda standartlarının yürürlüğe girmesinden rahatsızlık duyduklarını açıkça belli ettiklerini ifade ediyor. Hem iç piyasadaki gıda pazar paylarını kaybetmemek, hem de “Helal Gıda Standardı”na uymamak istediklerinden, kendi aralarında güç birlikleri kurup ortak hareket etmekte, helal gıda standardının yürürlüğe girmesinin önüne geçmeye çalıştıklarını, helal sertifikalandırma yapılmasını ve Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmasını engellemeğe çalışmakta olduklarını söylüyor.

Siyasi Sahadaki Engeller

Müslümanların “Helal Gıda” gibi masum bir isteği bile Türkiye gibi yapay gerilimler ülkesinde kolaylıkla rejim problemi olarak gösterilebilmektedir. Bu yüzden helal gıdaya ulaşmanın önünde siyasi engeller de mevcuttur. Anlaşılan helal gıda da laikliğe aykırı!  

Ya haram gıda?...

 

Cesur Küçük haber verdi

Yorum
Helal Gıda
Samet Kınır
Rabbimiz bizden helalinden temiz yememizi istiyor. yediğimiz bir çok yiyeceğin içinde bulunan katkı maddeleri yediklerimizin helalliği ve temizliği konusunda bizi şüpheye düşürüyor. Yediklerimizin kana dönüştüğünü ve vücudumuza can kattığını düşünürsek haram ve pis gıdadan hasıl olacak kan acaba Allah'ı ne kadar zikredebilir. Dille denen Allah neden kalple söylenmiyor. yediklerimiz içtiklerimizle alakalı değil mi? M.Şevket Eygi E kodunun bulunduğu katkı maddelerinin kitapçık halinde yayınladı.
16/06/2009, 19:43

İlgili Konular