, 22 Mayıs 2018
Helal Gıdanın 5 Engeli

7826

Helal Gıdanın 5 Engeli

Yeni Dünya Dergisi Haziran sayısında gıda dosyasını açmış. Helal gıdalar, GDO ve daha bir sürü güzel dosya.

İlgili Yazılar
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu?

Derin Tarih dergisi, Fatih Sultan Mehmed'i psikolojik boyutuyla ele alıyor. Fatih’in çocukluğu, eğitiminde anne ve babanın rolü, hocalarının katkısı, 12 yaşında tahta çıkmasının sebepleri, liderlik vasıfları, cesaret ve adalet anlayışı ve uygulayışı, yüksek ideallerini uygulamada gösterdiği kararlılık, sır verip ser vermeyen bir yapıda oluşu, istihbarata çok önem vermesi gibi hususlar işleniyor. Metin Uygun derginin bu dosyasında yer alan Nevzat Tarhan röportajına dair yazdı.
22/05/2018 09:09
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3

Şiar, Mahfel, Dil ve Edebiyat, Şehir, Ayasofya dergilerinin Mayıs 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
21/05/2018 11:11
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı

Miftah dergisinin 2018-Mayıs tarihli 6. sayısı çıktı.
19/05/2018 14:02
Karen Armstrong Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var
Karen Armstrong: Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var

İsrail’in Kudüs’ün tamamını işgal etmesi veya onu başkent yapması ona sahip olduğu anlamına gelmiyor. Zira Kudüs’ün kutsallığı onu zorla elde edenin kazanabileceği bir ödül değildir. O ancak, doğrulukla ve adaletle muamele edenlere verilen bir lütuftur. Munise Şimşek, Karen Armstrog'un 'Kutsal Şehir Kudüs' başlıklı makalesine dair yazdı.
18/05/2018 12:12
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 4 ayda bir yayınlanan hakemli dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi, 23. sayısında 'Estetik'i konu edindi.
16/05/2018 10:10
Batı Osmanlı yı Zonaro nun Fırçasından Tanımış
Batı Osmanlı’yı Zonaro’nun Fırçasından Tanımış

Fatma Ürekli, 'Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro İkbalden İdbara' kitabında; on dört yıl sarayda başressamlık görevinde bulunan ressam Zonaro’nun İstanbul’a gelişinden sarayın başressamlığına yükselişine, yaptığı tablolardan Abdülhamid Han tahttan indirilince görevden alınmasına ve zor günler geçirmesine, birçok konuyu detaylıca işliyor. Metin Uygun yazdı.
16/05/2018 08:08

Aylık yayınlanan Yeni Dünya Dergisi haziran sayısında genetiği değiştirilmiş gıdalar konusuna dikkat çekmiş. Son yılların en önemli gündem maddelerinden birisi aslında genetiği değiştirilmiş gıdalar. Yeni Dünya bu sayısında GDO’nun “ekini ve nesli” mahvettiğini anlatmış.

Benim dikkatimi dergide yer alan bir yazı çekti. Prof Dr. Mustafa NUTKU imzalı metinde Müslümanlar ile helal gıda arasına giren 5 engelden bahsedilmiş.

Ferdi Engeller

Yeni DünyaYazar “helal gıda” ile aramızdaki birinci engelin ferdi engeller olduğunu anlatmış.

Yetişkin bir Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmak için bu konuda tercihi, seçimi ve arayışının olmasının, birinci derecede önem arz ettiğini anlatan Nutku; “Müslüman tüketicinin Müslümanlığı, bütün tercihlerine yansımalıdır; neyi talep etmesi gerektiğini bilmeli ve  talep etmelidir. Bazı Müslüman tüketicilerin, Allah’a ve onun Resulüne iman, bağlılık ve itaatlerindeki zayıflıkla orantılı olarak değişecek şekilde, İslâm’ı hayatlarına tatbikleri de değişmektedir. Islah edilmemiş nefis, lezzete, rahata fazla önem vermek gibi, Müslüman sıfatına yakışmayan haller, onu helal gıda arayışından geri bırakabilmektedir ve helal gıdaya ulaşmasını engellemektedir. Her hususta olduğu gibi, helal gıda konusunda da ferdin Allah’a ve Resulüne itaati, öncelikli bir husustur” demektedir.

İlmi Engeller

İkinci engel olarak karşımıza ilmi engeller çıkmaktadır. Müslümanlar neden helal gıda kullanması gerektiğini bilmemektedir. Bu engeli aşmanın yolu ise “Vaaz, konferans, seminer, açık oturum, makale, internet, radyo ve TV programları ile asrın iletişim teknolojisinin en iyi şekilde kullanılmasıdır

Burada benim aklıma hemen helal gıda konferansının önemi geldi.

Meyvelerİctimai Engeller

Üçüncü engel ictimai hayatta karşımıza çıkan engellerdir. Yazara göre; küreselleşmenin ve kara propagandanın etkisi ile Müslüman olduğunu gizlemek zorunda kalan insanlar vardır. Bu yüzden de Müslümanların helal gıda arayışı çeşitli toplumsal baskılarla engellenebilmektedir.

İktisadî Sahadaki Engeller

KarpuzYazar müslümanca kaygılara uzak kimi gıda üreticilerinin helal gıda standartlarının yürürlüğe girmesinden rahatsızlık duyduklarını açıkça belli ettiklerini ifade ediyor. Hem iç piyasadaki gıda pazar paylarını kaybetmemek, hem de “Helal Gıda Standardı”na uymamak istediklerinden, kendi aralarında güç birlikleri kurup ortak hareket etmekte, helal gıda standardının yürürlüğe girmesinin önüne geçmeye çalıştıklarını, helal sertifikalandırma yapılmasını ve Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmasını engellemeğe çalışmakta olduklarını söylüyor.

Siyasi Sahadaki Engeller

Müslümanların “Helal Gıda” gibi masum bir isteği bile Türkiye gibi yapay gerilimler ülkesinde kolaylıkla rejim problemi olarak gösterilebilmektedir. Bu yüzden helal gıdaya ulaşmanın önünde siyasi engeller de mevcuttur. Anlaşılan helal gıda da laikliğe aykırı!  

Ya haram gıda?...

 

Cesur Küçük haber verdi

Yorum
Helal Gıda
Samet Kınır
Rabbimiz bizden helalinden temiz yememizi istiyor. yediğimiz bir çok yiyeceğin içinde bulunan katkı maddeleri yediklerimizin helalliği ve temizliği konusunda bizi şüpheye düşürüyor. Yediklerimizin kana dönüştüğünü ve vücudumuza can kattığını düşünürsek haram ve pis gıdadan hasıl olacak kan acaba Allah'ı ne kadar zikredebilir. Dille denen Allah neden kalple söylenmiyor. yediklerimiz içtiklerimizle alakalı değil mi? M.Şevket Eygi E kodunun bulunduğu katkı maddelerinin kitapçık halinde yayınladı.
16/06/2009, 19:43

İlgili Konular