, 19 Ekim 2017
Helal Gıdanın 5 Engeli

7260

Helal Gıdanın 5 Engeli

Yeni Dünya Dergisi Haziran sayısında gıda dosyasını açmış. Helal gıdalar, GDO ve daha bir sürü güzel dosya.

İlgili Yazılar
Son İstasyon'a askeri darbe
Son İstasyon'a askeri darbe!

Okurunun gönlünde taht kurmuş olan Son İstasyon dergisi 9. sayısıyla okurlarına veda etmeye/ara vermeye hazırlanıyor.
02/12/2009 10:10
Sungur dergisinden 12 Eylül özel sayısı
Sungur dergisinden 12 Eylül özel sayısı

Sungur Türk fikir mecmuasının 12 Eylül Özel sayısında 12 Eylül 1980 darbesi ve akabinde oluşan süreç Türk milliyetçilerinin gözünden incelendi.
10/10/2017 11:11
Mahalle Mektebi'nde Halil İbrahim Sofrası
Mahalle Mektebi'nde Halil İbrahim Sofrası

Mahalle Mektebi dergisinin 37. sayısında 'Sofra' dosyası adına yakışır zengin bir içerik sunuyor okuyucuya. Mustafa Uçurum dosya konusu hakkında yazdı.
08/10/2017 08:08
Umran dergisinden Şerif Mardin dosyası
Umran dergisinden Şerif Mardin dosyası

Umran dergisinin Ekim 2017 tarihli 278. sayısı çıktı.
07/10/2017 10:10
Hece Öykü dergisinin 83 sayısı çıktı
Hece Öykü dergisinin 83. sayısı çıktı

Hece Öykü dergisinin Ekim/Kasım 2017 tarihli 83. sayısı çıktı.
07/10/2017 10:10
İktibas dergisinin 466 sayısı çıktı
İktibas dergisinin 466. sayısı çıktı

İktibas dergisinin Ekim 2017 tarihli 466. sayısı ''Allah’ın Yolunda Olmanın ve Ölmenin Anlamı'' manşeti ile okuyucusuyla buluşuyor.
05/10/2017 16:04

Aylık yayınlanan Yeni Dünya Dergisi haziran sayısında genetiği değiştirilmiş gıdalar konusuna dikkat çekmiş. Son yılların en önemli gündem maddelerinden birisi aslında genetiği değiştirilmiş gıdalar. Yeni Dünya bu sayısında GDO’nun “ekini ve nesli” mahvettiğini anlatmış.

Benim dikkatimi dergide yer alan bir yazı çekti. Prof Dr. Mustafa NUTKU imzalı metinde Müslümanlar ile helal gıda arasına giren 5 engelden bahsedilmiş.

Ferdi Engeller

Yeni DünyaYazar “helal gıda” ile aramızdaki birinci engelin ferdi engeller olduğunu anlatmış.

Yetişkin bir Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmak için bu konuda tercihi, seçimi ve arayışının olmasının, birinci derecede önem arz ettiğini anlatan Nutku; “Müslüman tüketicinin Müslümanlığı, bütün tercihlerine yansımalıdır; neyi talep etmesi gerektiğini bilmeli ve  talep etmelidir. Bazı Müslüman tüketicilerin, Allah’a ve onun Resulüne iman, bağlılık ve itaatlerindeki zayıflıkla orantılı olarak değişecek şekilde, İslâm’ı hayatlarına tatbikleri de değişmektedir. Islah edilmemiş nefis, lezzete, rahata fazla önem vermek gibi, Müslüman sıfatına yakışmayan haller, onu helal gıda arayışından geri bırakabilmektedir ve helal gıdaya ulaşmasını engellemektedir. Her hususta olduğu gibi, helal gıda konusunda da ferdin Allah’a ve Resulüne itaati, öncelikli bir husustur” demektedir.

İlmi Engeller

İkinci engel olarak karşımıza ilmi engeller çıkmaktadır. Müslümanlar neden helal gıda kullanması gerektiğini bilmemektedir. Bu engeli aşmanın yolu ise “Vaaz, konferans, seminer, açık oturum, makale, internet, radyo ve TV programları ile asrın iletişim teknolojisinin en iyi şekilde kullanılmasıdır

Burada benim aklıma hemen helal gıda konferansının önemi geldi.

Meyvelerİctimai Engeller

Üçüncü engel ictimai hayatta karşımıza çıkan engellerdir. Yazara göre; küreselleşmenin ve kara propagandanın etkisi ile Müslüman olduğunu gizlemek zorunda kalan insanlar vardır. Bu yüzden de Müslümanların helal gıda arayışı çeşitli toplumsal baskılarla engellenebilmektedir.

İktisadî Sahadaki Engeller

KarpuzYazar müslümanca kaygılara uzak kimi gıda üreticilerinin helal gıda standartlarının yürürlüğe girmesinden rahatsızlık duyduklarını açıkça belli ettiklerini ifade ediyor. Hem iç piyasadaki gıda pazar paylarını kaybetmemek, hem de “Helal Gıda Standardı”na uymamak istediklerinden, kendi aralarında güç birlikleri kurup ortak hareket etmekte, helal gıda standardının yürürlüğe girmesinin önüne geçmeye çalıştıklarını, helal sertifikalandırma yapılmasını ve Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmasını engellemeğe çalışmakta olduklarını söylüyor.

Siyasi Sahadaki Engeller

Müslümanların “Helal Gıda” gibi masum bir isteği bile Türkiye gibi yapay gerilimler ülkesinde kolaylıkla rejim problemi olarak gösterilebilmektedir. Bu yüzden helal gıdaya ulaşmanın önünde siyasi engeller de mevcuttur. Anlaşılan helal gıda da laikliğe aykırı!  

Ya haram gıda?...

 

Cesur Küçük haber verdi

Yorum
Helal Gıda
Samet Kınır
Rabbimiz bizden helalinden temiz yememizi istiyor. yediğimiz bir çok yiyeceğin içinde bulunan katkı maddeleri yediklerimizin helalliği ve temizliği konusunda bizi şüpheye düşürüyor. Yediklerimizin kana dönüştüğünü ve vücudumuza can kattığını düşünürsek haram ve pis gıdadan hasıl olacak kan acaba Allah'ı ne kadar zikredebilir. Dille denen Allah neden kalple söylenmiyor. yediklerimiz içtiklerimizle alakalı değil mi? M.Şevket Eygi E kodunun bulunduğu katkı maddelerinin kitapçık halinde yayınladı.
16/06/2009, 19:43

İlgili Konular