, 24 Haziran 2017
Helal Gıdanın 5 Engeli

6917

Helal Gıdanın 5 Engeli

Yeni Dünya Dergisi Haziran sayısında gıda dosyasını açmış. Helal gıdalar, GDO ve daha bir sürü güzel dosya.

İlgili Yazılar
Dergilerin Haziran 2017 Sayılarına Toplu Bir Bakış
Dergilerin Haziran 2017 Sayılarına Toplu Bir Bakış

Dergiler haziran ayına ramazan bereketi ve huzuru ile girdiler. Haziran ayı dergileri hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
20/06/2017 13:01
Vedalarımız da Okuntu Dergisinin Vedası Gibi Dolu Dolu Olsun
Vedalarımız da Okuntu Dergisinin Vedası Gibi Dolu Dolu Olsun

Üç yılda on sayı çıkan ve kapanış sayısı da Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’na ayrılan Okuntu dergisi, keşke devam etseymiş dedirten bir muhtevaya ve zenginliğe sahip. Alişan Demirci’nin yönettiği derginin bu son özel sayısını yayına hazırlayanlar ise Ali Bayram, Âsım Gültekin ve Esra Özdemir. Yavuz Ertürk, Okuntu dergisinin bu özel sayısına değindi.
16/06/2017 11:11
Yolcu dergisinden Kudüs dosyası
Yolcu dergisinden Kudüs dosyası

İki ayda bir yayınlanan Yolcu dergisinin 83. sayısı “Benim Adım Kudüs” manşetiyle çıktı.
15/06/2017 11:11
Eski Zamanlarda İlim Yolculukları Er-Rıhl tu l-İlmiyye
Eski Zamanlarda İlim Yolculukları: Er-Rıhlâtu’l-İlmiyye

İlim öğrenmeye verilen önem, bizzat ilmin kendisine verilen önemle doğru orantılıdır. Geçmiş nesillerimiz ilim öğrenmeyi hayatın en ciddi meşgalelerinden biri, hatta bir ibadet olarak sayıyor, bu sebeple ilim öğrenme yolunda büyük fedakârlıklara katlanıyordu. Allah’ın sözünü yüce tutmak adına nelerin göze alındığını samimi Müslümanlığın bir ölçüsü olarak görmek doğru ise, bize geçmiş ile bugün arasında sahici bir kıyaslama yapma imkânı veren bir alandan bahsediyoruz: İlim uğrunda yapılan yolculuklar. Mehmet Fatih Kaya’nın Rıhle dergisinin ilk sayısında bir yazısını alıntılıyoruz.
10/06/2017 12:12
Ortası Yaşayan Bir Müze Etrafı Ruhsuz ve Kimliksiz İstanbul
Ortası Yaşayan Bir Müze, Etrafı Ruhsuz ve Kimliksiz: İstanbul

''İstanbul’umuzun daha güzel ve sorunsuz bir şehir olmasını istiyorsak, önce, tarihimizden gelen ortak değerlerimizi yeniden keşfederek bunlar etrafında kenetlenebilmeli, evlerimizi, sokaklarımızı, camilerimizi, okullarımızı, caddelerimizi, ortak alanlarımızı, iş yerlerimizi, sanayi sitelerimizi bu ortak düşünceler ve yüksek idealler etrafında şekillendirebilmeliyiz.'' Erhan Erken'in Şehir ve Kültür dergisinin 34. sayısında yayınlanan yazısını alıntılıyoruz.
11/06/2017 11:11
Okur dergisinin 2 sayısı çıktı
Okur dergisinin 2. sayısı çıktı

Okur dergisinin Haziran-Temmuz-Ağustos 2017 tarihli 2. sayısı çıktı.
09/06/2017 17:05

Aylık yayınlanan Yeni Dünya Dergisi haziran sayısında genetiği değiştirilmiş gıdalar konusuna dikkat çekmiş. Son yılların en önemli gündem maddelerinden birisi aslında genetiği değiştirilmiş gıdalar. Yeni Dünya bu sayısında GDO’nun “ekini ve nesli” mahvettiğini anlatmış.

Benim dikkatimi dergide yer alan bir yazı çekti. Prof Dr. Mustafa NUTKU imzalı metinde Müslümanlar ile helal gıda arasına giren 5 engelden bahsedilmiş.

Ferdi Engeller

Yeni DünyaYazar “helal gıda” ile aramızdaki birinci engelin ferdi engeller olduğunu anlatmış.

Yetişkin bir Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmak için bu konuda tercihi, seçimi ve arayışının olmasının, birinci derecede önem arz ettiğini anlatan Nutku; “Müslüman tüketicinin Müslümanlığı, bütün tercihlerine yansımalıdır; neyi talep etmesi gerektiğini bilmeli ve  talep etmelidir. Bazı Müslüman tüketicilerin, Allah’a ve onun Resulüne iman, bağlılık ve itaatlerindeki zayıflıkla orantılı olarak değişecek şekilde, İslâm’ı hayatlarına tatbikleri de değişmektedir. Islah edilmemiş nefis, lezzete, rahata fazla önem vermek gibi, Müslüman sıfatına yakışmayan haller, onu helal gıda arayışından geri bırakabilmektedir ve helal gıdaya ulaşmasını engellemektedir. Her hususta olduğu gibi, helal gıda konusunda da ferdin Allah’a ve Resulüne itaati, öncelikli bir husustur” demektedir.

İlmi Engeller

İkinci engel olarak karşımıza ilmi engeller çıkmaktadır. Müslümanlar neden helal gıda kullanması gerektiğini bilmemektedir. Bu engeli aşmanın yolu ise “Vaaz, konferans, seminer, açık oturum, makale, internet, radyo ve TV programları ile asrın iletişim teknolojisinin en iyi şekilde kullanılmasıdır

Burada benim aklıma hemen helal gıda konferansının önemi geldi.

Meyvelerİctimai Engeller

Üçüncü engel ictimai hayatta karşımıza çıkan engellerdir. Yazara göre; küreselleşmenin ve kara propagandanın etkisi ile Müslüman olduğunu gizlemek zorunda kalan insanlar vardır. Bu yüzden de Müslümanların helal gıda arayışı çeşitli toplumsal baskılarla engellenebilmektedir.

İktisadî Sahadaki Engeller

KarpuzYazar müslümanca kaygılara uzak kimi gıda üreticilerinin helal gıda standartlarının yürürlüğe girmesinden rahatsızlık duyduklarını açıkça belli ettiklerini ifade ediyor. Hem iç piyasadaki gıda pazar paylarını kaybetmemek, hem de “Helal Gıda Standardı”na uymamak istediklerinden, kendi aralarında güç birlikleri kurup ortak hareket etmekte, helal gıda standardının yürürlüğe girmesinin önüne geçmeye çalıştıklarını, helal sertifikalandırma yapılmasını ve Müslüman tüketicinin helal gıdaya ulaşmasını engellemeğe çalışmakta olduklarını söylüyor.

Siyasi Sahadaki Engeller

Müslümanların “Helal Gıda” gibi masum bir isteği bile Türkiye gibi yapay gerilimler ülkesinde kolaylıkla rejim problemi olarak gösterilebilmektedir. Bu yüzden helal gıdaya ulaşmanın önünde siyasi engeller de mevcuttur. Anlaşılan helal gıda da laikliğe aykırı!  

Ya haram gıda?...

 

Cesur Küçük haber verdi

Yorum
Helal Gıda
Samet Kınır
Rabbimiz bizden helalinden temiz yememizi istiyor. yediğimiz bir çok yiyeceğin içinde bulunan katkı maddeleri yediklerimizin helalliği ve temizliği konusunda bizi şüpheye düşürüyor. Yediklerimizin kana dönüştüğünü ve vücudumuza can kattığını düşünürsek haram ve pis gıdadan hasıl olacak kan acaba Allah'ı ne kadar zikredebilir. Dille denen Allah neden kalple söylenmiyor. yediklerimiz içtiklerimizle alakalı değil mi? M.Şevket Eygi E kodunun bulunduğu katkı maddelerinin kitapçık halinde yayınladı.
16/06/2009, 19:43

İlgili Konular