, 29 Mayıs 2016
Yedi Güzel Adam tam olarak kimler

Yedi Güzel Adam

339934

Yedi Güzel Adam tam olarak kimler?

Cahit Zarifoğlu’nun şiirinde “Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir” diye bahsettiği yedi güzel adam tam olarak kimler?

İlgili Yazılar
Söz ve eylem ustasıydı Cahit Zarifoğlu
Söz ve eylem ustasıydı Cahit Zarifoğlu

Zarifoğlu söz ve eylemin ustasıydı. Bunun ispatını Ersin Nazif Gürdoğan'ın 'İki Dünyanın Hesaplaşması' kitabında buldum. Sefa Toprak yazdı.
27/02/2015 12:12
Gündemi Müslümanlar olan bir şair
Gündemi Müslümanlar olan bir şair

Cahit Zarifoğlu baştan ayağa Müslüman’dır. İslam dışında neredeyse her şeye mesafeli yaklaşır. Ve İslam konusunda kesinlikle tavizsiz davranır. Ömer Yalçınova yazdı.
07/01/2015 12:12
Katıraslan temsilinde sistem çözümlemesi
Katıraslan temsilinde sistem çözümlemesi

Cahit Zarifğlu, 'Radyo Oyunları'ndaki Katıraslan temsilinde toplum oluşumunu tetikleyen iki unsura dikkat çekiyor: Korku ve tuhaflık. Ömer Yalçınova yazdı.
09/03/2015 15:03
Cahit Zarifoğlu'ndan oruç ve Ramazan'a dair
Cahit Zarifoğlu'ndan oruç ve Ramazan'a dair

'Müslümanın nasıl olması gerektiğini söyleyebilen kaç imamımız, kaç müftümüz var?' Cahit Zarifoğlu'nun 'Bir Değirmendir Bu Dünya' kitabında yer alan oruçla ilgili bir bahsi ç-alıntılıyoruz.
11/07/2015 14:02
İslami ve güzel olan neredeyse oraya gidelim
İslami ve güzel olan neredeyse oraya gidelim

Cahit Zarifoğlu’nun Mektuplar’ında Ali Haydar Haksal’a bir mektup vardı: 'İslami ve güzel olan neredeyse oraya gidelim. (...) Hoş olmayan şeyler duyarsanız yaymayın. Güzel olanları görün. Bu ikinciler gizli ama daha çoktur.' Suleyha Şişman yazdı..
15/12/2014 10:10
Zarifoğlu'yla geçen yedi yılda neler yaşandı
Zarifoğlu'yla geçen yedi yılda neler yaşandı?

Âlim Kahraman, 'Cahit Zarifoğlu'yla Yedi Yıl' kitabında Zarifoğlu'yla geçen yedi yılını mektuplarla ve kendi yaşadığı duygularıyla, anılarıyla kaleme döktü. Hatice Kübra Karadeniz yazdı..
06/08/2014 10:10

 

Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir”. Böyle başlar Cahit Zarifoğlu’nun “Yedi Güzel Adam” adlı şiiri. Şiir altı bölümden oluşur. Şiirinin bölümlerinde yedi güzel adamdan her birinin bir şey gördüğünü ve gereğini yaptığını öğreniriz.

Yedi güzel adamdan biri “kan” görür ve gereğini beller.  Biri “aşk” görür ve gereğini beller. Biri “yar”, biri “bela”, biri “dağ” diğeri de “sofra” görür ve gereğini beller. Şiirde yedi güzel adamın altısının neler gördüğünden bahsediyor. Yedinci güzel ne görmüştür derseniz. O da “diğerlerini” görmüştür. Mesela beşinci bölümde “Yedi güzel adamdan biri / Bir gün bir dağ  göreni / Durdu sevmeden bilmeden devinirken / Durdu durdu seyreyledi” mısraları vardır. Birkaç bölümde daha “görenleri gördüğünü” belirtir.

Peki, kimdir yedi güzel adam? Şimdiye kadar şunlar şunlardır şeklinde birbirinden farklı yedi güzel adam listeleri yayınlandı. Biz ise şimdi en doğru listeyi sizlere sunacağız.

6. ve 7. güzel adamlar zamana göre değişiklik gösteriyor Rasim Özdenören

Geçtiğimiz hafta “Önden Giden Dört Güzel Adam” başlıklı bir program düzenlenmiş ve Cahit Zarifoğlu, M. Akif İnan, Erdem Bayazıt ve Alaeddin Özdenören’i anılmıştı. Programda bu dört güzel adamın sanat hayatlarının yanı sıra fikir hayatları da anlatıldı.

Yedi güzel adamın kimler olduğunu biliyor muyuz? İnternetten araştırma yaptığınızda kesin bir cevaba ulaşmak mümkün olmuyor. Beşi tamam da ikisi sürekli değişiyor.

Rasim Beyin yönlendirmesi ile yapılan bu son program yedi güzel adam kim sorusunu da gündeme getirdi. Rasim Bey sadece Zarifoğlu yerine vefat etmiş dört güzelin hepsinin anılmasını istemişti  Biliyoruz ki beşinci güzel adam Rasim Özdenören. Diğer ikisini en iyi kim bilir? Elbette Rasim Özdenören. Rasim Özdenören’e “Önden Giden Dört Güzel Adam” programında “Yedi güzel adam kim?” diye soruldu. Özdenören son iki güzel adamın zamana göre değişiklik gösterdiğini söyledi ve Ali Haydar Haksal’dan tahminde bulunmasını rica etti. Haksal ilk tahmininde doğru cevabı verdi. Diğer iki güzel adam hayatta ve ikisi de “Üstad”  ve "Usta" olarak anılıyor. Rabbim onlara hayırlı ömürler versin, biri İstanbul’da diğeri Ankara’da yaşıyor: Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil.

 

Türkiye'den ve Dünyadan ilim, kültür, edebiyat ve sanat adamlarına, Müslüman kanaat önderlerine, binlerce kitaba, şehirlere, ülkelere ve ümmet coğrafyasına ve daha bir çok kültürel konuya dair yazılar ve haberleri, alfabetik sırayla, Dünyabizim Ansiklopedisi'nde bulabilirsiniz: http://www.dunyabizim.com/tags

 

Canlı kültür gündemini, dergilerin yeni sayılarının bültenlerini, İstanbul ve Anadolu'daki etkinliklerin duyurularını Havadis ve Etkinlik Takvimi kategorilerimizde takip edebilirsiniz.

 

Sezai Beye yedi güzel adam kim dediklerinde "Kim olacak, Rasim Özdenören ve ben" demiş. Üstadın yedisi de böyle demek. Üstad yediyi ikiye kalb etmiş.

Şimdi tekrar sayalım Yedi Güzel Adam'ı:

Sezai Karakoç

Nuri Pakdil

Akif İnan

Erdem Bayazıt

Alaaddin Özdenören

Rasim Özdenören

Cahit Zarifoğlu

Not: Yedi Güzel Adam ve kendileri ve kitapları hakkında çıkan diğer haberlerimiz için Dünyabizim Ansiklopedisi'ni ziyaret edebilirsiniz: http://www.dunyabizim.com/tags

 

Meryem Uçar üç güzel adama hayırlı ömürler diledi

Yorum
Yedi Guzel Adam
Aynur
Ben edebiyatı Rasim Özdenören ve Nuri Pakdil ve arkadaşlarıyla daha cok sevdim Sezai Karakoç ise ayrıca bir değerde iyi ki bizim ülkemizin Yedi Guzel Adami olmuşlar.
31/10/2015, 00:51
yedi kavramı
abdullah çolak
ben "yedi" yi bir sayı olarak düşünmüyorum. yediyle, başı ve sonu belli olan adamları değil, belki başı belli ama sonu sınırlandırılamayan sayıdaki güzel adamı kastetmektedir. Listenize göre bazı isimler açıkta kalacaktır: nazif gürdoğan, ali kutlay, hasan seyithanoğlu...
04/01/2015, 09:53
Onu erken kaybettik..
Mehmet...
Fikir ve Aksiyon adamı dinamik ve herzaman heyecanlı olan Cahit Zarifoğlunu erken kaybettik.Allah Rahmet etsin ..Keşke onu yeterince irdeleyebilme şansımız olabilseydi... Hayata veda eden diğer güzel adamlara da allah bol bol rahmet etsin.Rasim abeye de allah hayırlı uzun ömürler versin.
26/04/2014, 23:59
7 güzel lutuf
fatmaseyma
Bu site ne güzel ilk defa gördüm sayin meryem uçar ne güzel yazmiş. 7 güzel lutuf onlar şükür tanima firsati verene..
22/04/2014, 03:07
en güzel cevap
nihal zeybek
Sezai Karakoç'un tanımı en güzeliymiş :) Rasim özdenören den aktarayım ben de : "Bundan münhem olarak bizim bu ekibimize bizim tarafımızdan değil dışarıdan yakıştırıldı. Muhtelif isimler söylendi. Bunun biri ya da ikisi günün şartlarına göre değişen isimler olarak anıldı..." devamı da var ama...
10/12/2013, 18:51
yedi güzel adam
Meryem
Benim yedi güzel adam isimlerim: İskender Pala, Nazan Bekiroğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karkoç, Mehmet Akif Ersoy, Cahit Zarifoğlu
28/01/2013, 20:29
erdemli
ihsan
Sayın Meryem Uçar bir de günümüz kuşağının yedi güzel adamı kimdir diye bir soruşturma yapsa ne güzel olur. Ben yazıvereyim mesela yedi kişi 1. Mustafa Kutlu, 2. Beşir Ayvazoğlu 3. Nazan Bekiroğlu 4. Nurettin Durman, 5. Bahattin Karakoç 6. Ali Çolak 7. Mustafa Özçelik
13/06/2012, 13:14