, 18 Temmuz 2018
Türk solu Garaudy'den neden soğudu

Cemal Aydın ve Roger Garaudy

30149

Türk solu Garaudy'den neden soğudu?!

Türk solu bir zamanların Komünist Parti Genel Sekreteri Roger Garaudy'den neden soğudu, Garaudy'yi takip etmeyi neden bıraktı? İdea Ayrıntı dizisi mesela gündemine neden almasın Garaudy'yi?

İlgili Yazılar
Maraş Deyince Akla Gelen Sembol Şahsiyetler
Maraş Deyince Akla Gelen Sembol Şahsiyetler

Kamil Uğurlu, Kahramanmaraş Şehrengizi'nde Maraş dondurmalarının Kanbur ailesi tarafından nasıl geliştirildiğinden tutun da tarhanaya, şıraya, bağa bahçeye, hamama, hocaya, deliye varıncaya kadar Maraş’la ilgili ne duyduysa, okuduysa değerlendirmeye almış. Recep Şükrü Güngör yazdı.
11/05/2018 10:10
Hoca-Talebe İlişkisine Güzel Bir Örnek Kaplan Hoca'dan Orhan Okay'a Mektuplar
Hoca-Talebe İlişkisine Güzel Bir Örnek: Kaplan Hoca'dan Orhan Okay'a Mektuplar

''Mehmet Kaplan’dan Hatıralar Mektuplar'' adlı eser, bir ekol ve okul olan Mehmet Kaplan hocanın, doktora öğrencisi Orhan Okay’a gönderdiği elli civarında mektuptan oluşuyor. Bu güzide mektuplar sayesinde akademik eserleri ve isimleri ile kuşakların yetişmesinde büyük katkısı olan iki büyük ismin yetişme, yetiştirme süreçlerinin bir bölümü gün yüzüne çıkıyor. Yavuz Ertürk yazdı.
15/03/2017 11:11
İnsana Yaraşan Yok Oluş ve Mahviyettir
İnsana Yaraşan Yok Oluş ve Mahviyettir

Sultan Veled'in 'Velednâme'si, Cemal Aydın’ın tercümesi ile 'Sufilerin Sırları' adıyla yayınlandı. Funda Özsoy Erdoğan bu kitaba değindi.
24/12/2016 10:10
İlim ve Kültür Dünyasında Bir Dönemin Tanığı Söyleşiler
İlim ve Kültür Dünyasında Bir Dönemin Tanığı Söyleşiler

İsa Kocakaplan, bir zamanlar yayın yönetmenliğini de üstlendiği Türk Edebiyatı dergisinde 25 yıl boyunca yaptığı, yayımlandığı dönemlerde ses getiren söyleşilerini 'Ustalarla Konuşmalar' adıyla bir araya getirdi. Funda Özsoy Erdoğan, kitap hakkında Kocakaplan ile bir söyleşi gerçekleştirdi.
26/11/2016 12:12
Keskin bir zeka ve ironiyle savundu davasını
Keskin bir zeka ve ironiyle savundu davasını

Davasını keskin bir zeka, kıvam bulmuş bir ironi silahları ile savunan; bu silahlarından ötürü hırpalansa da vazgeçmeyen bir adam Osman Yüksel Serdengeçti. Handan Tanrıkulu, 'Gülünç Hakikatler' kitabı üzerine yazdı..
07/12/2014 12:12
Garaudy Müslüman olmadan önce yazdı
Garaudy Müslüman olmadan önce yazdı

'Geleceğimizde İslam Var', Roger Garaudy’nin Müslümanlığa geçişini sağlayan birikimlerin toplamı olmakla birlikte başka anlamlar da ihtiva ediyor. Metin Erol yazdı.
06/08/2014 16:04

 

Pazartesi günü Dunyabizim.com'da önemli bir söyleşi okuyacağız inşallah. Değerli yazarımız Yıldız Ramazanoğlu, Roger Garaudy'nin mütercimi Cemal Aydın ile bir söyleşi yaptı. Söyleşi Türkçede Garaudy hakkında şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı söyleşi.Yıldız Ramazanoğlu ve Cemal Aydın

Söyleşinin tam metnini hem sitemizde hem de kaynakmetinler.com sitemizde okuyabileceksiniz inşallah.

Şimdi bu önemli söyleşide insanların 'hangi dünyaya kulak kesildi ise diğerine sağır' olduğunu gösteren bir bölüm var. Yıldız Hanım, Garaudy'nin Marksizm hakkında yıllarca kaynak olarak kullanılmış kitapları olduğunu ve bu eserlerin Türk solunun ilgisini çekmediğini söylüyor ve sol birikimin artık bunu neden önemsemediğini soruyor.

Türk solu bir zamanlar tam 12 eserini Türkçeye çevirmişti Garaudy’nin

Cemal Aydın ise Garaudy'nin gerçekten de Marksizmle ilgili kaynak eserler verdiğini, Fransız Komünist Partisi’nin bütün dünya çapında temsilciliğini yaptığını, adının bütün cihanda duyulup kabul gördüğünü belirttikten sonra şöyle diyor: “Türk solu onu Müslüman oluncaya kadar bağrına bastı. Çünkü Garaudy Nazım Hikmet’le tanışmıştı. Birkaç kitabında Nazım’dan ve özellikle de onun ‘Sen yanmazsan, ben yanmazsam…’ şiirinden söz eder. O yüzden olsa gerek, Garaudy’nin eserlerini Türkçeye ilk çevirenler ve onu bu ülke insanına tanıtanlar bizim solcularımız oldu. Doğan Avcıoğlu o mütercimlerden biridir.

Dahasını söyleyeyim; Garaudy 1982 yılında Müslüman oluncaya kadar Türkiye solu kendisinden tam 12 eser çevirdi! Hayli yüksek bir rakam değil mi? Garaudy’nin, Fransa’nın dünyaca ünlü bir numaralı entelektüel gazetesi Le Monde’da ‘Niçin Müslüman Oldum?’ başlıklı yazısı çıkıncaya kadar Garaudy’yi bağrına basan solcularımız, o andan itibaren kendisinden yüz çevirdiler. Neden çevirdiler? Yorumunu siz yapın!”

İyi ki TÜYAP Kitap Fuarı ilk açılış yılında Garaudy’yi ‘onur konuğu’ olarak davet etti!

Yıldız Hanım’ın, "Peki, Müslüman dünyada yerini bulabildi mi, yeterince anlayabildik mi onu?" sorusuna 1983 yılındaki ilk Tüyap Kitap Fuarı’na adeta yanlışlıkla(!) yeni Müslüman olmuş hali ile davet edilişini ve ardından yokluğa mahkum edilişini hatırlatan Aydın şöyle diyor:

"İyi ki solcular bize Garaudy’yi tanıttı! İyi ki TÜYAP Kitap Fuarı ilk açılış yılında Garaudy’yi ‘onur konuğu’ olarak davet etti! Yoksa Müslüman kesimin kendisini tanıması ve tanıtması o zaman pek değil, hiç mümkün değildi. Bu konuda bizler hazıra konduk. Sol bu işi eskiden çok iyi başarırdı. Şimdi Müslümanlar artık onlardan daha iyi başarıyor. Solun ve sol aydın kesiminin şimdilerde pek hükmü kalmadı. Bir avuç kadar hepsi. Müslüman aydınlar ise taşkın sel gibi. Entelektüel meseleler çok yakında tamamen Müslümanların tekelinde olacak.

Türkiye de dâhil olmak üzere dünya Müslümanları arasında Garaudy’nin hâlen tam yerini bulduğu söylenemez. Çünkü Müslüman entelektüeller henüz yeterli olgunluğa kavuşmadılar. Bir sözünden ötürü koca bir fikir adamını yok saymaya gidebiliyorlar. Suudi yetkililer Garaudy’yi sevmez. Çünkü onların aşırı derecede Amerikan uşaklığına Garaudy’nin tahammülü yok. Kendisine Faysal Ödülü verilmesine rağmen, Suudi Kralı için Garaudy ‘siyasî fahişe’ tabirini kullanmaktan çekinmedi. Çünkü Roger GaraudyGaraudy Amerika’ya körü körüne kapılanmayı ve yaltaklanmayı asla kabul etmez. İran’a yönelik olarak da eleştirileri var. İslâm’a yaraşır bir hürriyetin halka verilmediği kanaatini taşıyor. En çok itibar gördüğü ülke benim bildiğim kadarıyla Türkiye ve Mısır. Fakat yakın gelecekte Garaudy daha iyi değerlendirilecek ve onun fikirlerinden daha fazla yararlanılacaktır.

...

Garaudy bir zamanlar Türk solunun göz bebeğiydi. Kendisinden hayli etkilendiler. Fakat Müslüman olduktan sonra birden çark ettiler ve görmezden gelmeye başladılar. Sol bırakınca Müslüman kesim sahip çıktı. Müslüman aydınlar ve gençler üzerinde hayli etkili oldu. Yaşından beklenilmeyecek bir hareketliliğe ve bir tür gençlik heyecan ve idealine sahip olduğu için ülkemizde büyük ilgi gördü. Hâlâ da görüyor. Ülkemizde konferanslar vermesi tebliğler sunması Müslüman aydına ufuklar açtı. Batı’nın değerlendirilişini bir Batılıdan dinlemek onlarda yepyeni fikir ve bakış açıları oluşturdu. Garaudy’nin neredeyse bütün eserleri Arapça ve Farçaya çevrildi. Türkçeye de yarıdan fazlası aktarıldı."

Fransızlar, Türkçeye çevrilen Garaudy kitaplarını görünce “yazıklar olsun Fransa’ya” diyorlar

Cemal Aydın, röportajda Garaudy'ye nasıl bir sansür uygulandığını, Fransa'da Garaudy'nin kitaplarını bulamayan Fransızların Türkiye'de Garaudy'nin kitaplarının Türkçesini Sultanahmet'te, Türk Edebiyatı Vakfı’nda görünce kitaplarının Fransızcasını sormalarını örnek vererek, "Zordur Müslüman olmak! Zordur mazlumu savunmak!" cümleleri ile şuna da değiniyor:Roger Garaudy

"Garaudy, öncelikle Filistinlileri savunup Siyonistlere meydan okuduğu için, bir yandan da Katolik Hıristiyanlığın ağababalığı genlerine kadar işlemiş sözde laik Fransa’da İslâm’ı seçmiş olduğu için mahkûm edilmiştir! Zordur Müslüman olmak! Zordur mazlumu savunmak! Zordur haksızlıklar karışışında dik durabilmek! Bu erdemler er kişinin kârıdır ancak.

Evet, ambargo ve karartma hâlâ devam ediyor. Kendisini sükût suikastına tâbi tutuyorlar! Geçen gün Marsilya’dan bir hanım geldi. Türk. Marsilya’da Garaudy’nin kitaplarını hiçbir kitabevinde bulamamış. ‘Yazıklar olsun Fransa’ya!’ diyordu benimle dertleşirken. Türk Edebiyatı Vakfımıza gelip Garaudy’nin eserlerinin Fransızcalarını soran bazı Fransızlar olmuyor mu, işte o beni yürekten yaralıyor. Fransa’da eserleri neredeyse hiç basılmıyor çünkü."

Pazartesi günü bu önemli söyleşiyi kaçırmayın! Yıldız Ramazanoğlu Hanım’a da bu vesile ile dunyabizim.com ekibine bir büyüğümüz olarak hoş geldiniz, şeref verdiniz diyoruz.

 

Asım Gültekin haber verdi

Yorum
röportaj
simurg
şu röportaj olsa gerek...http://www.dunyabizim.com/index.php?aType=haber&ArticleID=10031&q=filistin
08/06/2012, 14:13
röportaj yok
nuri öztürk
mevzubahis röportajı hala göremedim. pazartesi demiştiniz, ama ne kaynak metinlerde ne de sizin sitenizde göremedim. bi el atabilirimisiniz zahmet olmazsa.
04/06/2012, 14:02