, 16 Aralık 2017
Ali Bulaç-Ahmet Şişman emeği idi

26756

Ali Bulaç-Ahmet Şişman emeği idi!

Kâmil Yeşil, nitelikli, unutulmayan dergilerimizden Bilgi ve Hikmet'i anlatıyor.

İlgili Yazılar
Yolcu dergisinin 86 sayısı çıktı
Yolcu dergisinin 86. sayısı çıktı

Yolcu dergisinin Aralık 2017 tarihli 86. sayısı çıktı.
13/12/2017 13:01
Okur dergisinin 4 sayısı çıktı
Okur dergisinin 4. sayısı çıktı

Okur dergisinin Aralık 2017-Ocak-Şubat 2018 tarihli 4. sayısı çıktı.
11/12/2017 10:10
Umran'dan 'Neo-Kemalizm' dosyası
Umran'dan 'Neo-Kemalizm' dosyası

Umran dergisinin Aralık 2017 tarihli 280. sayısı “Post-Kemalizm’den Neo-Kemalizm’e” kapağıyla çıktı.
08/12/2017 10:10
Türk Edebiyatı dergisinden Hasan Ali Toptaş dosyası
Türk Edebiyatı dergisinden Hasan Ali Toptaş dosyası

Türk Edebiyatı dergisinin Aralık 2017 tarihli 530. sayısı çıktı.
05/12/2017 13:01
Temmuz dergisinin 17 sayısı çıktı
Temmuz dergisinin 17. sayısı çıktı

Temmuz dergisinin Aralık 2017 tarihli 17. sayısı çıktı.
04/12/2017 15:03
Genç Öncüler dergisinin125 sayısı çıktı
Genç Öncüler dergisinin125. sayısı çıktı

Genç Öncüler dergisinin Aralık 2017 tarihli 125. sayısı “Sokağın Çocuğu Olur Mu?” manşetiyle çıktı.
04/12/2017 15:03

Merhum Ahmet Şişman’ın İz Yayıncılık adına sahipliğini üstlendiği dergilerden biri de Bilgi Ve Hikmet’tir. İlk sayısını 1993’te yayımlayan dergi özel dosyalarla hem entelektüel birikimimizi yansıttı hem düşünce ve siyasi hayatımızı belirleyen parametrelerden biri oldu. İlk sayısı anlamlı bir başlıkla çıktı Bilgi ve Hikmet’in: İSLAM’IN MODERN DÜNYAYA CEVABI NEDİR?

Ali Bulaç, Abdurrahman Arslan, M.Akif Ak, Şükrü Karatepe, Davut Dursun, Mümtazer Türköne, Rasim Özdenören, Ömer Çelik, Ümit Aktaş, Ergun Yıldırım, Hüseyin Besli İslam’ın çağımıza verdiği cevabı, modernizme karşı ürettiği alternatif düzeni yoklarken; Ferhat Kentel, İştar Tarhanlı dışarıdan bir bakış atfediyordu mevzuya.

28005Yerli bir dil arayışı

Yeni bir dil arayışı diyebiliriz Bilgi ve Hikmet için. Tartışma dili entelektüel ve bilgiye dayalı idi. Yeni Şafak’ın kendini takdim ederken kullandığı “Türkiye’nin Birikimi” ifadesi İlim ve Sanat’tan sonra Bilgi ve Hikmet’te dergi ölçeğinde kendini göstermiştir, denilebilir. Derginin dile getirdiği düşünceler sadece zihinsel ortamla sınırlı kalmadı, iki binden sonra siyasi kültürel hayatta da karşılık buldu. Çünkü bugün siyasi hayatı belirleyen kişiler olarak  Ömer Çelik, Ömer Dinçer, Hüseyin Besli, Yalçın Akdoğan, Bilgi ve Hikmet’te fikir üreten, meselelere kafa yoran kişilerdi. Bu arada konferans metninden yazıya geçirilirken tam olarak değil de özet olarak deşifre edildiği için Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer’in başını ağrıtan yazının Bilgi ve Hikmet’te yayımlandığını belirtelim.

Bilgi ve Hikmet üç ay ara ile on iki sayı yayımlandı. Din, Modernizm ve Gelenek; İslam ve Modern/Ulus Devlet; Dinlerin Gelecek Tasarımı; Modern Dünyaya Karşı üç Tutum : Çatışma, Uyum Ve Aşma; İlerleme, Değişme ve İslam; İslam’ın Kategorik Ayrımları (Yüksek İslam-Halk İslam / Popülist İslam/Elitist İslam / Siyasal İslam / Kültürel İslam); İslam ve Modern Kimlikler, Bir Arada Yaşamanın Formülü Nedir (Medine Vesikası), Siyasal İslam ve Fundemantalizm… Bilgi ve Hikmet’in dikkatlere sunduğu bu başlıklarda çok değişik kesimlerden isimler katıldı. Genel Yayın Yönetmenliğini Ali Bulaç üstlendiği için her sayıda yazısı olan tek yazardır Bulaç.

Sağlam metinler vardı

Dergiye tek yazı ile katılanlar olduğu gibi özel dosyalar sebebiyle hemen her sayıda görünen isimler de oldu. Yazdıklarında eleştirel düşünce ile bilimsel olmayı birleştirmeye çalışan biri olarak benim de üç yazım yayımlandı Bilgi ve Hikmet’te.

Cemil Meriç’in hür fikrin kaleleri olarak nitelediği dergilerin en iyi örneklerinden olan Bilgi ve Hikmet’te tercüme metinlere de yer verildi. Ali Bulaç, Rasim Özdenören ve İsmet Özel’in düşünce dünyasının ele alındığı “Türkiye’nin yeni Müslüman aydınları” adlı metin (Michell E. Meeker) bize göre önemini muhafaza eden metinlerden biridir hâlâ.

28006Bir Ahmet Şişman toparlaması!

Kendisi yazmasa da yazarları, düşünürleri bir araya getirmede mahir olan merhum Ahmet Şişman, bakalım kimleri aynı dergide buluşturmuş: Birinci sayıda geçen isimlerden başka Süleyman Karagülle, Eyüp Köktaş, Kadir Canatan, Süleyman Akdemir, Vecdi Akyüz, Tanıl Bora, Davut Dursun, Sami Şener, Akif Köten, Kemal Karpat, İlhan Kutluer, Mustafa Armağan, S. Hüseyin Nasr, Hüseyin Atay, Cihan Aktaş, Dücane Cündioğlu, Kâmil Yeşil, Harun Yahya, Neşet Toku, Kürşat Demirci, Şahin Uçar, Hayri Kırbaşoğlu, Mehmet Bekaroğlu, Ömer Laçıner, İ. Süreyya Sırma, Abdülkerim Süruş vs.

Bir daha böyle bir dergi çıkar mı derseniz, sanmam, ümidim yok, derim. Zira üniversite hocalarımız dahil, hemen bir çok isim bugün, ilim, hikmet, kültür yerine aktüel siyaset yazıyor, konuşuyor. Bilgi olacak, hikmetin peşine düşeceğiz ki aradıklarımız, bulduklarımız yazılı bir kaynağa kavuşsun. Şimdi iki şey söz konusu : Ya kaybolan hikmeti bulduk sandık, ya bulamayacağımızı düşündüğümüz için aramaktan vazgeçtik. Peşine düştüğümüz hikmetin elimizdeki olmadığını düşünüyorum. Bir şey daha düşünüyorum: Yeni Şafak’ı, İz Yayınları’nı, Ensar Vakfı’nı ve Bilgi ve Hikmet’i bize kazandıran merhum Ahmet Şişman, milletvekili olmayı hak etmişti.

Ahmet Şişman’a rahmet… Çünkü o olmasaydı bilgi ve hikmetimiz eksik olacaktı.

 

Kâmil Yeşil anlattı

Yorum
Eski Nostaljisi
said ramazan
Bilg, Hikmet önemli ama bugün sözü edilen sortunlsrın bizzat yuvası oldu dergi. Özellikle Abdurrahman Arslan'ın ayrlmasından sonra. AKP'nin temelleri burada atıldı yani.Hele Ali Bulaç'ın Adnan Oktar'a yazı yazdırması derginin düşünsel olarak nerelere evrilldiğin,n ufak bir örneğidir.Geçmişin güzellikleri kritiğin toprağından uzaklaştırmamalı bilinçleri. Yoksa nasıl yanar bilinç ışıkları. Furkan nasıl ortaya çıkar?
12/08/2011, 09:43
Ümitsizliğinizin kaynağı
Ahmet Faruk
Siz pek açık yazamamışsınız, baari ben yazayım.
Klasikleşmiş bir amiyane tabirle;
"Eskinin mücahitleri, şimdinin müteahhitleri oldukları için..
"Artık günümüzde müslümanların aradıkları tek şey sadece PARA"
Bilgi ve Hikmeti arayan varsa da, bir elin parmakları kadar az.
Onları bir araya getirecek bir Ahmet Şişman da yok maalesef.
11/08/2011, 13:41