, 22 Nisan 2018
Din sıcaklardan kuvvetlidir

11632

Din sıcaklardan kuvvetlidir!

Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarından bir bölümü alıntılıyoruz. Şu sıcak günlerde soğuk su ferahlığında bir bölüm.

İlgili Yazılar
Mehmed Akif Ersoy Hangi Tefsiri Neden Beğenmedi
Mehmed Akif Ersoy Hangi Tefsiri Neden Beğenmedi?

Mehmet Akif Ersoy, Hasan Basri Çantay’ın gözden geçirip incelemesi için kendisine getirdiği hangi tefsiri neden beğenmedi? Yaşar Yeşil, Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarından yola çıkarak yazdı.
21/07/2017 11:11
1 talebe için 40 münafığın kahrını çekebilirim
1 talebe için 40 münafığın kahrını çekebilirim!

Dünyabizim olarak Ömer Ziya Belviranlı'yı ziyaret ettik ve kendisiyle ailesinden başlamak üzere, Konya yılları, Yüksek İslam Enstitüsü, Yeniden Milli Mücadele hareketi, ANAP ve Marifet Yayınları'na kadar pek çok konuda uzun bir sohbet gerçekleştirdik.
24/03/2016 10:10
Sizler benim kabul olunmuş dualarımsınız
Sizler benim kabul olunmuş dualarımsınız

Üstad Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi’nin hatıralarını içeren Hatıralar serisinin 4. kitabı uzun bir bekleyişten sonra yayınlandı. Mehmet Emin Başalp yazdı..
18/08/2014 15:03
Anneannemden dinlemiştim A Ulvi Kurucu yu
Anneannemden dinlemiştim A. Ulvi Kurucu’yu

Tuğçe Kaman, üstad Ali Ulvi Kurucu’yu ve onu kendisine şevkle anlatan anneannesinin söylediklerini aktarıyor..
24/01/2013 08:08
İhvan-ı Müslimin dört esas üzerine kurulmuş
İhvan-ı Müslimin dört esas üzerine kurulmuş

Üstad Ali Ulvi Kurucu, kitabının 50 sayfasını Hasan el-Benna ile anekdotlarına ayırmıştı; kişiliği, irşad ve terbiye metodu, Ihvan’ın yolu, hilafet ve İslam dünyasının vaziyeti gibi konular hakkında çarpıcı bilgiler içeriyordu.
12/07/2013 16:04
Efendimizin emrettiği 9 haslet
Efendimizin emrettiği 9 haslet

Merhum Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarını anlattığı muhteşem kitaptan vefatının sene i devriyesinde bir alıntıyı tekrar sunuyoruz.
03/02/2010 01:01

Kıtlık devrinden sahnelerAli Ulvi Kurucu

Kıtlık zamanlarının Medine-i Münevvere hayatından bazı sahneler gözümden ve gönlümden hiç silinmezler:

1947 yılı bir Ramazan günü idi. Hiç unutmam Ağustos ayındaydık. Öğle namazında Harem-i Şerif'ten geldim. Soyundum; su dökünüp istirahat edeceğim. Annem seslendi:

"Oğlum, komşu bakkaldan pirinç alıver. Akşama pilav yapacağım. Namazdan önce sana söylemeyi unutmuşum. Hadi git de pirinç getir..."

Sesimi çıkarmadım, ama çok sıkıldım. İçimden söylendim:

"Be mübarek valide! Bir saat evvel namaza çıkarken sana sordum, ‘Anne, ben namaza gidiyorum. Bir isteğiniz var mı?’ dedim. ‘Hayır oğlum, salimen git, salimen gel, Allah namazlarını, dualarını kabul eylesin’ diyerek, güzelce beni uğurladın. Şimdi soyundum, su dökünüp, biraz dinleneceğim. Bakkaldan pirinç istiyorsun. Dışarıda sıcak elli derece, müdhiş bir sam rüzgârı esiyor..."

Neyse, giyindim, bakkala yollandım. Oturduğumuz Bâbulmecîdî mahallesinde, Abdülhadi Amca bakkalımızdı. Yaşlı, muhterem bir zat idi.

Ali Ulvi KurucuAbdulhadi Amca'nın zikri

Abdulhadi Amca'ya vardım. Baktım, kapısının üzerine bir zincir asmış, o zincire tutunmuş, ayakta duruyor. Hem dükkanda bulunduğunu gösteriyor, hem de gelen müşterileri karşılıyor.

Yaklaşınca, bir taraftan da şu tespihe devam ettiğini duydum: Subhânallahi ve'l-hamdulillâhi ve lâilâhe illâllâhu vallâhu ekber...

Kendisine selam verdim. Selâmımı aldıktan sonra ilk sözü şu oldu:

"İster misin, Allah sana da cennette bir bahçe diksin?"

"Hayırdır inşaallah Abdulhadi Amca!"

"Oğlum, Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem: ‘Cenab-ı Hak: Bir defa subhânallahi ve'l-hamdulillâhi ve lâilâhe illâllâhu vallâhu ekber diyen kuluma, ben cennette bir ağaç dikerim. Cennete geldiğinde, cemalimle müşerref olacağı, mükâfatını alacağı, rahmetimi göreceği gün, bir de bahçesi olacaktır, buyurmuştur." diye müjdelemiştir.

"Gerçi sen bilirsin bunu ya, ben hatırlatmak için söylüyorum. Hele şu Ramazan gününde yapılan tespihlerin, oğlum, daha çok tesiri oluyor. Gerçi sen hâfızsın, tabii Kur'an-ı Kerim okursun, virdin de vardır. Ama onları bitirince bu tespihe devam et; bu tespih çok faydalıdır. Bir de Efendimiz sallallahü aleyhi ve selleme salâvatı unutma. Tesellin bu olsun, zikrin de bu olsun, fikrin de bu olsun..."

...Ed-dîn Kaviy...

Oturup dinlenmemi teklif etti. Oturdum. "Efendim valide pirinç istedi." dedim. Pirinci verdi. O sırada gayriihtiyarî ağzımdan şu söz çıktı:

"Bugün biraz sıcak değil mi?" dedim.

"Na'am, velâkin ed-dînu kaviyyun yâ veledi... Evet, fakat ey oğlum, din daha kuvvetli..."

Abdulhadi Amca'nın dükkânında duvarda bir tulum asılı. Tulumun içinde su var. Sam rüzgârı esti mi, tulum da, su da soğurdu. Karşısına koymuş, şıp şıp su damlıyor. Akşama içecek.

O sözünü hiç unutmam. Evet, sıcaktır, fakat din ondan daha kuvvetlidir. Sıcak diye oruç mu yiyeceğiz, haşa! Ölürüz de yemeyiz. Ölüm vuslatın kapısı, Cenab-ı Hakk'a kavuşmanın ilk kapısıdır. Mü'minin safası ölümden sonra başlar.

Bu "ed-dîn kaviy" kelimesini valideye söyledim. Son gününe kadar sık sık, "oğlum ed-dîn kaviy, Abdulhadi Amcan ne dedi? Ed-dîn kaviy oğlum, din daha kuvvetli..."

Dükkânında hep öyle zincire tutunup ayakta dururdu. Zincirin bir de kulpu vardı. Parmaklarını ona geçirir, dururdu. Müşterilerini karşılardı. Herhalde yorulmamak için zincire tutunurdu. Ama neden ayakta dururdu, bilmem. Belki müşterilerine karşı bir hürmet alâmetiydi. Öyle karşılar, ‘ehlen ve sehlen, buyurun’ derdi. Güler yüzlü, hayır sözlü bir zat idi.Ali Ulvi Kurucu, Hatıralar

Kadayıfçı Salih Efendi

Merhume annemin bakkal Abdulhadi Amca'ya beni göndermesi gibi, ikinci bir hikmetli hadise de Kadayıfçı Nabluslu Şıh Salih Efendi ile aramızda geçmiştir:

Yine sıcak bir Ramazan ayı idi. Valide, öğleyle ikindi arası bir vakitte, kadayıf almamı istedi; "Oğlum Ramazan geldi gidiyor, bir kadayıf getirmedin. Kadayıf alsan da bir pişirsek" dedi.

Dışarı çıktım. Kadayıfçılara gittim. "Satıldı, bitti" dediler. "Artık bu saatten sonra da yapılmaz. Herkes oruçlu, ikindi geliyor. Bu sıcakta ocağın başında durulmaz, kadayıf dökülmez" dediler. "Kimde bulunur" diye sordum.

"Bu saatten sonra, tel kadayıfı ancak Nabluslu Şıh Salih'te bulursun." diye cevap verdiler.

Bu zat Ürdün'ün Nablus şehrinden Medine-i Münevvere'ye hicret etmiş, büyük bir âlim, faziletli bir insandı. Resmî vazifelere talip olmamıştı. Esasen o günlerde çok az olan maaşla, kalabalık ailesini geçindirmesi de mümkün değildi.

Şıh Salih Efendi, kirayla oturduğu evin avlusuna bir ocak yapmış, kömürle yaktığı ocağın üzerindeki sacda kadayıf döküyordu.

Ali Ulvi KurucuÖyle diyorlar

Gittim. Baktım, Hoca kadayıf döküyor. Hava dışarıda 50-55 derece. Avlu da ondan aşağı değil. Bir de ocağın ateşinden fışkıran sıcaklık var. Hoca seksen yaşında, güzel bir insan... Göğsüne bir havlu koymuş, boynundan yüzünden, güzel yüzünden, nur gibi sakalından damlayan terler havluya akıyor. Selam verdim. Selamımı aldı. Sordum:

"Hocam, kadayıf var mı?"

"Döküyorum oğlum, otur da... Ne kadar istersin?"

"Bir okka" dedim. "Pekâlâ" dedi. Oturdum, bekliyorum. O sırada bir sam esti; sanki alevden bir dalga gelmiş gibi vücudumu, yüzümü yaktı.

"Hocam, bugün biraz sıcak galiba, değil mi?"

Salih Efendi, munis, müşfik gözleriyle, kısa bir an bana baktı.

"Yekûlûn..." dedi, "Öyle diyorlar..." Ve işine devam etti.

Hoca hem kadayıf döküyor; hem de kadayıfla beraber, dili: Allah, Allah, Allah diyor...

Annem, kabri cennet olsun, beni bakkal Abdulhadi'ye gönderdiği gibi Şıh Salih'e de göndermiş; sanki:

"Oğlum, gör bak Allah'ın ne kulları var. Sen bir öğle namazına gittin diye, bir iş gördüm sanıyorsun, nazlanıyorsun, hava sıcak diyorsun. Bak Allah'ın ne kulları var: Biri zincire tutunmuş, oruçlu, ayakta durur, müşterilerini karşılar, güleryüz gösterir. Diğeri sekiz çocuğu ile seksen yaşında, ilmine ve yaşına rağmen, ailesinin nafakası için, kimseye muhtaç olmamak için, Ramazan ayında, elli derece sıcakta, sam rüzgârının altında, oruçlu haliyle ateşin karşısında kadayıf döker... Git de gör ibret al..." demek istemişti.

 

Esra Türkân ç-alıntıladı    

Yorum
yanlış
şevket şimşek
hatıraları severek okudum. ancak 'sadece dünyasını değil ahiretini de feda edecek adamlar...' ifadesi islama göre problemli bir ifadedir... tevil yapmaya kalkmayalım ne olur.
20/08/2010, 22:31
ÇETİNKAYA
Muhammed Fatih
Ali Ulvi Hoca'nın hatıratı hayatımDA OKUDUĞUM EN GÜZEL KİTAPLARDAN BİRİSİ. iLİM VE ZÜHDÜN BİR İNSANDA BU DERECE MÜNDEMİÇ OLMASI BENİ ÇOK ETKİLEMİŞTİ.AYRICA DÖNEMİN İSLAM ALİMLERİNİN HAYATINI BİRİNCİ AĞIZDAN DİNLEMEK DE ÜMMETİN SON YÜZYILDAKİ MÜCADELESİNİ DAHA İYİ ANLAMAMIZI SAĞLAMIŞTIR.
18/08/2010, 10:54
utandım
Birnur Öztürk
Bu yazıyı okuyunca her gün hava ne kadar sıcak bu havada oruç tutmak çok zor oluyor diye hayıflandığım için kendimden utandım.Allahım bizi affet.
16/08/2010, 22:44
Teşekkür
Elif Tuba Can
Çok faydalı br yazı oldu Allah razı olsun.Ali Ulvi Kurucunun hatıratını okumak bizede nasip oldu. Çok değerli bir kitap. Üstada Allah rahmet eylesin..
15/08/2010, 18:04
'Yekûlûn..." dedi, "Öyle diyorlar..."
Ayşe Seçkin
Sağolasın arkadaşım gönlüme , dilime , içimde yanan her noktaya buz gibi sular septin... O güzel insanlardan nasip nasip diye niyaz etmek gerek... Bunu okurken aklıma Ben Bilal adlı kitapta geçen bilal'in sözleri geldi... Kızgın kumlarda , kızgın kumlardan uzakta.!!! Gönül kavi olunca madde alemindeki tesirler böyle alıp başını gidiyor... Selametle
15/08/2010, 17:22

İlgili Konular