, 19 Haziran 2018
İkinci Sayısında Makas tan İki Güzel Hediye

412

İkinci Sayısında Makas’tan İki Güzel Hediye

Erdem Beyazıt’ın ‘Aşkın bir adı da berekettir’ sözünü bu ay kapağına taşıyan Makas dergisinin ikinci sayısı çıktı.

İlgili Yazılar
Özgürlük Tıpkı Hayat Gibi Bir Gecelik Rüyaydı
Özgürlük Tıpkı Hayat Gibi Bir Gecelik Rüyaydı

Derdest edildiğimde saçlarımın ve sakalımın uzun olması, geçmiş yıllarda olduğu gibi birilerini rahatsız etmiş olacak ki ilk uygulama saçlarımın, sakalımın kesilmesi olacaktı.
07/06/2018 12:12
Yüklemi 'Yok' Olan İlahiyatçı
Yüklemi 'Yok' Olan İlahiyatçı

İnternette İhsan Eliaçık İslâm’da Yok kelimeleri ile arama yapınca karşımıza uzun bir liste çıkıyor. Mesela ilk madde ''İslâm’ın beş şartı yoktur''. Devam ediyoruz. ''Kurban kesmek İslam’da yok', ''Namaz beş vakittir diye bir şey yok'', ''Miraç yok''… Uzun sözün kısası İhsan Eliaçık’ın ilmihalinde yüklemi yok olan cümlelerin haddi ve hesabı yok.
28/05/2018 12:12
Uyuşturucu Testini Başarıyla Geçen Hacı Bekir Lokumu
Uyuşturucu Testini Başarıyla Geçen Hacı Bekir Lokumu

‘Lokum paketinin üzerindeki streç filmi yırtmamla birlikte özgürlüğüne kavuşan pudra şekeri, sınır polisiyle bir anda kesişen gözlerimizin arasında bizimle kafa buluyordu. Film kopmuştu ama görüntü yavaş çekimde ilerliyordu sanki. Doğasına aykırı olarak sınır bölgesinde uçuşan pudra şekerlerinin Latin Amerika’daki herhangi bir sınır polisinin hayal gücünde, içi her şekilde doldurulmaya müsait ‘beyaz’ bir sayfa açabileceğini tahmin edebiliyordum.’ Ömer Musa Targal yazdı.
28/05/2018 11:11
Hasan Kaçan Duruş Dediğimiz Şeyi İşte O Gün Öğrendim
Hasan Kaçan: ‘Duruş’ Dediğimiz Şeyi İşte O Gün Öğrendim

''Berber dükkanımız meşhurlar sayesinde meşhur olunca, başka semtlerden de müşteriler gelmeye başladı. Halbuki bir berbere ancak tanıdık müşteriler gelir ve o berber hayatta değiştirilmez. Eskilerin bir lafı vardır hatta; ‘İcabı halinde karı değiştirilir ama berber değiştirilmez.’ Böylesine mühim bir yerdir.''
24/05/2018 13:01
Yap Düzelt Değiştir ve Yolda Ol Hayatına Sahip Çık
Yap, Düzelt, Değiştir ve Yolda Ol: Hayatına Sahip Çık

Hayatından memnun değil misin?! Önce neyi değiştirmek istediğini bul ve yüzleş! Sorumluluk al ve kurban rolünden çık! Çünkü bu şikayet ettiğin hayata, davranışlara, çevreye sahip olmanda senin de bir payın var. Ancak sorumluluk aldığında bu payı fark edersin! Ve sadece farkında olduğun şeyleri düzeltme imkanın olur. Suçlamak ise gözleri kör eder.
26/05/2018 08:08
Tüketim Çağında Şükreden Çocuklar Yetiştirmek
Tüketim Çağında Şükreden Çocuklar Yetiştirmek

Şükür; yüce Mevla’nın Kur’an-ı Kerim’de defaaten sorduğu ‘Hâlâ şükretmez misiniz?’ sorusunun bizi çağırdığı yaşam tarzının adıdır aslında… Fark etmeyi, akletmeyi, minnet duymayı, değerini bilmeyi, yetinmeyi, paylaşmayı, infak etmeyi, acizliği, Allah’a duyulan muhabbeti arttıran bir manadır bu. Çocuklarımızın yaratılıştan sahip olduğu ‘haz merkezli yönelimi’ dengelemek ve hazzın kaynağını ‘maddeden’ çıkarıp, ‘manaya’ yöneltmek için her yaş çocuğuna öğretmemiz gereken bir hakikattir.
25/05/2018 15:03

İki aylık periyotlarla okurlarıyla buluşan Makas dergisinin Haziran-Temmuz sayısı raflardaki yerini aldı. Bu sayısında dergi güzel bir hediye hazırlamış okurlarına. Her yumruğuyla göğsümüzü kabartan Muhammed Ali ve edebiyatımızın usta şairlerinden Erdem Beyazıt’ı aynı posterde buluşturmuş. Dergiyi alan herkes bu güzel postere sahip olabiliyor. Dergi ekibi bununla da yetinmemiş ve bu ayki röportajlarını bu iki değerli isme ayırmış.

Deniz Ersoy’un, dizeleriyle gönlümüze su serpen Erdem Beyazıt’ın eşi ve çocuklarıyla yaptığı söyleşi oldukça keyifli. Söyleşide usta şairin edebi yönü kadar, kitaplarda bulamayacağımız ve ancak aile bireylerinin tanık olduğu yönlerine dair ilginç ayrıntılar veriliyor. Mesela son derece nüktedan bir insan olması veya küçükken kızının tekne orucunu satın alması gibi…

Yine Deniz Ersoy’un, “Türk sporunun belleği” olarak görülen Orhan Ayhan ile, ölümünün ikinci yılı münasebetiyle Muhammed Ali üzerine yaptığı röportaj da oldukça dikkat çekici. Dünya şampiyonu boksörün “Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır” sözüyle başlayan söyleşide Muhammed Ali’nin spor hayatına dair ilginç detayların yanında, hayata bakışı ve Müslüman oluşu da ele alınıyor.

Ahmet Kekeç bu ay yine hepimizin ilgisini çekecek bir konuya yer vermiş köşesinde. Yakın dönem siyasi tarihimizin esrarlı cinayetlerini yazmış. İlginç konulardan biri de Cansu Canan Özgen tarafından kaleme alınmış ve “Osmanlı Devleti’nde Devşirme Sistemi” başlığını taşıyor. Yazıdan devşirme sisteminin nasıl ortaya çıktığı, geçirdiği değişimler ve nasıl sona erdiği hakkında önemli ayrıntılara ulaşmak mümkün.

Hırslarından arınmış bir sanatçı

Ümit Gezgin ise “Üsküdarlı Meşhur Ressam Ali Rıza Bey” başlığıyla karşımıza çıkan yazısında, hayatının hiçbir döneminde kimseye minnet etmeyen, hırslardan arınmış tevazu sahibi Ali Rıza Bey’i tanıtıyor bizlere. Emin Murat Kılıç ise yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurmayı başarmış, yüzümüzü güldüren bir isim üzerine yazmış: Kemal Sunal.

Anlayacağınız bu sayısında Makas yine dopdolu. Dergide Büşra Çakır’dan Abdülhamit Güler’e, Tuğba Saygı’dan Zeynep Leyal Çobanoğlu’na, Nilgün Bıyıklı’dan Sevda Noyan’a, Bilal İşgören’den Mehmet Ali Başaran’a pek çok değerli kalemi okumak mümkün.

Bilimevi bünyesinde çıkan Makas dergisinin yayın yönetmenliğini Deniz Ersoy üstlenirken, dergideki illüstrasyonların altında ise Erhan Yalvaç’ın imzası yer alıyor.

Dergi, Türkiye genelinde tüm seçkin kitapçılarda satışa sunulurken, ilgililer ktpkitabevi.com ve diğer sitelerden de dergiyi edinebilirler.

Makas dergisiyle ilgili detaylar için bakınız: https://twitter.com/MakasDergisi

 


İlgili Konular