, 22 Haziran 2018
Lacivert dergisinden 'Korku' dosyası

976

Lacivert dergisinden 'Korku' dosyası

Lacivert dergisi Mart 2018 tarihli 44’üncü sayısında 'Korku' dosyasıyla raflarda yerini aldı.

İlgili Yazılar
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2

Düşünen Şehir, Temmuz, Seyyide ve Tahrir dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
19/06/2018 09:09
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi

Ali Birinci, kitabiyat, matbuat, tarih, biyografi, terceme-i hal gibi kelimeler ile otomatik çağrışım yapan ilim adamlarının başında geliyor. Birinci hakkında konuşabilecek nadir isimlerden İsmail Kara, Dergah dergisinin yeni sayısında 'Bir Kitap-Ömür' başlığıyla Ali Birinci'nin iş ahlakını ve tarihçiliğini hatıraları eşliğinde yazmış. Mehmet Erken bu yazıya değindi.
12/06/2018 11:11
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1

Mahalle Mektebi, Edebiyat Ortamı, Karabatak, Şehir ve Kültür dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
11/06/2018 09:09
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası

Okur dergisinin Haziran-Temmuz-Ağustos 2018 tarihli 6. sayısı çıktı. Dergi 'Kitabı En İyi Kitap Anlatır' kapak dosyasıyla kitaptan bahseden kitaplara odaklanıyor.
09/06/2018 10:10
Genç Öncüler'den Dostluk Kardeşlik ve Güven Dosyası
Genç Öncüler'den Dostluk, Kardeşlik ve Güven Dosyası

Genç Öncüler dergisinin Haziran 2018 tarihli 131. sayısı 'Bir yol nedir ki, tek başına?' manşetiyle çıktı.
07/06/2018 10:10
Türk Edebiyatı Dergisinin 536 Sayısı Çıktı
Türk Edebiyatı Dergisinin 536. Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı dergisinin Haziran 2018 tarihli 536. sayısı çıktı.
06/06/2018 09:09

Lacivert dergisi Mart 2018 tarihli 44’üncü sayısında “Korku” dosyasıyla raflarda yerini aldı.

Dosyanın röportajları; “Kudüs’te Hz. Ömer Çizgisine Dönmeliyiz” diyen piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu ve “Türkler Savaşta Ölmeyi Önemser, Yatakta Ölmekten Utanırlar” diyen Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ile gerçekleştiriliyor.

Dosyada Mustafa Akar’ın, “Korkma! Tanımlamaya da Çalışma, Sadece Anla”; Ekrem Demirli’nin, “Hayatı Ölümle Anlamak”; Zeynep Temizer Atalar’ın “Ve Tamircisi Sorar: Arızanın Kaynağı Ne?” isimli yazıları bulunuyor. Ayrıca, Hakan Arslanbenzer, “Akif’in Korkuları Bizim Umutlarımız”; Beytullah Çakır, “Kierkegaard’ı Titreten Şey”, Gökhan Ergür, “Korkuyu Yenen Türkler” yazılarıyla dosyaya katkı veren isimler. Bununla birlikte Haşmet Babaoğlu’nun “3 Soru 3 Cevap” adlı köşesinde yazdığı “Endişenin Suyu Aşınca Boyumuzu” isimli yazısı dosyada yer alıyor.

H. Sena Kartal’ın hazırladığı ilginç fobilerden oluşan “İçimizdeki korkulara Teslimiz” başlıklı yazısının yanısıra, Sena Subaşı ve Beyza Aydın tarafından hazırlanan “Mini referandum” bölümünün bu ayki sorusu “Korktuğunuz ama Korkmamanız Gerektiğini Bildiğiniz Bir Şey Var mı?” oluyor.

H. Sena Kartal, “3 Sütun” adlı köşesinde “Nedir sizin en sevdiğiniz?” sorusunu Selahattin Yusuf’a, Betül Nurata’ya ve Yener Çevik’ e soruyor. “Düşünce Atlası” bölümünde fikir dünyamızın önemli isimlerini tanıtan Beytullah Çakır, bu sayıda Dursun Gürlek röportajıyla birlikte Erol Güngör’ü anlatıyor. Hemen ardından Ebubekir Kurban’ın, “Erol Güngör’ü Niçin Okumalıyız” adlı yazısı geliyor. 17 sorudan oluşan “Tepe Lambası” sayfasının bu ayki konuğu Aykut Ertuğrul olurken Raşit Ulaş da “Harita Metot” isimli bölümde Köroğlu’ndan bahsediyor.

Bu sayı da Gülenay Börekçi tarafından Teoman ile bir röportaj gerçekleştirilmiş. “Dünyadan Portreler” ve “Dünyadan Haberler” ile zenginleştirilen dergide Mustafa Çiftçi’nin, “Matbuat Âleminden Geçmiş Bir Ömür: Zekeriya Sertel” portresi; Süleyman Arif’in, “Sedyede Savaş Yöneten Kumandan: Süleyman Askeri Bey” makalesi; Suavi Kemal Yazgıç’ı,; “Cumhuriyet Devrinde Bir Osmanlı Efendisi: İbnülemin Mahmud Kemal İnal” yazısı ve Nurullah Genç’in, “Dedemden Dinlediğim Masallar” köşesi bulunuyor. “Egoist Okur” bölümünde Gülenay Börekçi’nin kitap tanıtımları yer alırken Güray Süngü, “Benim Roman Kahramanlarım” sayfasıyla okurun karşısına çıkıyor.

Ayrıca derginin devamı, Hakkı Öcal’ın “Montesquieu’nun Kayıp Mektupları”, Serkan Akkoyun’un “Düşünen Sporcu”, Ayşe Atila’nın “Okuma Köşesi”, Gamze Tuna’nın; “Doktor Laci-vert”, Yunus Arslan’ın “Her şeyin Tarihi” isimli köşelerini içeriyor.


İlgili Konular