, 22 Haziran 2018
Şiar dergisinin 15 sayısı çıktı

976

Şiar dergisinin 15. sayısı çıktı

Şiar dergisinin Mart-Nisan 2018 tarihli 15. sayısı çıktı.

İlgili Yazılar
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2

Düşünen Şehir, Temmuz, Seyyide ve Tahrir dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
19/06/2018 09:09
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi

Ali Birinci, kitabiyat, matbuat, tarih, biyografi, terceme-i hal gibi kelimeler ile otomatik çağrışım yapan ilim adamlarının başında geliyor. Birinci hakkında konuşabilecek nadir isimlerden İsmail Kara, Dergah dergisinin yeni sayısında 'Bir Kitap-Ömür' başlığıyla Ali Birinci'nin iş ahlakını ve tarihçiliğini hatıraları eşliğinde yazmış. Mehmet Erken bu yazıya değindi.
12/06/2018 11:11
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1

Mahalle Mektebi, Edebiyat Ortamı, Karabatak, Şehir ve Kültür dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
11/06/2018 09:09
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası

Okur dergisinin Haziran-Temmuz-Ağustos 2018 tarihli 6. sayısı çıktı. Dergi 'Kitabı En İyi Kitap Anlatır' kapak dosyasıyla kitaptan bahseden kitaplara odaklanıyor.
09/06/2018 10:10
Genç Öncüler'den Dostluk Kardeşlik ve Güven Dosyası
Genç Öncüler'den Dostluk, Kardeşlik ve Güven Dosyası

Genç Öncüler dergisinin Haziran 2018 tarihli 131. sayısı 'Bir yol nedir ki, tek başına?' manşetiyle çıktı.
07/06/2018 10:10
Türk Edebiyatı Dergisinin 536 Sayısı Çıktı
Türk Edebiyatı Dergisinin 536. Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı dergisinin Haziran 2018 tarihli 536. sayısı çıktı.
06/06/2018 09:09

Şiar dergisinin Mart-Nisan 2018 tarihli 15. sayısı çıktı. Behice Kolçak imzasıyla tasarlanan derginin kapağında milli birlik ve beraberlik şuuru bir ağaçtaki rengarenk kuşlar üzerinden anlatılmaya çalışılmış.

Derginin şair Orhan Tepebaş’ın Teslim Töreni isimli şiiri ile açılan şiir sayfalarında Nurettin Durman’ın Aramızda Kalsın, Bahtiyar Aslan’ın Kahır ve Ayin, Özcan Ünlü’nün Azerbaycan Türkçesiyle yazdığı Darıxmağın Türkcəsi, Yağız Gönüler’in Çocuk Kal, Cemaleddin Latiç’in Bosnalı Bilal İçin Kaside, Cem Mehmet Eren’in Çıkar Mı Limana İnen Yol ve Serap Kadıoğlu’nun Zarif Tebessüm adlı şiirleri yayınlanıyor. Bu sayının diğer şairleri: Hakan İlhan Kurt, Arif Mete, Yahya Kurtkaya, Hatip Çiçek, Muhammed Yıldırım, Vahdettin Oktay Beyazlı, Tahir Ezgi, Didar Ekici ve Cemal Karsavran.

Mezarların Korunmasına Dair başlıklı denemesinde Hakkı Özdemir, Necip Fazıl Kısakürek hakkında yakışıksız ithamlarda bulunanlara Dostoyevski üzerinden yanıtlar veriyor ve büyük şairi müdafaa ediyor. “Mutasavvıf Şairler” köşesinde her sayıda bir tasavvuf büyüğü şairi anlatan İdris Mahfi Erenler, 15. sayıda okuyucuya Üsküdar’ın manevî büyüklerinden Muhammed Nasûhî hazretlerini tanıtıyor.

Kuddusi Demir’e ait Kibrit, Mehmet Akif Demirelli’ye ait Her Şey Ben Yaşarken Oldu Bunu Bilsin İnsanlar ve Özlem Karapınar’a ait Sis isimli öykülere 15. Sayıda yer veriliyor.

M. Ebrar Alar’ın “Sınırları Kaldırmak”, Cemâleddin Latifî (Latiç)’in “Alimler Allah’ın Elçilerinin Vârisleridir” ve Berat Tekindağ’ın “Ruh-i Zeminden Ruy-i Zemin’e” başlıklı yazılarının yanısıra bu sayıdaki diğer deneme yazarları ise Sibel Akın, Yasemin Yaşar, Tayyib Atmaca ve Mustafa Bostan.

Derginin genel yayın yönetmeni Serap Kadıoğlu, şair Orhan Tepebaş ile bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Sarraf köşesinde Ömer Mertoğlu, geçtiğimiz sene kaybettiğimiz değerli yazar Akif Emre’nin Çizgisiz Defter eserini ve İbn Sina/İbn Tufeyl’in Hay Bin Yakzan’ını okuyucuya tanıtıyor.

Derginin arka kapağında ise Metin Erol’un şiiri, Dursun Çiçek imzalı bir fotoğrafla birlikte sunulmuş.

 


İlgili Konular