, 22 Haziran 2018
İlim ve İrfan dergisinden İmam Gazzali dosyası

992

İlim ve İrfan dergisinden İmam Gazzali dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Mart 2018 tarihli 67. sayısı İmam Gazzali dosyasıyla çıktı.

İlgili Yazılar
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2

Düşünen Şehir, Temmuz, Seyyide ve Tahrir dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
19/06/2018 09:09
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi

Ali Birinci, kitabiyat, matbuat, tarih, biyografi, terceme-i hal gibi kelimeler ile otomatik çağrışım yapan ilim adamlarının başında geliyor. Birinci hakkında konuşabilecek nadir isimlerden İsmail Kara, Dergah dergisinin yeni sayısında 'Bir Kitap-Ömür' başlığıyla Ali Birinci'nin iş ahlakını ve tarihçiliğini hatıraları eşliğinde yazmış. Mehmet Erken bu yazıya değindi.
12/06/2018 11:11
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1

Mahalle Mektebi, Edebiyat Ortamı, Karabatak, Şehir ve Kültür dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
11/06/2018 09:09
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası

Okur dergisinin Haziran-Temmuz-Ağustos 2018 tarihli 6. sayısı çıktı. Dergi 'Kitabı En İyi Kitap Anlatır' kapak dosyasıyla kitaptan bahseden kitaplara odaklanıyor.
09/06/2018 10:10
Genç Öncüler'den Dostluk Kardeşlik ve Güven Dosyası
Genç Öncüler'den Dostluk, Kardeşlik ve Güven Dosyası

Genç Öncüler dergisinin Haziran 2018 tarihli 131. sayısı 'Bir yol nedir ki, tek başına?' manşetiyle çıktı.
07/06/2018 10:10
Türk Edebiyatı Dergisinin 536 Sayısı Çıktı
Türk Edebiyatı Dergisinin 536. Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı dergisinin Haziran 2018 tarihli 536. sayısı çıktı.
06/06/2018 09:09

İlim ve İrfan dergisinin Mart 2018 tarihli 67. sayısı İmam Gazzali dosyasıyla çıktı.

Dosya kapsamında İslim Gümüştekin, İmam Gazzali’nin portresini, onun ilimle ve irfanla yoğrulmuş hayatını anlatıyor. Prof. Dr. Süleyman Derin İmam Gazzali’nin çok az bilinen bir yönüne işaret ediyor. Onun psikoloji ve tasavvuf psikolojisi alanındaki sözlerini, fikirlerini gündeme getiriyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz da yazısında büyük İmam’ın hakikat arayışını anlatıyor. Onun hidayete erişinin, içinde yaşadığı buhranların ve bütün bunların nasıl bir huzura ve hidayete dönüştüğünün aşamaları bu yazıda ele alınıyor. Ahmet Edip Başaran ise İmam Gazzali’nin hidayet yolundaki özel tecrübesini anlattığı El-Munkizu mine’d-Dalal adlı eserini merkeze alarak anlatıyor. Dosya kapsamında son yazı Hamza Toprak’a ait. Toprak yazısında İmam Gazzali’nin bazı eserlerini tanıtıyor.

Derginin orta sayfasında her ay yazıları yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, bu sayıda kurtuluşun biricik yolunun Allah’a dönmek olduğunu beyan ediyor.

İlim ve İrfan dergisinin Mart sayısında Prof. Dr. Ali Akpınar Kur’an’dan dersler başlığı altında amellerimizin kabul edilip edilmeyeceğini işliyor. Prof. Dr. Süleyman Uludağ da bu sayıda ayrılmaz bir bütün olarak ilim ve amel birlikteliğini kaleme almış.

Ahmet Hamdi Uzunyol, vefatının 68. yılında Nakşibendi-Haznevi yolunun kurucusu büyük mürşid şeyh Ahmed Haznevi’nin hayatını kaleme almış.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tozlu, “Yaptığın iyiliğe sevinir, işlediğin kötülüğe üzülürsen işte o zaman gerçek mü’minsin.” hadis-i şerifinden hareketle iyilik, kötülük ve bunlara karşı mü’min tavrı konusunda önemli bir yazı yazmış. Prof. Dr. Kadir Özköse ise bu sayıda Bağdatlı sufilerin önderi Seri es-Sakati’nin portresini sunuyor okura.

Yrd. Doç. Dr. Mahmud Esad Erkaya, Hazret-i Nuh kıssasını anlattığı yazısında aynı zamanda bu kıssadan çıkarılacak tasavvufi ve manevi dersleri, ibretleri, halleri dile getiriyor. Dr. Kübra Zümrüt Orhan kelimat-ı kudiye yazılarını bu sayıda tamamlıyor. Orhan, kelimat-ı kudsiyenin son üç kavramını anlatıyor yazısında: Zamana, sayıya ve kalbe riayet.

Yrd. Doç. Dr. Nurullah Koltaş tasavvuf büyükleriyle hasbihallere devam ediyor. Koltaş bu sayıda Ebu Nasr Serrac ile tasavvufi hayat üzerine hasbihal ediyor.

Gülbahçe eki de her sayı olduğu gibi bu sayı da İlim ve İrfan dergisi ile birlikte okura sunuluyor.

 

İrtibat:

0212 694 98 98

 


İlgili Konular