, 26 Mayıs 2018
TDV İsl m Ansiklopedisi Yeni Adresinde Test Yayınında

3133

TDV İslâm Ansiklopedisi Yeni Adresinde Test Yayınında

TDV İslâm Ansiklopedisi artık elektronik ansiklopedi olma yolunda ilerliyor ve bunun ilk adımı olarak yeni arayüzüyle, yeni adresinde test yayınına başladı.

İlgili Yazılar
'Mehmed Akif in Evini Sezen Aksu Almış Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i
''Mehmed Akif’in Evini Sezen Aksu Almış, Satmış'' Cümlesindeki 'Biz'i Bulunuz

Mehmed Akif’in kaldığı evi Sezen Aksu almış, satmış… İslam Ansiklopedisi’nin sitesi yenilenmiş. Üç Mesele’nin kırkıncı yılı... Harmancı’nın 180. öyküsü... Mahmud Erol Kılıç’la bir röportaj... M. Murtaza Özere haftanın öne çıkan bazı kültürel hadiselerine değindi.
27/01/2018 11:11
İslam Düşünce Atlası İslam Ansiklopedisi'yle Oluşan İklimin Ürünü
İslam Düşünce Atlası, İslam Ansiklopedisi'yle Oluşan İklimin Ürünü

''Osmanlı, ilim ve fen öğrensin diye yurt dışına insanlarını gönderdi. Bu şekilde yeni bir aydın tipi ortaya çıktı. Zamanla sayıları ve etkinlikleri artan bu yeni aydın tipi, geri döndükten sonra yüzlerce yıllık bir birikimi ve yine yüzlerce yıllık bir yöntemi sürdüren ulema geleneği önemsizleştirip yok etti.'' Ömer Türker, 'İslam Düşünce Atlası' etrafında Bursa'da bir konuşma yaptı. Ahmet Serin etkinlikten notlarını aktarıyor.
18/12/2017 11:11
Bekir Topaloğlu'na İslam Ansiklopedisi'ni sorduk
Bekir Topaloğlu'na İslam Ansiklopedisi'ni sorduk

Bekir Topaloğlu'na, en başından beri bilfiil içinde bulunduğu İslam Ansiklopedisi’nin son cildinin yayınlanması vesilesi ile, ansiklopedinin serencamını sorduk. Mehmet Erken konuştu...
18/01/2014 12:12
İslam Ansiklopedisi yabancı dillere çevriliyor video
İslam Ansiklopedisi yabancı dillere çevriliyor (video)

44 cilt ve 15 bin maddeden oluşan İslam Ansiklopedisi'nin kısaltılarak Rusça, İngilizce ve Arapça gibi dillere tercüme edilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği bildirildi.
10/12/2014 11:11
İSAM ve İslam Ansiklopedisi'nin serencamı
İSAM ve İslam Ansiklopedisi'nin serencamı

Dergah dergisinde İsmail Erünsal ile İSAM ve İslam Ansiklopedisi’ne dair geniş çaplı bir röportaj yapılmış. Mehmet Erken yazdı..
26/11/2014 14:02
TDV İslam Ansiklopedisi tamamlandı
TDV İslam Ansiklopedisi tamamlandı

1988 yılında yayına başlayan İslam Ansiklopedisi'nin son sayısı olan 44. cildi geçtiğimiz günlerde yayınlandı.
26/12/2013 11:11

Dünyada Müslümanlar tarafından hazırlanmış ve tamamlanmış, hem madde listesi hem de içerik ve üslûp açısından özgün ilk ansiklopedi olan TDV İslâm Ansiklopedisi İslâm dini, tarihi ve medeniyeti ile İslâm toplumlarına dair hemen her konuda güvenilir, doğru ve yeterli bilgi sunmayı hedefliyor. Ansiklopedi sadece İslâm ilimleri için değil, beşerî ve sosyal bilimlerin farklı alanlarında yapılacak araştırmalar için de kapsamlı bir kaynak niteliğinde. Öyle ki uzunca bir zamandır gerek Türkiye’de gerek dünyada yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinde, araştırmalarda, kitap ve makalelerde TDV İslâm Ansiklopedisi pek çok konuda ilk atıf yapılan kaynaklar arasında yer alıyor.

1983’te çalışmalarına başlanıp 2013 yılında 44 cildiyle ve 2016 yılında 2 ek cildiyle matbu hali tamamlanmış olan ansiklopedi 2014 Ocak’tan itibaren internette online olarak hizmet vermeye başlamıştı. Ancak bu site matbu ansiklopediye endeksli olarak sayfa bazlı ve çoğunlukla PDF merkezli hizmet veren bir siteydi. 2017’nin Aralık ayında ise ansiklopedinin yepyeni bir arayüzle ve artık elektronik ansiklopedi formatında hizmet vermeye başladığını görüyoruz: islamansiklopedisi.org.tr

Peki bu yeni sitede ne yenilikler var?

Öncelikle eskisi gibi cilt ve sayfa esaslı değil, madde/makale esaslı bir site bu. Her maddenin kendine has ve sade bir adresi var. Örneğin Osmanlılar’ı arıyorsanız ansiklopedide adres çok basit. Ana adreste “/” işaretinden sonra “osmanlilar” yazıyorsunuz, işte hepsi bu kadar: islamansiklopedisi.org.tr/osmanlilar

Böylelikle hem aradığını bulmak ve maddeyi bir bütünlük içinde okumak kolaylaşıyor, hem de maddeye atıf yapmak çok daha kolay hale geliyor. Ayrıca her maddede atıf bilgileri hazır olarak veriliyor ve tek tıkla kopyalayıp kullanacağınız yere koyabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra çok yazarlı ve çok bölümlü maddelerde, “Osmanlılar” örneğinde olduğu gibi, maddenin bir içindekiler şemasını ve her yazarın bölümüne ayrı ayrı gitmenizi sağlayacak bir önizleme haritasını bulmak da mümkün.

Görsel sunum

Görsellik, yeni elektronik ansiklopedide dikkat çeken bir diğer yeni özellik. Daha evvel sadece sayfanın bir parçası olarak PDF’lerde görülebilen resimleri artık müstakil ve daha yüksek çözünürlüklü olarak ulaşıp indirebilmek mümkün. Ama her maddenin sonuna eklenmiş olan “Her hakkı mahfuzdur” uyarısından anlıyoruz ki, TDV İslâm Ansiklopedisi yöneticileri herhangi bir görüntü malzemesinin başka bir ortamda yayımlanmasına izin vermiyorlar.

İlişkili maddeler

TDV İslâm Ansiklopedisi’nin bu elektronik edisyonunun getirdiği belki de en önemli yeniliklerden biri ilişkili maddeler listesi. Aradığınız müellifin, âlimin, eserin veya kavramın ilişkili olduğu diğer maddelere sağ sütunda doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Böylece, örneğin meşhur Osmanlı şeyhülislâmı Ebussuûd Efendi’yle yine meşhur Osmanlı âlimi, astronomi bilgini olan Ali Kuşçu arasındaki ilişkiyi madde içerisinde gözünüzden kaçsa dahi sağ sütunda görebiliyorsunuz. Evet Ali Kuşçu, Ebussuud Efendi’nin büyük amcası imiş.

Dosyalar

Anasayfada okuyucuları karşılayan “Dosya” çalışması da bu edisyonun önemli artılarından. İlk dosya konusu olarak “Köprüler”i görüyoruz. Ansiklopedide yer alan tüm köprü maddelerine buradan ulaşmak mümkün.

Yirmi bini aşkın madde barındıran bu eşsiz bilgi kaynağının güncellemelerinin ve yeni madde girişlerinin de bu elektronik ansiklopedi üzerinden gerçekleştirileceğini öğreniyoruz “Hakkında” sayfasından.

Şu an test yayını aşamasında olan ansiklopediye, “Bildirimde Bulun” seçeneğiyle hem madde içeriklerine dair, hem de bu yeni arayüzün kullanımına, fonksiyonlarına dair görüş ve önerilerinizi de iletebiliyorsunuz.

Kullanıcıların da katkıları ve başta Arapça ve İngilizce olmak üzere yeni dillerin eklenmesiyle eminiz ki TDV İslâm Ansiklopedisi elektronik edisyonu bir dünya markası haline gelecek.

Kullanalım, kullandıralım: islamansiklopedisi.org.tr

 

Abdullah Taha Orhan


İlgili Konular