, 22 Mayıs 2018
Yarın dergisinden Mehmed Niyazi dosyası

1377

Yarın dergisinden Mehmed Niyazi dosyası

Yarın dergisinin Şubat – Mart 2018 tarihli 4. sayısı Mehmed Niyazi dosyasıyla çıktı.

İlgili Yazılar
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu?

Derin Tarih dergisi, Fatih Sultan Mehmed'i psikolojik boyutuyla ele alıyor. Fatih’in çocukluğu, eğitiminde anne ve babanın rolü, hocalarının katkısı, 12 yaşında tahta çıkmasının sebepleri, liderlik vasıfları, cesaret ve adalet anlayışı ve uygulayışı, yüksek ideallerini uygulamada gösterdiği kararlılık, sır verip ser vermeyen bir yapıda oluşu, istihbarata çok önem vermesi gibi hususlar işleniyor. Metin Uygun derginin bu dosyasında yer alan Nevzat Tarhan röportajına dair yazdı.
22/05/2018 09:09
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3

Şiar, Mahfel, Dil ve Edebiyat, Şehir, Ayasofya dergilerinin Mayıs 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
21/05/2018 11:11
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı

Miftah dergisinin 2018-Mayıs tarihli 6. sayısı çıktı.
19/05/2018 14:02
Karen Armstrong Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var
Karen Armstrong: Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var

İsrail’in Kudüs’ün tamamını işgal etmesi veya onu başkent yapması ona sahip olduğu anlamına gelmiyor. Zira Kudüs’ün kutsallığı onu zorla elde edenin kazanabileceği bir ödül değildir. O ancak, doğrulukla ve adaletle muamele edenlere verilen bir lütuftur. Munise Şimşek, Karen Armstrog'un 'Kutsal Şehir Kudüs' başlıklı makalesine dair yazdı.
18/05/2018 12:12
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 4 ayda bir yayınlanan hakemli dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi, 23. sayısında 'Estetik'i konu edindi.
16/05/2018 10:10
Batı Osmanlı yı Zonaro nun Fırçasından Tanımış
Batı Osmanlı’yı Zonaro’nun Fırçasından Tanımış

Fatma Ürekli, 'Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro İkbalden İdbara' kitabında; on dört yıl sarayda başressamlık görevinde bulunan ressam Zonaro’nun İstanbul’a gelişinden sarayın başressamlığına yükselişine, yaptığı tablolardan Abdülhamid Han tahttan indirilince görevden alınmasına ve zor günler geçirmesine, birçok konuyu detaylıca işliyor. Metin Uygun yazdı.
16/05/2018 08:08

Yarın dergisinin Şubat – Mart 2018 tarihli 4. sayısı Mehmed Niyazi dosyasıyla çıktı.

Dosya kapsamında Emin Işık, Prof. Dr. Haluk Dursun, Prof. Dr. M. Akif Aydın, Prof. Dr. İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, İsa Kocakaplan, Can Alpgüvenç, Dr. Nevzat Erkan, Selçuk Küpçük, Ferruh Özdemir, Hasan Basri Arıcı ile Mehmed Niyazi üzerine kısa söyleşiler gerçekleştirilmiş.

Mehmed Niyazi Özdemir yazılarıyla dosyasına katkıda bulunan diğer isimler şöyle: Prof. Dr. Cemal Zehir – Mehmet Niyazi Özdemir’le Geçen Çeyrek Asır, Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz – Türk Destanı Olarak Çanakkale Mahşeri, Doç. Dr. Mustafa Aksoy – Mehmet Niyazi’nin Düşünce Dünyası, Dr. Zekeriya Kökrek – Mehmet Niyazi ve Fikir Dünyası, Dr. Osman Sezgin -Yetişmekte Olan Genç Nesle Muhteşem Bir Yol Gösterici  Kutup Yıldızı: Mehmet Niyazi Özdemir, Dr. Halil Dinç – Mehmet Niyâzi Hakkında Yapılan Bir Doktora Tezi’nin Hâtimesi, Cem Sökmen – Mehmet Niyazi’nin Kitapları, İnsanları Ve Mekânları, Mahmut Bıyıklı – Var Olmak Kavgamızı Veren Bir Kahraman: Mehmet Niyazi, Hayrullah Cengiz – Bir Fena Fi’d-Devlet Ve Fena Fi’d-Millet Adamı, Mustafa Uçurum – Mehmet Niyazi ve Plevne, Davut Bayraklı – Mehmet Niyazi, Tarih ve Tarih Romanı

Mehmed Niyazi Özdemir’in yaşamından kesitler sunan fotoğraf albümü de dosyada yer alıyor.

Yarın dergisi 4. sayısında da Murat Yılmaz’ın çizimlerini yayınlamaya devam ediyor. Selçuk Küpçük Muzaffer Şenduran ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Dergiye yazılarıyla katkı veren diğer yazarlar şöyle: Aydın Hız, Akif Aytaç, Elif Sönmezışık, Dr. Muhammed İkbal Bakırcı, Fatma Gülşen Koçak, Sıddık Ağçoban, Mustafa Güçlü, Osman Azman ve Hatice Büşra Özdemir. Ömer Koca, Serdar Öcal, Mahmut Coşkun ve Yavuz Selim Yaylacı da şiirleriyle dergiye yer alıyor.

 

İrtibat:

yarindergi @ gmail.com

https://www.yarin.com.tr/


İlgili Konular