, 26 Mayıs 2018
Türk Edebiyatı dergisinin 532 sayısı çıktı

1129

Türk Edebiyatı dergisinin 532. sayısı çıktı

Türk Edebiyatı dergisi, Şubat 2018 tarihli 532’inci sayısıyla okurlarını selamladı.

İlgili Yazılar
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu?

Derin Tarih dergisi, Fatih Sultan Mehmed'i psikolojik boyutuyla ele alıyor. Fatih’in çocukluğu, eğitiminde anne ve babanın rolü, hocalarının katkısı, 12 yaşında tahta çıkmasının sebepleri, liderlik vasıfları, cesaret ve adalet anlayışı ve uygulayışı, yüksek ideallerini uygulamada gösterdiği kararlılık, sır verip ser vermeyen bir yapıda oluşu, istihbarata çok önem vermesi gibi hususlar işleniyor. Metin Uygun derginin bu dosyasında yer alan Nevzat Tarhan röportajına dair yazdı.
22/05/2018 09:09
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3

Şiar, Mahfel, Dil ve Edebiyat, Şehir, Ayasofya dergilerinin Mayıs 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
21/05/2018 11:11
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı

Miftah dergisinin 2018-Mayıs tarihli 6. sayısı çıktı.
19/05/2018 14:02
Karen Armstrong Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var
Karen Armstrong: Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var

İsrail’in Kudüs’ün tamamını işgal etmesi veya onu başkent yapması ona sahip olduğu anlamına gelmiyor. Zira Kudüs’ün kutsallığı onu zorla elde edenin kazanabileceği bir ödül değildir. O ancak, doğrulukla ve adaletle muamele edenlere verilen bir lütuftur. Munise Şimşek, Karen Armstrog'un 'Kutsal Şehir Kudüs' başlıklı makalesine dair yazdı.
18/05/2018 12:12
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 4 ayda bir yayınlanan hakemli dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi, 23. sayısında 'Estetik'i konu edindi.
16/05/2018 10:10
Batı Osmanlı yı Zonaro nun Fırçasından Tanımış
Batı Osmanlı’yı Zonaro’nun Fırçasından Tanımış

Fatma Ürekli, 'Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro İkbalden İdbara' kitabında; on dört yıl sarayda başressamlık görevinde bulunan ressam Zonaro’nun İstanbul’a gelişinden sarayın başressamlığına yükselişine, yaptığı tablolardan Abdülhamid Han tahttan indirilince görevden alınmasına ve zor günler geçirmesine, birçok konuyu detaylıca işliyor. Metin Uygun yazdı.
16/05/2018 08:08

Türk Edebiyatı dergisi, Şubat 2018 tarihli 532’inci sayısıyla okurlarını selamladı.

Dergide Tahsin Yıldırım imzasıyla yayımlanan “Cenap Şahabettin’in İstiklal Marşı Güftesi” başlıklı yazısı oldukça dikkat çekici bilgiler sunuyor.

Geçen ay genç yaşta aramızdan ayrılan ‘filozof’ Hüsamettin Arslan hakkında Namık Açıkgöz’ün yazısı, Orhan Okay’la Balat’ta yaptığı gezintiyi anlatan Hüseyin Yorulmaz’ın notları, İbrahim Öztürkçü'nün “Sultan Abdülhamid’in Ahı” başlıklı incelemesi, Osmanlı’nın ilk kadın yazarlarından Fatma Fahrünnisa Hanım hakkında İmren Gece Özbey’in yaptığı mülakat, Anar’ın “Vestiyerde Çalışan Kadının Anlattıkları” başlıklı hikayesi, Gülcan Tezcan’ın geçen ay hayatını kaybeden Türk sinemasının dev ismi Münir Özkul hakkındaki incelemesi diğer yazılar arasında yer alıyor.

Azerbaycan’ın ünlü şairi Sabir Rüstemhanlı, Bülend Tokgöz, Nazım Payam, Tarık Özcan, Semih Diri, Yunus Balcı, Mehmet Baş, Ahmettahsin Erdoğan, Selim Faruk Tokgöz, Muhammed Hüküm, Cahanhanım Seyitzade ve Akşın Yenisey Türk Edebiyatı Dergisi’nin şubat sayısı şairleri…


İlgili Konular