, 26 Mayıs 2018
Haksöz dergisinin 323 sayısı çıktı

1042

Haksöz dergisinin 323. sayısı çıktı

Haksöz dergisinin Şubat 2018 tarihli 323. sayısı çıktı.

İlgili Yazılar
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu
Hiperaktif Şehzade Nasıl Fatih Oldu?

Derin Tarih dergisi, Fatih Sultan Mehmed'i psikolojik boyutuyla ele alıyor. Fatih’in çocukluğu, eğitiminde anne ve babanın rolü, hocalarının katkısı, 12 yaşında tahta çıkmasının sebepleri, liderlik vasıfları, cesaret ve adalet anlayışı ve uygulayışı, yüksek ideallerini uygulamada gösterdiği kararlılık, sır verip ser vermeyen bir yapıda oluşu, istihbarata çok önem vermesi gibi hususlar işleniyor. Metin Uygun derginin bu dosyasında yer alan Nevzat Tarhan röportajına dair yazdı.
22/05/2018 09:09
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3
Mayıs 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-3

Şiar, Mahfel, Dil ve Edebiyat, Şehir, Ayasofya dergilerinin Mayıs 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
21/05/2018 11:11
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı
Miftah Dergisinin Altıncı Sayısı Çıktı

Miftah dergisinin 2018-Mayıs tarihli 6. sayısı çıktı.
19/05/2018 14:02
Karen Armstrong Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var
Karen Armstrong: Müslümanların Kudüs'e Hürmetinden Öğrenecek Çok Şeyimiz Var

İsrail’in Kudüs’ün tamamını işgal etmesi veya onu başkent yapması ona sahip olduğu anlamına gelmiyor. Zira Kudüs’ün kutsallığı onu zorla elde edenin kazanabileceği bir ödül değildir. O ancak, doğrulukla ve adaletle muamele edenlere verilen bir lütuftur. Munise Şimşek, Karen Armstrog'un 'Kutsal Şehir Kudüs' başlıklı makalesine dair yazdı.
18/05/2018 12:12
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı
TYB Akademi'den 'Estetik' Sayısı

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 4 ayda bir yayınlanan hakemli dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi, 23. sayısında 'Estetik'i konu edindi.
16/05/2018 10:10
Batı Osmanlı yı Zonaro nun Fırçasından Tanımış
Batı Osmanlı’yı Zonaro’nun Fırçasından Tanımış

Fatma Ürekli, 'Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro İkbalden İdbara' kitabında; on dört yıl sarayda başressamlık görevinde bulunan ressam Zonaro’nun İstanbul’a gelişinden sarayın başressamlığına yükselişine, yaptığı tablolardan Abdülhamid Han tahttan indirilince görevden alınmasına ve zor günler geçirmesine, birçok konuyu detaylıca işliyor. Metin Uygun yazdı.
16/05/2018 08:08

“Kur’an’ın aydınlığına doğru” şiarıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz dergisinin Şubat 2018 tarihli 323. sayısı çıktı. “PYD-PKK Kürt Halkının Temsilcisi Değil, Baas Çetesinin ve Emperyalistlerin Taşeronudur!” manşetiyle çıkan dergide çeşitli konular ele alınıyor.

Gündem’de Zeytin Dalı Harekâtı değerlendiriliyor. PYD-PKK’nın bölgede nasıl emperyalizmin taşeronluğuna soyunduğuna dair tespitlerin yanı sıra yükselen milliyetçi atmosfere kapılmanın zehirleyiciliğine de dikkat çekiliyor. Musa Üzer, kapak konusuyla bağlantılı olarak Afrin operasyonunu devlet refleksiyle anlamlandırmanın sakıncalarını tartışıyor. Operasyonla ilgili tarafların yaklaşımlarının tutarsızlıklarına ve risklerine değiniyor. Eyüp Togan ise operasyondaki dış güç senaryolarını kaleme aldığı yazısında Amerika’nın pozisyonu üzerinde duruyor.

Hamza Türkmen, ed-Din adına sabit/muhkem olan ile değişken/içtihadi/yorumsal olan ölçülerimizi Kur’an, Sünnet ve âlimlerin yaklaşımlarından hareketle irdeliyor.

Bülent Gökgöz, hassaten 15 Temmuz sonrası güvenlikçi kaygılara feda edilen hukuk ilkelerini konu edindiği yazısında Müslümanların adalet talebiyle imtihanını değerlendiriyor.

Çeviri yazılarda Enver Micane, Müslüman Kardeşler hareketi bünyesindeki kadınların nasıl aktif hale geldiklerini; Basil Kudat, Soçi Zirvesi ve Rusya’nın Suriyeli muhaliflere yönelik tehditlerini konu edinmiş. Ilan Pappe ile de “Yeryüzünün En Büyük Hapishane­si: İşgal Edilen Bölgelerin Tarihi” kitabı üzerine yapılan bir röportaja yer veriliyor.

Şuayb Mekeç, dünden bugüne İran devrimini konu edindiği uzunca yazısında İran reel politiğinde kaybolan İslami değerleri gözler önüne seriyor.

Burhan Taşkaya, özgürlük kavramını ve kavram etrafındaki soyut ve somut tartışmaları irdeliyor.

Celal Demirtaş, ayetlerde yer alan “bağışlanma” ile ilgili vurgulardan hareketle “Allah’tan bağışlanma dilemek” konusunu kaleme almış.

Osman Sevim, bu sayıya “isar” kavramına ilişkin bir deneme-makaleyle katkıda bulunuyor.

Süleyman Ceran, Filistin’deki Musta’rabları kaleme aldığı yazısında Musta’rabların kim oldukları ve ne amaçla hareket ettiklerine dair tespitlerde bulunuyor.

Bu sayıda Ali Emre ile “Nureddin Zengi” romanı üzerine yapılan röportajı da okuyabilirsiniz. Erkam Kuşçu’nun yaptığı röportajda kitapla ilgili merak edilenlerin yanı sıra kitabın yazıldığı döneme dair detaylar da dergi okuyucusuyla paylaşılıyor.

Dergide son olarak Bünyamin Doğruer’in Suriyeli Kerim bebek için yazdığı şiire yer veriliyor. Arka kapak ise Mısır’da idam edilen İhvan mensubu gençlerle ilgili bir çalışmaya ayrılmış.

 

İrtibat: 0212 524 10 28


İlgili Konular