, 19 Ocak 2018
Haksöz dergisinin 322 sayısı çıktı

605

Haksöz dergisinin 322. sayısı çıktı

Haksöz dergisinin Ocak 2018 tarihli 322. sayısı çıktı.

İlgili Yazılar
Marmara İletişim dergisinin 28 sayısı çıktı
Marmara İletişim dergisinin 28. sayısı çıktı

Marmara İletişim Dergisi’nin 'Medya ve Şiddet' temalı 27. sayısının ardından aynı temanın devamı olan 28. sayısı da yayımlandı.
19/01/2018 14:02
Emr-i Maruf ve cihad vazifemiz
Emr-i Maruf ve cihad vazifemiz!

Unutulmaz dergilerimizden 'İslam' dergisinin 1989 yılına ait bir sayısındaki merhum M. Esad Coşan'ın başyazısını ç-alıntılıyoruz.
15/10/2010 12:12
Ocak 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış
Ocak 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış

Mahalle Mektebi, Türk Edebiyatı, Temmuz, Şehir dergilerinin Ocak 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
18/01/2018 08:08
Miftah dergisinin 5 sayısı çıktı
Miftah dergisinin 5. sayısı çıktı

Miftah dergisinin 2018-Ocak tarihli 5. sayısı raflardaki yerini aldı.
17/01/2018 15:03
Diyanet Çocuk dergisinde 'Kudüs'
Diyanet Çocuk dergisinde 'Kudüs'

Diyanet Çocuk dergisi, Ocak 2018 tarihli 450. sayısını Kudüs'e ayırdı.
15/01/2018 13:01
İbrahim Kalın Avrupa-Merkezci Tarih ve Kültür Anlayışı Sorgulanmalı
İbrahim Kalın: Avrupa-Merkezci Tarih ve Kültür Anlayışı Sorgulanmalı

Batı’nın, İslam’ı bir düşman ya da ‘öteki’ olarak görmesi yakın zamanın olgularından birisi değildir. Bu durumun tarihsel bir arka planı var. Derin Tarih dergisi, yeni yılın ilk sayısında Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, tarihçi Doç. Dr. İbrahim Kalın ile bu konularda yapılmış bir söyleşiye yer vermiş. Sedat Palut bu söyleşiye değindi.
13/01/2018 11:11

“Kur’an’ın aydınlığına doğru” şiarıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz dergisinin Ocak 2018 tarihli 322. sayısı çıktı. “Teslimiyetin Zilleti ve Direnişin İzzeti Arasında Kudüs” manşetiyle çıkan dergide Kudüs gündemli yazıların yanı sıra siyaset ve hukuk alanındaki zaafları işleyen yazılar da dikkat çekiyor.

Gündem’de Kudüs intifadasının önemine dikkat çekilirken, ümmetin direnişlerinin bir ve ortak olduğu vurgusu öne çıkıyor. Bu noktada diğer coğrafyalardaki direnişleri öteleyenlerin Kudüs hassasiyetindeki çelişkilere işaret ediliyor.

Hamza Türkmen, meseleyi İİT toplantısında Türkiye’nin oynadığı rol ve BM’de alınan kararın mahiyeti üzerinden irdelerken küresel kuşatmaya karşı protestoların ve alternatif diplomasi dilinin birlikte yeni ufuklar açabileceği tespitinde bulunuyor.

Tarihiyle bugünüyle Kudüs’ü tanımaya, anlamaya bir katkı olsun ve “Kudüs bizim için neden önemli?” sorusuna bir cevap içersin diye Ömer Lekesiz ile yapılan röportaj ve Musa Biçkioğlu’nun yazıları okunabilir.

Rıdvan Kaya, yargı düzenindeki zikzaklara ve siyaset etkisine dikkat çektiği yazısında OHAL’in sıradanlaşması, tek-tip dayatması ve ByLock keşmekeşi üzerinden yaşanan hukuksuzlukları işliyor, sorumluluklarımıza temas ediyor.

Musa Üzer, Müslümanların siyasi iktidarla ilişki biçimlerini ele aldığı yazısında siyasal usulsüzlüğün, omurgasızlığın, özgün ve bağımsız bir duruş sahibi olamamanın ağır faturasını gözler önüne seriyor.

ByLock mağduru Gültekin Sincar ile yapılan röportaj da konu bağlamında yaşanan hukuksuzlukları pratik boyutuyla ortaya konuyor.

Şefik Sevim, modernizm, hırs, dijital bağımlılık, yozlaşma, aile, dünya-ahiret ilişkisi vs başlıklar üzerinden modern dünyada Müslümanca yaşayabilmenin imkânlarını irdeliyor.

Mustafa Akman, Kur’an’ı anlamada sünnetin, tarihî birikimin nasıl ve ne şekilde yardımcı olabileceğini tartışıyor.

Yusuf Durgun, Allah’a kaçanlar ile Allah’tan kaçanların özelliklerini ele aldığı yazısında Allah’a daha çok bağlanmanın yollarına da işaret ediyor.

Murat Kayacan, Kur’an’da “inşallah” ifadesinin geçtiği ayetleri irdeliyor.

Lütfi Çiftci, Hz. Âdem ve eşi örneği üzerinden nasıl bir hayat inşa etmek gerektiği üzerinde duruyor.

Emine Nur Çakır, “Büyük İskender” perspektifi üzerinden Batı merkezli tarih yazımına dikkat çekiyor.

M. Salih Tuğcuoğlu, “Cemaleddin Afgani - Hayatı ve Etrafındaki Şüpheler” kitabını kritik ederken Erkam Kuşçu, okuyucuları yeni kitaplar hakkında bilgilendirmeye devam ediyor. Bünyamin Doğruer de Kudüs üzerine yazdığı bir şiirle dergideki yerini alıyor.

 

İrtibat: 0212 524 10 28

haksozdergisi @ gmail.com


İlgili Konular