, 25 Nisan 2018
minikaGo ve minikaÇocuk dergilerinin 13 sayıları çıktı

604

minikaGo ve minikaÇocuk dergilerinin 13. sayıları çıktı

minikaGo ve minikaÇocuk dergilerinin Ocak 2018 tarihli 13. sayıları çıktı.

İlgili Yazılar
Yirmi Beşinci Yılında 'Yılların Ardından' ile Geldi Grup Genç
Yirmi Beşinci Yılında 'Yılların Ardından' ile Geldi Grup Genç

Grup Genç, yakın zaman önce 22 eserlik yeni bir albüm çıkardı: Yılların Ardından. Haksöz dergisi de Nisan 2018 sayısında, Grup Genç ile hem bu albümleri, hem de 25 yıllık müzik serüvenleri üzerine bir söyleşi yapmış. Fatih Pala albüme ve söyleşiye değindi.
22/04/2018 08:08
Nisan 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2
Nisan 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-2

Şehir, Medeniyet, Türk Dili ve Yarın dergilerinin Nisan 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
21/04/2018 12:12
Osmanlı'da Görselliğin Çocuk Dergileri Üzerinden Keşfi
Osmanlı'da Görselliğin Çocuk Dergileri Üzerinden Keşfi

Çocukların görseli olan metinleri çok daha kolay anladıkları bilindiği için Çocuklara Arkadaş dergisinin her sayısında resim kullanılmıştır. Ama tüm metinlerinin görsellerle zenginleştirilmesi devrin maddi imkânları açısından masraflı olacağından her sayıda ancak bir ya da iki resim görebiliyoruz. Ghonche Ghojoghi yazdı.
19/04/2018 11:11
Kardelen dergisinden Kudüs dosyası
Kardelen dergisinden Kudüs dosyası

Kardelen dergisinin Nisan-Haziran 2018 tarihli 96. sayısı çıktı.
18/04/2018 11:11
Nisan 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış
Nisan 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış

Şehir ve Kültür, Karabatak, Dil ve Edebiyat, Temmuz dergilerinin Nisan 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
12/04/2018 09:09
Yolcu dergisinin 89 sayısı çıktı
Yolcu dergisinin 89. sayısı çıktı

Yolcu dergisinin Nisan 2018 tarihli 89. sayısı 'Kitaba, Çaya ve Zeytine Yeminle' kapağıyla çıktı.
10/04/2018 11:11

minikaGO dergisinin Ocak 2018 tarihli 13. sayısı, “Haydi Kızaklara!” kapağıyla raflardaki yerini aldı. minikaGO dergisinin birinci yılını doldurduğu ocak sayısı kayak ve kızaklar hakkında hazırlanan içeriğiyle çocuklarla buluşuyor. Dergi, bir kış mevsimi etkinliği olan kızak kayma eğlencesine masallar, şiirler, denemeler, bilmece-bulmacalar, çizgi roman ve oyun sayfalarıyla ortak oluyor.

minikaGO dergisi bu ay dört hediye birden veriyor. İlk hediye, Koleksiyon Kitaplar Serisi’nin dördüncü kitabı olan “Ormandaki Bisiklet” masal kitabı… Burhan Eren’in yazdığı masalı, Dağıstan Çetinkaya resimledi. İçinde çıkartmalar da olan kitapta bir kız çocuğunun bisikletine binen ormandaki hayvanların başından geçenler anlatılıyor.

İkinci hediye Bilgi Kartları Koleksiyon Serisi’nin ikinci kartları… Kış sporlarının tanıtıldığı tam on sekiz kartla çocuklar, oyun oynayarak genel kültürlerini geliştirebilecekler. Ayrıca 16 sayfalık eğlenceli bulmacaların olduğu bulmaca eki ve 2018 duvar takvimi ise diğer hediyeler…

Genel yayın yönetmenliğini çocuk edebiyatı yazarı H. Salih Zengin’in yaptığı derginin ocak sayısında Mevlâna İdris, Sühâ Yıldız, Nurten Deliorman, Mümine Yeşilmen, Yavuz Turhan, Betül Akzambaklar, Eren Dedeleroğlu, Merve Özdoğan, Esra İlter Demirbilek, Berk Öztürk, Ferit Avcı, Erol Erdoğan, Reza Hemmatirad, Fatma Nur Yılmaz, Nur Dombaycı, Fatma Betül Yıldız, Kübra Demiray, Esin Şahin ve Servet Gürbüz gibi yazar ve çizerler yer alıyor. Derginin kapak çizimi Ersin Şahin’e ait.

MinikaÇocuk’ta iş makineleri

3-6 yaş grubu çocuklar için yayınlanan minikaÇOCUK dergisinin Ocak 2018 tarihli on üçüncü sayısı da raflardaki yerini aldı. Birinci yılını doldurduğu ocak ayında kapak konusunu iş makinelerine ayıran dergi, içeriğiyle bütün çocukları kuşatmayı hedefliyor.

Genel yayın yönetmenliğini H. Salih Zengin’in yaptığı dergi, çocukların hayal dünyalarını, dil gelişimini, zihinsel ve bedensel becerilerini destekleyecek bir üslupta hazırlanıyor. Birinci yaşını kutlayan dergi son sayısında çocukların ilgi duyduğu iş makinelerini konu ediniyor.

Çocukların oldukça ilgisini çeken iş makineleri çeşitleri, iş makinelerine benzeyen hayvanlar gibi konular derginin rengârenk sayfaları arasında çocukları bekliyor. Çocukların motor ve el becerilerini geliştiren derginin bulmaca sayfaları ise yine iş makinelerini anlatan eğlencelerle dolu.

minikaÇOCUK dergisi, ocak sayısından itibaren her ay 0-3 yaş grubuna özel bir dergi vermeye başladı. Bu yaş grubu için ülkemizde hiçbir süreli yayın yok. Hayatla yeni tanışmaya başlayan küçükler için “minikadımlar” dergisinde sayılar, kavramlar, renkler, şekiller ve kelimeler rengârenk resimlerle birlikte yer alıyor.

Çocukların gelişimine katkı sağlayan minikaÇOCUK dergisi, ocak sayısında üç hediye daha veriyor. Çocuklar; kamyon maketi ile parça-bütün ilişkilerini geliştirebilecekler. Ayrıca hikâyeli eşleştirme kartları ile hem gördükleri resimlere yorum yapma becerilerini hem de hafızalarını kuvvetlendirebilecekler. İş makineleri çıkartmalarıyla ise kum havuzunda oynayan çocuklar resmini tamamlayabilecekler.

3-6 yaş grubundaki çocuğun tek başına yapabileceği etkinliklerin yanında ebeveynlerinin yardımına ihtiyaç duyabileceği sayfalarla da süslenen derginin ocak sayısında Mevlâna İdris, Ayşın Ersoy Erdem, H. Salih Zengin, Merve Özdoğan, Nurten Deliorman, M. Ahmet Demir, Deniz Özen, Semih Can, Servet Gürbüz, Esra İlter Demirbilek, Berk Öztürk, Esin Şahin, Saadet Ceylan ve Yavuz Turhan gibi yazar ve çizerler yer alıyor. Derginin kapak çizimi ise Nur Dombaycı’ya ait!