, 18 Haziran 2018
Şerif Mardin vefat etti

779

Şerif Mardin vefat etti

Türk sosyolojisinin büyük isimlerinden Prof. Dr. Şerif Mardin dün akşam saatlerinde vefat etti.

İlgili Yazılar
Şerif Mardin ile Bir Sohbetten Kalanlar
Şerif Mardin ile Bir Sohbetten Kalanlar

Şerif Mardin Bey ile buluşmamız 1,5 yıl öncesine tevâfuk etmektedir. Kitabları kütübhâneye teslim edilmiş, evin salonunda az bir kitab ile Şerif Mardin Bey, dünyadaki son zamanlarını geçiriyordu. Özge Sena Bigeç yazdı.
23/09/2017 08:08
Şerif Mardin ve Mustafa Özel ortak bir ders verdi
Şerif Mardin ve Mustafa Özel ortak bir ders verdi

Şerif Mardin ile Mustafa Özel müştereken bir ders verdiler. Hayy bin Yakzan ve Robinson Crusoe üzerinden bir modern hayat okuması yapılan bu etkinlikten notlarını aktarıyor Murtaza Özeren.
17/06/2015 10:10
Şerif Mardin Minyeli için ne dedi
Şerif Mardin Minyeli için ne dedi?

Şerif Mardin Hekimoğlu İsmail'in 1967'de Babıalide Sabah gazetesinde tefrika edilen 80. baskısı 2008'te çıkan Minyeli Abdullah için ne dedi?! Hangi yanlışa düştü?
20/06/2009 17:05
Filozoflar nasıl okunmalı nasıl takip edilmeli
Filozoflar nasıl okunmalı, nasıl takip edilmeli?

İstanbul Ticaret Üniversitesi geçtiğimiz günlerde çok değerli bir ilim adamını, Şerif Mardin’i ağırladı. Mardin, konferansında üniversitelerimizde eğitim sisteminden de dert yandı..
10/05/2013 12:12

Türk sosyolojisinin büyük isimlerinden Prof. Dr. Şerif Mardin vefat etti. 

Mardin, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü özel bir hastanede akşam saatlerinde vefat etti. Mardin'in cenazesinin bugün (7 Eylül Perşembe) Yeniköy Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Dünyabizim Ansiklopedisi'nde Şerif Mardin: http://www.dunyabizim.com/2950/serif-mardin/tags

Şerif Mardin kimdir?

Şerif Mardin 1927 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlamıştır. Lisans öğrenimini 1948 yılında Stanford Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde; Yüksek Lisansını 1950 yılında John Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve Doktorasını 1958 yılında Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü Siyaset Bilimi Bölümü’nde The Young Ottoman Movement: A Study in the Evolution of Turkish Political Thought in the Nineteenth Century” başlıklı tezle tamamlamıştır.

Şerif Mardin, 1954-1956 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmıştır.

Mardin, doktora tezinin genişletilmiş halini 1962 yılında Princeton University Press'ten "The Genesis of The Young Ottoman Thought" adıyla bastırmıştır. Bu konu üzerindeki çalışmalarını 1964 yılında çıkan diğer eseri "Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908" ile daha da geliştirmiştir.

1957 yılında Hürriyet Partisi’nde Genel Sekreterlik görevini üstlendiği dönemde 1954-1966 yılları arasında yazılarının yayınlandığı ve dönemin en önemli dergilerinden biri olan Forum Dergisi’ndeki yazarlık faaliyetlerine başlamıştır (Kayalı 1983). 1958-1961 yılları arasında Princeton Üniversitesi'nde Doktora Sonrası Araştırmacı; 1960-1961 yılları arasında ise Harvard Üniversitesi, Orta Doğu Enstitüsü’nde araştırma bursu kapsamında çalışmalar yapmıştır.

1961- 1972 yılları arasındaki dönemde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Doçent ve ardından Profesör unvanları ile akademik yaşamını sürdüren Şerif Mardin, Türkiye’de ve yurt dışında birçok üniversitede misafir profesör olarak akademik ve idari hizmetlerde bulunmuş, 1967-1970 yılları arasında Türkiye Sosyal Bilimler Derneği kurucu başkanlığı görevini yürütmüştür. 1973-1991 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu dekanı ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde Profesör olarak görevler alarak Türkiye’deki sosyal bilimsel düşün açısından çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Mardin, 1994 yılında kurulan Yeni Demokrasi Hareketi’nin kurucu üyeleri arasında da rol almıştır.

Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington'daki American University'de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığını yürütmüşür. Amerika'daki çalışmalarının ardından Türkiye'ye, Sabancı Üniversitesi'ne, Tanzimat Dönemi Türk Düşüncesi hakkındaki çalışmalarını geliştirecek bir programın başına dönmüştür.

Şerif Mardin son dönemlerde İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesiydi.

Dünya Bizim ailesi olarak Şerif Mardin'e Allah'tan rahmet , ailesine ve ilim camiasına başsağlığı diliyoruz.


İlgili Konular