, 18 Haziran 2018
Umran Dergisi'nin Temmuz 2017 Sayısı

1222

Umran Dergisi'nin Temmuz 2017 Sayısı

Umran dergisi 275. Sayısı 15 Temmuz Darbe Girişiminin Sene-i Devriyesine Özel Sayısıyla Çıktı!

İlgili Yazılar
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi
İsmail Kara 'Bir Kitap-Ömür' Diyerek Anlatmış Ali Birinci'yi

Ali Birinci, kitabiyat, matbuat, tarih, biyografi, terceme-i hal gibi kelimeler ile otomatik çağrışım yapan ilim adamlarının başında geliyor. Birinci hakkında konuşabilecek nadir isimlerden İsmail Kara, Dergah dergisinin yeni sayısında 'Bir Kitap-Ömür' başlığıyla Ali Birinci'nin iş ahlakını ve tarihçiliğini hatıraları eşliğinde yazmış. Mehmet Erken bu yazıya değindi.
12/06/2018 11:11
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1
Haziran 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış-1

Mahalle Mektebi, Edebiyat Ortamı, Karabatak, Şehir ve Kültür dergilerinin Haziran 2018 sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
11/06/2018 09:09
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası
Okur Dergisinden 'Kitapları Anlatan Kitaplar' Dosyası

Okur dergisinin Haziran-Temmuz-Ağustos 2018 tarihli 6. sayısı çıktı. Dergi 'Kitabı En İyi Kitap Anlatır' kapak dosyasıyla kitaptan bahseden kitaplara odaklanıyor.
09/06/2018 10:10
Genç Öncüler'den Dostluk Kardeşlik ve Güven Dosyası
Genç Öncüler'den Dostluk, Kardeşlik ve Güven Dosyası

Genç Öncüler dergisinin Haziran 2018 tarihli 131. sayısı 'Bir yol nedir ki, tek başına?' manşetiyle çıktı.
07/06/2018 10:10
Türk Edebiyatı Dergisinin 536 Sayısı Çıktı
Türk Edebiyatı Dergisinin 536. Sayısı Çıktı

Türk Edebiyatı dergisinin Haziran 2018 tarihli 536. sayısı çıktı.
06/06/2018 09:09
Temmuz Dergisinin 23 Sayısı Çıktı
Temmuz Dergisinin 23. Sayısı Çıktı

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Haziran 2018 tarihli 23. sayısı okuyucusuyla buluştu.
06/06/2018 09:09

15 Temmuz işgal hareketi girişiminin sene-i devriyesini kapağına taşıyan Umran dergisinin Sunuş yazısında, hain darbe girişimin uluslararası boyutlarını öne çıkarıyor: Şüphesiz 15 Temmuz hareketinin baş aktörünün FETÖ olduğunu ancak girişimin FETÖ ile başlayıp biten bir olay olamadığını belirtiyor. Girşimin, Batı eksenli, başta ABD olmak üzere NATO çıkışlı, diğer Avrupa ülkelerinin de destek verdiği bir konsorsiyumun eseri olduğuna dikkat çekiliyor.  

Mustafa Aydın, Burhanettin Can, Cevat Özkaya, Ercan Yıldırım, Abdullah Yıldız, Ahmet Dağ siyasi, askeri, küresel boyutuyla darbe girişimini, soruşturmaları-operasyonları, darbecilerin yargılanmasını, toplumun imani ve milli refleksini, demokrasisine sahip çıkışını ele alıyolar

Umran’ın yeni sayısında Katar krizi başta olmak üzere İslâm âleminde ve dünyada öne çıkan gelişmelere yer veriliyor. Emre Saygın-Tahsin Yamak, Reva Goujon, Olivier Roy,  Rende Takuyiddin, Münir Şefik, Mazin Hammad, Selahaddin el-Corşi Ureyb Er-Rentavi, Mehmet Beyhan  bu sayıya  analiz ve yorumlarıyla katkıda bulunan isimler. Muammer Çınar’ın II. Dünya Savaşı’nda yaşanan kayıplardan sonra Avrupa’da meydana gelen en büyük soykırım olan Srebrenitsa Katliamı konulu yazısı da tarihe düşülen not niteliğinde.

Âkif Emre’nin ardından kaleme alınan Mevlüt Ceylan ve  Aynur Erdoğan’ın yazıları  Emre’yi çeşitli yönleriyle tanıtıyor. Ceylan, Türkiye’nin ve İslâm dünyasının daha iyi bir geleceğe yürümesi adına ortaya koyulacak çabaların Âkif Emre’nin gayesini ve ümmet davasını yaşatacağını hatırlatıyor. Erdoğan yazısında, Emre’nin, gazete yazılarını yazarken gerek gündelik siyasete dair haberleri düzenlerken gerekse İslâm âlemini ve tarihini ele aldığı belgeselleri hazırlarken ulaşmaya çalıştığı “mutlak hakikat”in ilkelerine sadık kalmayı öncelediğinin altını çiziyor.

Umran dergisi, bu ay,  hayatını İslâmî çabalara vakfeden Fevziye Nuroğlu’nun vefatı üzerine yazılan iki kıymetli yazıyı sayfalarına taşıyor. Nevin Meriç, Nuroğlu’nun sınırlı imkânlarla kamusal alanda sergilediği mücadeleyi anlatırken, Mine İzgi içtenlikli  anlatımıyla onun hayatından anekdotlar aktarıyor. Yazılar, Fevziye Nuhoğlu’nun İslâmi ve insani kişiliğiyle, çabalarıyla ilgili vefakârane şahitlikler sunuyor.

Kültür-Sanat sayfasında, sanat tarihçisi Murat Özer’in türbelerin sembolizmi üzerinden yaptığı okumayı, Gülşen Özer’in Uganda  konulu yazısı izliyor. 

 

       İrtibat: 0212 293 90 41  [email protected]

 

 


İlgili Konular