, 20 Şubat 2018
Umran Dergisi'nin Temmuz 2017 Sayısı

901

Umran Dergisi'nin Temmuz 2017 Sayısı

Umran dergisi 275. Sayısı 15 Temmuz Darbe Girişiminin Sene-i Devriyesine Özel Sayısıyla Çıktı!

İlgili Yazılar
Gençler İçsel Boşluğunu Nasıl Gidermeye Çalışıyor
Gençler İçsel Boşluğunu Nasıl Gidermeye Çalışıyor?

Nihayet dergisi, 38. sayısını 'Helal Romantizm' başlığına ayırmış. Dergi, dosya ile ilgili röportajını 'Apaçi Gençlik' adlı kitabı ile bilinen ve gençlerle bu başlığa yakın konularda görüşmeler yapan Ömer Miraç Yaman ile gerçekleştirmiş. Dergideki diğer önemli bir yazı da Enes Özel’in ‘Helal’ Aşkın Halleri başlıklı yazısı... Sedat Palut yazdı.
17/02/2018 08:08
Din ve Hayat dergisinden 'Hicret ve Göç' dosyası
Din ve Hayat dergisinden 'Hicret ve Göç' dosyası

Din ve Hayat dergisinin 33. sayısı 'Hicret ve Göç' dosya konusu ile yayımlandı.
16/02/2018 14:02
B timar dergisinin 6 sayısı çıktı
Bûtimar dergisinin 6. sayısı çıktı

Bûtimar dergisinin Kış 2018 tarihli 6. sayısı çıktı.
16/02/2018 14:02
Şubat 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış
Şubat 2018 Dergilerine Genel Bir Bakış

Yolcu, Şehir ve Kültür, Karabatak ve Mahfel dergilerinin Şubat 2018 tarihli sayıları hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
10/02/2018 08:08
Yarın dergisinden Mehmed Niyazi dosyası
Yarın dergisinden Mehmed Niyazi dosyası

Yarın dergisinin Şubat – Mart 2018 tarihli 4. sayısı Mehmed Niyazi dosyasıyla çıktı.
09/02/2018 11:11
Türk Edebiyatı dergisinin 532 sayısı çıktı
Türk Edebiyatı dergisinin 532. sayısı çıktı

Türk Edebiyatı dergisi, Şubat 2018 tarihli 532’inci sayısıyla okurlarını selamladı.
06/02/2018 16:04

15 Temmuz işgal hareketi girişiminin sene-i devriyesini kapağına taşıyan Umran dergisinin Sunuş yazısında, hain darbe girişimin uluslararası boyutlarını öne çıkarıyor: Şüphesiz 15 Temmuz hareketinin baş aktörünün FETÖ olduğunu ancak girişimin FETÖ ile başlayıp biten bir olay olamadığını belirtiyor. Girşimin, Batı eksenli, başta ABD olmak üzere NATO çıkışlı, diğer Avrupa ülkelerinin de destek verdiği bir konsorsiyumun eseri olduğuna dikkat çekiliyor.  

Mustafa Aydın, Burhanettin Can, Cevat Özkaya, Ercan Yıldırım, Abdullah Yıldız, Ahmet Dağ siyasi, askeri, küresel boyutuyla darbe girişimini, soruşturmaları-operasyonları, darbecilerin yargılanmasını, toplumun imani ve milli refleksini, demokrasisine sahip çıkışını ele alıyolar

Umran’ın yeni sayısında Katar krizi başta olmak üzere İslâm âleminde ve dünyada öne çıkan gelişmelere yer veriliyor. Emre Saygın-Tahsin Yamak, Reva Goujon, Olivier Roy,  Rende Takuyiddin, Münir Şefik, Mazin Hammad, Selahaddin el-Corşi Ureyb Er-Rentavi, Mehmet Beyhan  bu sayıya  analiz ve yorumlarıyla katkıda bulunan isimler. Muammer Çınar’ın II. Dünya Savaşı’nda yaşanan kayıplardan sonra Avrupa’da meydana gelen en büyük soykırım olan Srebrenitsa Katliamı konulu yazısı da tarihe düşülen not niteliğinde.

Âkif Emre’nin ardından kaleme alınan Mevlüt Ceylan ve  Aynur Erdoğan’ın yazıları  Emre’yi çeşitli yönleriyle tanıtıyor. Ceylan, Türkiye’nin ve İslâm dünyasının daha iyi bir geleceğe yürümesi adına ortaya koyulacak çabaların Âkif Emre’nin gayesini ve ümmet davasını yaşatacağını hatırlatıyor. Erdoğan yazısında, Emre’nin, gazete yazılarını yazarken gerek gündelik siyasete dair haberleri düzenlerken gerekse İslâm âlemini ve tarihini ele aldığı belgeselleri hazırlarken ulaşmaya çalıştığı “mutlak hakikat”in ilkelerine sadık kalmayı öncelediğinin altını çiziyor.

Umran dergisi, bu ay,  hayatını İslâmî çabalara vakfeden Fevziye Nuroğlu’nun vefatı üzerine yazılan iki kıymetli yazıyı sayfalarına taşıyor. Nevin Meriç, Nuroğlu’nun sınırlı imkânlarla kamusal alanda sergilediği mücadeleyi anlatırken, Mine İzgi içtenlikli  anlatımıyla onun hayatından anekdotlar aktarıyor. Yazılar, Fevziye Nuhoğlu’nun İslâmi ve insani kişiliğiyle, çabalarıyla ilgili vefakârane şahitlikler sunuyor.

Kültür-Sanat sayfasında, sanat tarihçisi Murat Özer’in türbelerin sembolizmi üzerinden yaptığı okumayı, Gülşen Özer’in Uganda  konulu yazısı izliyor. 

 

       İrtibat: 0212 293 90 41  [email protected]

 

 


İlgili Konular