, 20 Haziran 2018
Mustafa Kutlu'yu ve eserlerini öğrenciler anlattı

992

Mustafa Kutlu'yu ve eserlerini öğrenciler anlattı

Lise ve üniversitelerde okuyan Anadolu Mektebi öğrencileri Konya'da Mustafa Kutlu'ya dair konuştu.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 13 Mayıs 2017 tarihli programında, 2016 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülünün sahibi, usta hikâye yazarı Mustafa Kutlu konuşuldu. Konya İl Halk Kütüphanesi'nde panel tarzında gerçekleşen programda konuşmacılar, lise ve üniversitelerde okuyan Anadolu Mektebi öğrencileriydi.

Panelin açılış konuşmasını Anadolu Mektebi Konya Sorumlusu Atilla Yaramış yaptı. 26-28 Nisan 2017 tarihleri arasında Konya’nın 23 farklı noktasında Mustafa Kutlu programları yapıldığını ifade eden Yaramış, TYB çatısı altında yapılan bu etkinliğin de o sürecin bir devamı olduğunu söyledi.

Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Sena Büyükkerniç’in yönetimindeki panelde ilk konuşmacı Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Hatice Şimşek’ti. Şimşek “Mustafa Kutlu’da Nurettin Topçu Düşüncesi ve Anadoluculuk” başlıklı bir konuşma yaptı. Selçuklu Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Beydanur Kaya “Mustafa Kutlu Hikâyelerinde Sevgi”; Selçuk Üniversitesi Sağlık Yönetimi öğrencisi Beyza Gümüş “Mustafa Kutlu Hikâyelerinde Mücadele”; Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Ayşen Yıldırım da “”Mustafa Kutlu Hikâyelerinde Tabiat” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Program sonunda değerlendirme konuşması yapan 22. Dönem Konya Milletvekili ve Eski Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün, gençlerin dilinden Mustafa Kutlu’yu dinlemiş olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Mustafa Kutlu ile çok eski bir hukukunun olduğuna da değinen Ürün, gençleri dinlerken duygulu anlar yaşadığını ve onlardan çok istifade ettiğini belirtti.

Programa 22. Dönem Konya Milletvekili ve Eski Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün’ün yanı sıra, Konya Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu, Basın Yayın ve Enformasyon Afyon İl Müdürü Cemil Paslı, yazarlar ve öğrenciler katıldı.