, 21 Haziran 2018
Ali Murat Daryal vefat etti

Ali Murat Daryal

2999

Ali Murat Daryal vefat etti

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli hocalarından Prof. Dr. Ali Murat Daryal vefat etti.

İlgili Yazılar
İsl m ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psikososyal Açıdan Tahlili
İslâm’ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psikososyal Açıdan Tahlili

Ali Murat Daryal'ın ''İslâm’ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psikososyal Açıdan Tahlili'' adlı kitabı, Müslümanların tarihi vesikaları nasıl okumaları gerektiği konusunda zengin bir bakış imkânı sunuyor. İslâm öncesi toplum ve İslâm sonrası toplumun değer yargılarına hem parçacı hem de bütünsel bir gözle bakmamızı sağlıyor. Hatice Ebrar Akbulut yazdı.
20/10/2016 08:08

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli hocalarından Prof. Dr. Ali Murat Daryal vefat etti.

Daryal'ın cenazesi bugün ikindi namazını müteakip Üsküdar Şakirin Camii'nden kaldırılacak.

Dünyabizim ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına ve ilim camiamıza başsağlığı dileriz.

Dünyabizim Ansiklopedisi'nde Ali Murat Daryal: http://www.dunyabizim.com/10399/ali-murat-daryal/tags

 

Ali Murat Daryal kimdir?

1931’de İstanbul’da doğdu. 1950’de Taksim Erkek Lisesini, 1959’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümünden de mezun oldu. İslâmî ilimler üzerine özel dersler aldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Bölümünde asistanlık ve orta dereceli okullarda din bilgisi öğretmenliği yaptıktan sonra, 1966’da İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsüne öğretim görevlisi olarak tayin edildi. 1988’de doktorasını tamamladı, 1998’te profesör oldu. Aynı yıl yaş haddinden emekli olan Prof. Dr. Ali Murat Daryal, bir süre daha Marmara Üniversitesi İâhiyat Fakültesinde sözleşmeli olarak öğretime devam etti.

Eserleri: İslâm’ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psiko-sosyal Açıdan Tahlili, Kurban Kesmenin Psikolojik ve Metafizik Temelleri, İslam'ın Değerleri ve Yorumları, Dinî Hayatın Psiko-sosyal Temelleri, Psiko-sosyal açıdan Medeniyetler ve Mesajları


İlgili Konular