, 15 Aralık 2017
Efendimizin emrettiği 9 haslet

28325

Efendimizin emrettiği 9 haslet

Merhum Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarını anlattığı muhteşem kitaptan vefatının sene i devriyesinde bir alıntıyı tekrar sunuyoruz.

İlgili Yazılar
Kişisel sorunlarımıza ilaç hadisler
Kişisel sorunlarımıza ilaç hadisler

Hadislere olan ihtiyacımızı düşünürken yazar İsmail Gökçe'nin kitabıyla karşılaştım. Elbette bu bir tevafuktu.
28/04/2011 12:12
Risale-i Nur çalışmalarına yeni bir katkı
Risale-i Nur çalışmalarına yeni bir katkı

Risale-i Nurlar hakkında, bugüne kadar sayısız çalışma yapıldı. Yazar Ali Ünal da bu kervana katıldı ve herkesin istifade edebileceği müstesna bir esere imza attı. Gül Hanım Gürsoy yazdı.
19/11/2013 08:08
Bediüzzaman ın hariciye vekili Salih Özcan kimdi
Bediüzzaman’ın hariciye vekili Salih Özcan kimdi?

Salih Özcan’ın hayat hikayesini merak edip hayretten hayrete koştuğumda, hasta olduğunu ve ziyaretçi kabul edemediğini de duymuştum. Bu sebeple tanışmak da nasib olmadı. Mehmet Erken yazdı.
05/08/2015 15:03
Sarsılmaz Bir Azim Sağlam Bir İman Ahmet Muhtar Büyükçınar
Sarsılmaz Bir Azim, Sağlam Bir İman: Ahmet Muhtar Büyükçınar

Ahmet Muhtar Büyükçınar Hocanın Kur’an okuma öğrenme sevdası kalbine düştüğü andan itibaren yürüdüğü ilim yolunda karşılaştığı hocalar, ona aktardıklarını başkalarına öğretmesini ve bu iş karşılığında para almamasını öğütlemişlerdir. Kâmil Büyüker yazdı.
09/04/2016 14:02
Sovyetler döneminde oruç ve Ramazan'a dair
Sovyetler döneminde oruç ve Ramazan'a dair

'Günah-sevap, helal-haram, Allah korkusu her vakit milletin kalbinin derinlerindeydi. İşte o gönül derinliklerine tanrısızlar hiçbir zaman hâkim olamadılar.' Doç. Dr. Kutlukhan Şakirov'un eski Sovyetler döneminde yaşanan Ramazanlara dair bir yazısını ç-alıntılıyoruz.
06/07/2015 14:02
Sudan'da iftara 'suyun içilmesi zamanı' derlermiş
Sudan'da iftara 'suyun içilmesi zamanı' derlermiş

'Sudan’da bayram namazı camilerde değil, büyük meydanlarda kılınır. Bayram namazı bitince herkes birbiriyle bayramlaşır.' Dr. Tarig Nour'un Sudan'da yaşanan Ramazanlara dair bir yazısını ç-alıntılıyoruz.
03/07/2015 16:04

Merhum Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarını anlattığı muhteşem kitaptan rivayetle, Hz. Peygamber'in ümmetine emrettiği dokuz hasleti ç-alıntılıyoruz.Hz. Peygamber şöyle buyurmuş:

"Rabbim bana dokuz ahlâkla ahlâklanmamı, dokuz hasleti, dokuz huyu ahlâk edinmemi emrediyor. Ben de size ey ümmetim, bu dokuz huyu ahlâk edinmenizi emrediyorum.

Ali Ulvi Kurucu, HatıralarBirinci haslet: "Haşyetu'llah."

Gerek vahdette, gerek kesrette Allah'dan korkacaksın. Gerek yalnız başına kaldığında ve gerek halkın arasında, kalabalık içinde bulunurken Allah'dan korkacaksın. Allah korkusu... Allah'ın her yerde, her an, zaman ve mekânda hâzır ve nâzır olduğunu unutmamak. İşte bu ahlâk, bu duygu her güzelliğin başıdır. Zaten bu şuura bürünen bir kimse, Allah'a asi olamaz ki... Allah görüp duruyor; hâzırdır, nâzırdır. O'nun gördüğünü ne polis görebilir, ne jandarma görebilir ve ne başka bir kimse...

 

İkinci haslet: "Ve kelimetu'l-adli."

Gerek sükûn, ferah ve huzur anlarında ve gerekse öfke ve gazap hâllerinde, daima adâletle davranacak, hakkı söyleyeceksin... Bu çok zordur. Zira münafıklığın alâmetlerinden birisi de, "iza hâseme fecer" yani kızdı mı taşar, haddini aşar, ağzına geleni söyler. Haddini aşar; yani adâletten uzaklaşır. Kızdırmaya gelmez, içini döker...

 

Üçüncü haslet: "Ve'l-kasd fi'l fakr ve'l gınâ."

Gerek zengin, gerek fakir, bolluk veya darlık hâlinde, iktisattan ayrılmayacaksın. İsraf yok. E canım, Allah verdi! Verdi ama, malın çoksa israf etme, boşa harcama, fakire ver, adam yetiştir. İsraf yapacak zamanda değiliz... Ne gençler var, okuyacak, âlim olacak, adam olacak.

 

Ali Ulvi KurucuDördüncü haslet: "Ta'fu ammen zalemek."

Zulmedeni affedeceksin.

Müslüman kardeşlerinde sana zulmedeni, kötülüğü dokunanı affedeceksin. Sana bir zararı dokundu: "İnsandır yahu, kasden yapmaz, Müslüman Müslüman'a zulmetmez, hata etmiştir," diyeceksin. "Allah benim sabahtan akşama kadar kaç tane hatamı affediyor!" diye düşüneceksin. Allah'ın ahlâkıyla, Resûlü'nün ahlâkıyla ahlâklanmak vardı ya, işte: Sana zulmedeni affedeceksin.

 

Beşinci haslet: "Ve tasilu men kata'a."

Gelmeyene gideceksin.

 

Altıncı haslet: "Ve tu'ti men haramek."

Vermeyene vereceksin.

 

Ali Ulvi KurucuYedinci haslet: "Ve en yekûne nuthuke zikran."

Konuşman zikir olacak.

 

Sekizinci haslet: "Ve sumtuke fikran."

Susman tefekkür olacak.

 

Dokuzuncu haslet: "Ve nazaratuke ibraten."

Bakışın ibret almak için olacak.

Ben, İmam Şâfii'nin "Eğer Kur'ân-ı Kerim, yalnız Ve'l-asr sûresinden ibaret olsaydı, yine yeterli olurdu, insanlığı mes'ud etmek için kâfi gelirdi," dediğini duyduğumda, "İmam Şâfii, âyet-i kerime olarak bu sûreyi bulmuş, acaba hadis-i şeriflerin arasından hangisini seçerdi?" diye düşündüm ve bu hadisi buldum.

Eğer hakikaten bizler, bu hadise uysak, dünyada ve âhirette mes'ud ve muazzez oluruz. Uymadığımız hâlde ise fitne ve perişanlık muhakkaktır. Çünkü hadis-i şerifin başında Efendimiz, "Rabbim bana dokuz ahlâkla ahlâklanmamı emrediyor; ey ümmetim ben de size emrediyorum," buyurmuştur. Peygamberinin emrine uymayan, muhalif yollara giden bir ümmet fitneye uğrar, perişan olur.

Bu dokuz hasletten dört, beş ve altıncılara bilhassa dikkat edilmelidir. "Zulmedeni affet, gelmeyene git, vermeyene ver..." Peygamber Efendimiz'in sîretinde gördüm: Seyyidina Ali'nin rivayetine göre bu üç düstur, Resûl-i ekrem'in kılıcının üzerinde yazılı imiş...

Efendimiz, "Ve buistu li ütemmime mekârime'l-ahlâk" Ben mekârim-i ahlâkı, ahlâkın en yüksek şekillerini tamamlamak için gönderildim, buyurmuşlar. Sahabe-i kiram, "Ma hiye mekârimu'l-ahlâk ya Resûlallah?  Mekârimu'l-ahlâk nedir, üstün ahlâki vasıflar nelerdir ya Resûlallah? diye sormuşlar. Efendimiz, işte bu üç kaideyi söylemişlerdir: Zulmedeni affet. Gelmeyene git. Vermeyene ver!..

Kötülük mü etti? Yanlışlıktır, hatadır diyeceksin... Sana gelmiyor mu? Sen ona gideceksin... İhtiyacın vardı, istedin vermedi mi? Ona lâzım olunca sen vereceksin. Elinde yoksa arayıp bulacaksın... Maksat: Müslüman Müslüman'dan kopmasın... Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) işte buna râzı değil.

 

Ali Ulvi Kurucu

(Üstad Ali Ulvi Kurucu Hatıralar-2. Düzenleme: M. Ertuğrul Düzdağ. Kaynak Yay/2007.)

 

Esra Türkân ibretle ç-alıntıladı.

23 Eylül 2009 tarihli bu haberimizi Ali Ulvi Kurucu'nun vefatının sene-i devriyesi münasebetiyle yeniden dikkatlerinize sunuyoruz.

Yorum
MEDENİYETİMİZİN KARAKUTUSU
ahmed arif akar
Üstadın hatıralar kitabı Ertuğrul Düzdağ gibi samimi bir kalemin elinde muhteşem olmuş.tabi yaşayan da yazan da Üstad.kitabı okuyunca aklıma şu ibare düştü:maalesef düşen medeniyet uçağımızın kara kutusu bu kitapta anlatılmış.Ertuğrul Düzdağ Hoca bir yerde Üstada,Hocam bu hatırat kitabınız,çok zikrettiğiniz Mehmet Akif in Safahatı kadar bu millete hizmet edecek diyor.elhak doğru.defaaten okumalı ve tavsiye etmeli.Ali Ulvi Hocamıza rahmet,Ertuğrul Düzdağ Hocamıza sağlık ve afiyetler dilerim.
03/02/2010, 11:27
s.a
şeyma karakuş
Allah C.c Ali Ulvi Kurucu'dan razı olsun. Hatıralar kitabını almayanlara şiddetle öneririm
01/11/2009, 12:40
dikkat !!!
fatıma şimşek
"Zulmedeni affet, gelmeyene git, vermeyene ver..."
dikkat karşısındakini kucaklayan tavır bu olsa gerek. ...
zulmadenin affını ümid ederek örten,gelmekten çekinen veya inat edene selam diyen,veremeyenin yürek genişliğine vesile olabilecek duruşta olabilmek......
28/09/2009, 13:51
şifa gibi ç-alıntı haber..
Hatice Algın
"konuşman zikir... susman tefekkür..."

Esra, grubumuzla Ali Ulvi Kurucu hatırası okumaları yaptığımız günleri hatırlattın, hakkaten iyi geldi.
24/09/2009, 13:33
..
büşra hacer şahbaz
Allah razı olsun esra ablacım durup düşündüren, layığıyla yapamadığımızdan başımızı eğdiren, hayatımıza her hadislerde olduğu gibi yön tutan, hemen kendi yaşantımızı gözden geçirttiren bir paylaşımdı.. Efendimizin; "Ey ümmetim, bu dokuz huyu ahlâk edinmenizi emrediyorum" çağrısına yürekten uyanlardan olabiliriz inşAllah.. Selamun aleyküm
24/09/2009, 00:38

İlgili Konular