, 25 Mayıs 2018
Sarıoğlu Hoca vedasının 29 yılında anıldı

5761

Sarıoğlu Hoca vedasının 29. yılında anıldı

Ahmet Sarıoğlu Hoca'nın vefatının 29. yıldönümü münasebetiyle İstanbul'da 'İhyayı Yeniden Düşünmek' konulu bir panel düzenlendi. Muradiye İlim Merkezi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen panele katılım oldukça yüksekti.

İlgili Yazılar
Ahmet Sarıoğlu Hocadan ne öğrendik
Ahmet Sarıoğlu Hocadan ne öğrendik?

Erol Dilaver, 'Kardeşim Ahmet Hoca' diyerek tanıdığı, bildiği, sohbetlerine ve derslerine devam ettiği merhum Ahmet Sarıoğlu'nu değişik hususiyetleriyle birlikte yazdı..
14/04/2014 16:04
O mukayyet kültürünün son temsilcilerinden
O, mukayyet kültürünün son temsilcilerinden

Şevket Hüner’in pekçok özelliğine dikkat çekebilirsiniz.
15/10/2011 13:01
Karaoğlu Ahmet Sarıoğlu'nu anlattı
Karaoğlu Ahmet Sarıoğlu'nu anlattı

Son devrin müstesna ilim adamlarından Ahmet Sarıoğlu merhumu damadı, ümmetin sesi Ömer Karaoğlu'na sorduk.
06/07/2011 15:03
A Sarıoğlu güzel insandı
A. Sarıoğlu güzel insandı

Ömer Karaoğlu çocukluğundan ve yetiştiği çevreden bahsediyor.
13/08/2010 16:04
Ahmet Sarıoğlu Hoca  lim ve arif bir zattı
Ahmet Sarıoğlu Hoca âlim ve arif bir zattı

Ahmet Sarıoğlu Hoca dersi sessizce izliyor, yaptığımız acemice yorumları güzel bir çaba olarak görüyor, telaşımıza ise imrenerek bakıyordu..
08/06/2013 12:12

 

Vefatının 29. yıldönümü münasebetiyle "Ahmet Sarıoğlu Hoca'yı Anma Toplantısı ve İhyayı Yeniden Düşünmek" konulu bir panel düzenlendi. Bayrampaşa Belediyesi Konferans Salonundaki panel Muradiye İlim Merkezi Eğitim ve Kültür Derneği MİMDER tarafından gerçekleştirildi.

Panele 80'li yıllarda çok sayıda öğrencinin yetişmesine öncülük etmiş olan Ahmet Sarıoğlu'nun öğrencileri ve yakınları katıldı. Oturum başkanlığını Abdulaziz Tantik’in yaptığı panele Abdurrahman Arslan, Tahsin Görgün ve Vahdettin Işık konuşmacı olarak katıldı.

Hicretin 15. asrında ihyayı yeniden düşünmek adını taşıyan konferansta yenileme ve diriltme kavramları üzerinde duruldu. Modern zamanlarda Müslümanca düşünme ve bu doğrultuda yaşama önündeki engeller, sorunlar ve çözüm imkanları masaya yatırıldı.

Konular, özellikle Türkiye'de geçmişe dönük İslamcı düşüncenin seyri üzerinden ele alındı. Panelde Arapça eserleri Türkçe'ye kazandıran Ahmet Sarıoğlu'nun vurguladığı umut ve duyarlılık kavramları da gündeme getirildi. Konuşmacılar, Sarıoğlu'nun gençler üzerindeki etkisini de değerlendirdi.

 Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi
İlgili Konular