, 22 Nisan 2018
Anneannemden dinlemiştim A Ulvi Kurucu yu

Ali Ulvi Kurucu

6728

Anneannemden dinlemiştim A. Ulvi Kurucu’yu

Tuğçe Kaman, üstad Ali Ulvi Kurucu’yu ve onu kendisine şevkle anlatan anneannesinin söylediklerini aktarıyor..

İlgili Yazılar
Mehmed Akif Ersoy Hangi Tefsiri Neden Beğenmedi
Mehmed Akif Ersoy Hangi Tefsiri Neden Beğenmedi?

Mehmet Akif Ersoy, Hasan Basri Çantay’ın gözden geçirip incelemesi için kendisine getirdiği hangi tefsiri neden beğenmedi? Yaşar Yeşil, Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarından yola çıkarak yazdı.
21/07/2017 11:11
1 talebe için 40 münafığın kahrını çekebilirim
1 talebe için 40 münafığın kahrını çekebilirim!

Dünyabizim olarak Ömer Ziya Belviranlı'yı ziyaret ettik ve kendisiyle ailesinden başlamak üzere, Konya yılları, Yüksek İslam Enstitüsü, Yeniden Milli Mücadele hareketi, ANAP ve Marifet Yayınları'na kadar pek çok konuda uzun bir sohbet gerçekleştirdik.
24/03/2016 10:10
Sizler benim kabul olunmuş dualarımsınız
Sizler benim kabul olunmuş dualarımsınız

Üstad Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi’nin hatıralarını içeren Hatıralar serisinin 4. kitabı uzun bir bekleyişten sonra yayınlandı. Mehmet Emin Başalp yazdı..
18/08/2014 15:03
İhvan-ı Müslimin dört esas üzerine kurulmuş
İhvan-ı Müslimin dört esas üzerine kurulmuş

Üstad Ali Ulvi Kurucu, kitabının 50 sayfasını Hasan el-Benna ile anekdotlarına ayırmıştı; kişiliği, irşad ve terbiye metodu, Ihvan’ın yolu, hilafet ve İslam dünyasının vaziyeti gibi konular hakkında çarpıcı bilgiler içeriyordu.
12/07/2013 16:04
Din sıcaklardan kuvvetlidir
Din sıcaklardan kuvvetlidir!

Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarından bir bölümü alıntılıyoruz. Şu sıcak günlerde soğuk su ferahlığında bir bölüm.
15/08/2010 11:11
Efendimizin emrettiği 9 haslet
Efendimizin emrettiği 9 haslet

Merhum Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarını anlattığı muhteşem kitaptan vefatının sene i devriyesinde bir alıntıyı tekrar sunuyoruz.
03/02/2010 01:01

 

“Rabbim kullarını çok sever elbet ama bazı kullarını daha çok... Allah’ın sevgilisinin topraklarında yaşar, O’nun (s.a.v) nur cemalini görür, bastığı toprağa basma şerefinde bulunur.” Anneannem öyle demişti. Bahsettiği bu özel insan, Efendimiz (s.a.v)’in dostu olan Ali Ulvi Kurucu'ydu.Ali Ulvi Kurucu, Gümüş Tül ve Alevler

Ali Ulvi Hoca birçok yönüyle kalpleri ısıtan, yüzündeki nuru ile tebessüm ettiren önemli bir şahsiyet oldu benim için. Hem de çocukluğumdan bu yana... İman ve vatan aşkıyla yanıp tutuşan, duygularını şiirlerine yansıtıp insanın içinin titremesine sebep olan bir üsve; Ali Ulvi Kurucu...

“Ali Ulvi Hoca, çölde aranan bir iğne gibidir; sadece bulmak isteyenler onu bulurlar ve bulduktan sonra bırakmak istemezler” derdi yine anneannem ve devam ederdi: “Ben hocamızın zamanında yaşayamadım. Hatıralarını ve şiirlerini okudukça kendimi bazı zamanlar Medine’de hocamızın yanında, bazı zamanlar İslam’ı yaymaya çalışan, oradan oraya büyük bir heyecanla kanat çırpan bir kuş oluveriyorum.”

Anneannemin hocamıza olan bu muhabbeti benim kalbimi yumuşatmış ve hocamız hakkında her şeyi öğrenme isteği oluşturmuştu. Bu şükürsüzlüğüm ve gafletimin içinde bu mümkün olabilir mi bilemiyorum.

Üstadımızın ne demek istediğini çok iyi anlamıştım

Yükseklerde gözü olmayan ama alçaklarda da işi olmayan üstadımız, Müslüman kardeşleri ve Müslüman torunları için, aslında bütün insanlık için çalışmış çabalamış. Her konuda bilgi sahibi, kültürlü bir şahsiyetin bencilliğinden arınmış olmasıdır üstadımızı farklı kılan.

Ali Ulvi Kurucu, HatıralarAnneannem o zamanlar benim anlayamadığım ama kendisinin çok sevdiği, hocamızın bir sözünü söylerdi: “Hayatta şöyle bir kanun var: İnsanoğlu nimet elinden gitmeden, nimetin kadrini bilmez. Âzâlarımız baştanbaşa nimet. Aldığımız nefesler, nimetlerin nimeti!”

Büyüdükçe ve şükretmenin bana getirdiği güzellikleri farkedince, üstadımızın ne demek istediğini çok iyi anlamıştım. Zamanında yaşayan insanların hocamıza büyük saygı duyup sözlerini önemseyip benimsemelerine, nimetlerine kıymet vermelerine, aldıkları her nefesin şükrünü vermelerine şimdi hayran kalıyorum.

Düşünsenize, böylesi önemli bir şahsiyetin daha bizleri tanımadan dualarında bulunma şerefine nail olmuş insanlarız, ne kadar şükretsek az... Biz şükredememenin acizliği içindeyken…

Bir insanla aynı zamanda, aynı ortamda bulunmasak da hisler ön plana çıkar bazen. Kendimize yakın hissederiz ve büyük bir muhabbet duyarız ona. Ali Ulvi Hoca da benim için aynı bu duyguları oluşturmuştu. Hem Ali Ulvi Kurucu Hocamıza, hem de bu muhabbeti duymama vesile olan anneanneme tekrar rahmet duasında bulunuyorum buradan…

 

Tuğçe Kaman yazdı


İlgili Konular