, 22 Mayıs 2018
Millet Kütüphanesini keşfedelim

9581

Millet Kütüphanesini keşfedelim!

Geçtiğimiz gün Kadıköy İHL Mezunları Derneğinin düzenlediği Millet Kütüphanesi gezisindeydik.

İlgili Yazılar
Fatih'te Nişanca Caddesi Civarında Tarihi Bir Gezinti
Fatih'te, Nişanca Caddesi Civarında Tarihi Bir Gezinti

''Ahşap evin ve mezarlığın karşısında Nişancı Mehmet Paşa Camii yer alıyor. Görüldüğü üzere, cami, çeşme, mezarlık, eski Osmanlı mahallelerinde birbirlerini tamamlayan bir üçlü. Caminin bahçesinde de güzel kokularıyla ıhlamur ağaçları. Yani hayat ve memat bir arada ve iç içe…'' Erhan Erken, çocukluğunun geçtiği Fatih-Nişanca bölgesinin 1970'lerdeki fotoğrafını çekiyor. Sokak sokak, isim isim...
17/08/2017 11:11
Sümbül Efendi gelişini haber vermiş
Sümbül Efendi gelişini haber vermiş

İstanbul’un müstesna tekkelerinden biri Kocamustafapaşa son duraktaki Ramazan-ı Mahfî’nin tekkesi.
28/11/2011 10:10
Hey Başkan Elini tarihin üzerinden çek
Hey Başkan! Elini tarihin üzerinden çek!

Yarımada’daki 99 cami, 57 tekke ve medrese, 55 çeşme ve hamam Fatih Belediyesinin tehditi altında…
11/11/2012 10:10
Padişahım bu gece öldüm ben
Padişahım bu gece öldüm ben!

Yaramaz çocukların uslanması için ziyaret edilen evliya Koyun Baba Hazretlerini Doğan Pur anlatıyor..
05/01/2011 11:11
Hz Hüseyin'in kızları İstanbul'da medfun
Hz Hüseyin'in kızları İstanbul'da medfun

Fatih’te Kocamustafapaşa’da, Sünbül Efendi Camii’nin avlusunda, halk arasında yaygın olarak 'Çifte Sultanlar' şeklinde tanınan Hz.Kerîmeteyn-i Muhteremeyn, kaynakların çoğunda Hazret-i Hüseyin (r.a.) Efendimizin kızları olarak geçmektedir.
03/12/2011 07:07
Zarifoğlu işte bu manzaraya isyan etmişti
Zarifoğlu işte bu manzaraya isyan etmişti!

Zarifoğlu 'Halk aşksızsa sokaklar banka dükkanları ile doludur' dizesini hangi saiklerle yazmış?!
31/12/2011 12:12

  

Geçtiğimiz gün Kihlmezder Bayanlar komisyonu (Teşkilatlanma ve Genel Sekreterlik Kurulu'nun) düzenlediği Millet Kütüphanesi gezisindeydik. Hem de kütüphanenin kadim müdürlerinden ve aynı zamanda tarihçi Mehmet Serhan Tayşi Hocamızla... 

 

 

Kütüphanenin taş basamaklarından geçtik.

Millet Kütüphanesi daha öncesinde yani 1701 yılında Erzurumlu Şeyhülislâm Seyyid Feyzullah Efendi tarafından Dârü'l Hadis (Hadis İlimleri Fakültesi) olarak yaptırılan bu mimari yapı,  bina kurucusunun adıyla “Feyziyye Medresesi” olarak tanınmış.

 

Ayrıca Şeyhülislam Feyzullah Efendi; Erzurum'da Kurşunlu Camiini ve Kurşunlu ( Fevziye) Medresesini yaptırtan muhterem bir zat...  

 

Mehmet Hocamız da Osmanlı'nın böyle zatlara verdiği kıymetten bahsediyor: “Feyzullah Efendi Osmanlı'da seyyidlerin başı, ayrıca kadı olan bir zat. Osmanlı seyyidlere, ulemaya ölünceye kadar maaş verir. Pek kıymetlidir alimler ve seyyidler...” 
 

 

Bu eseri muhakkak okuyun

“Meşhur bir alim vardır. Taşköprülüzade Ahmet Efendi. Onun bir eseri vardır; Mevzuat-ül Ulum. “İlimlerin Tarihi” diye Türkçe'ye çevrildi. Siz gençlerin muhakkak okuması gerekir bu eseri.”   

 

Ali Emiri bir kitap uğruna neler yapmazmış ki... 

Mehmet Serhan Hocamız o kadar diri bir birikime ve mütevazi bir üsluba sahip ki, kendisini dinledikçe sanki o zamanın tekrardan tecelli edişine tanık oluyor, heyecanlanıyorduk. Dursun Gürlek 'in deyimiyle “O da bu zamanın Ali Emiri'si...” 

 

“Ali Emiri Diyarbakırlı. Telgrafçı, sonra muhasebeci... Birçok tekkeyi yaptırmış. Aynı zamanda şair... Arapça, Farsça, Kürtçe divanı var. Hiç evlenmemiş. Kitaplarını herkese vermezmiş. Son görevi Halep defterdarlığı.  

 

Bir de kendisinde bulunan bir kitap için Yemen'e tayin edilmeyi isteyişi üzerine bir hatırası var. Kendisinde Yemen'le ilgili bir kitap varmış. Kitap iki ciltmiş, ama Ali Emîrî'de tek cildi varmış. Nereden duyduysa, Yemen'de bir kabilenin reisi olan bir şeyhte kitabın diğer cildinin bulunduğunu haber almış. Yemen'e tayin istemiş, soluğu Yemen'de almış. Şeyh çok şaşırmış, onun bu kitap aşkını görünce kitabı Ali Emîrî'ye vermiş, hem de bedava. Şuanda Millet Kütüphanesi'nde dünyanın hiç bir yerinde bulunmayacak şekilde Yemen yazmaları vardır. Yemen'de dahi yok.  

 

Ayrıca bu kütüphanede 16 bin kitap var ve 7 bine yakın yazma.

 

Gençler, önemli bir bilgi de vereyim: Kimin evinde el-yazma Kuran-ı Kerim varsa veyahut ayet, sure varsa oraya cin girmez. Bir sırrı var bu işin. Yazmanın kıymetini bilin diye söylüyorum. 

 

Ali Emiri kitaplarını Şeyhülislam Feyzullah Efendi tarafından Dâru'l-Hadîs olarak yaptırılan bu binaya getirmiş, yerleştirmiş. Yani kendisi 1916 yılında bütün kitaplarını buraya vakfetmiş, böylelikle Millet Kütüphanesi'ni kurmuş ve ilk müdürü olmuş.” 

 

 

 

Fransızlar Millet kütüphanesini satın almak isteyince... 

“Fransızlar gelip bu kütüphaneye otuz bin İngiliz lirası teklif ederler. Ali Emiri şiddetle reddeder. "Efendiler ben bu kütüphaneyi devletimin bana verdiği maaşlarla yaptım. Öldüğüm zaman milletime kalması için... Bir daha böyle bir teklifle gelirseniz sizi buradan kovarım!" der.

 

Ayrıca der ki “Ben bu kitapları milletim için biriktirdim. Gençlerimizin arasından İbn Sînâ'lar, Râzî'ler, Gazaliler yetişsin diye. Onun için kütüphanemin ismini Millet Kütüphanesi koydum.”  
 

İlmi'l-gol Fi'l-laibi  Futbol 

Mehmet Serhan Hoca bizimle bir ara hoş bir hatırasını paylaşıyor:

“Mehmet Şevket Eygi bir gün enderuna geldi. “Hocam, bugün İmam Süyûti sağ olsaydı, bir de futbolla ilgili kitap yazmış olsaydı ismini ne kordu” diye sorar.

 

Ali İhsan Hoca “Valla Şevket, sen daha bilirsin” diye takılmış. Şimdi Osmanlılar eserlerine seciyeli isimler koyuyor ya... Şevket Bey de düşünüp dedi ki “ İmam Süyûti sağ olsaymış ve futbolla alakalı kitap yazsaymış bence şu ismi koyardı;  İlmi'l gol, fi'l laibi futbol.” Gol ilmi ve futbol oyunu yani.” ( gülüşmeler...)  

 

 

 

Ali Emiri'yi heyecanlandıran kitap  

“Kitabı gördü mü kendini kaybediyor Ali Emiri. Bunun için ceketini, pantolonunu satmayı göze alan bir adam.

 

Divanü Lügati't-Türk'ü de duymuş.  Burhan Bey'de varmış kitap. Ali Emiri diyor ki; “Kitabı elime alınca vücuduma titreme geldi. Aman, Burhan bey kalbimin atışlarını duymasın. Dünya-ahiret aradığım kitap bu! Osmanlı topraklarında hep bu kitabı aradım, durdum.” Sonra kitabı satın alıp yolda ilerliyor, arada bir arkasına bakıyor birisi takip ediyor mu diye...”  Gülüşmeler...)  

Muallim Rıfat beyle 3 gün kitap başına oturuyorlar, karşılıklı mukabele yapıyorlar. Sonra şükür namazı kılıyor. “Rıfat Bey gidelim tapu işlerine. Sana evimin yarısını bağışlayayım.” “Efendim, benim dedemden kalma köşküm vardır. Bu fakire bir lütufta bulunacaksanız, bu eserin bir kopyasını neşretmeme izin verin” diyor. Ali Emiri “Peki, kitap senindir, neşredebilirsin” diyor. Rıfat bey hanımına diyor ki; “Evde yangın çıkarsa hiç bir şey almayın evden, sadece bu kitabı alıp çıkın” diyor. Sonra emaneti geri teslim ediyor.  İşte o kadar önemli bir kitap Divanü Lügati't-Türk... Bugün müslümanlar kendi kültürünün farkında olsalar keşke...” 

 

“Bu Kadir benim oğlum gibidir.”

Mehmet Hocamız böyle diyor. Kütüphanenin girişinde başlayan bu hoş sohbetle birlikte Kadir ağabeyi de tanıdık. Ağabeyimiz bize bir taraftan çay ikram ederken, diğer taraftan Ali Emiri'nin ve Feyzullah Efendi'nin eserlerinin bulunduğu kitaplığı gezdirdi.

 

Tabi ilginç bir şey oldu; Kadir ağabeyimiz ve bir görevli ablamız kitaplığın bulunduğu depolarda Mehlika Toyga arkadaşımızla bizi gezdirirken, üzerimize kapı kilitlendi.

 

Bir süre mahsur kaldığımız kitaplıktayken düşündüğümüz ve söylediğimiz tek şey: “ Evet, biz de bu ânın hayalini kuruyorduk. Ali Emiri'nin kitaplarıyla başbaşa kalmanın en huzur ve keyif verici yanı bu olsa gerek...” 

 

Millet Kütüphanesi'nde sergi var.

Millet kütüphanesinin sergisini de gezdik. Hiç bir yerde göremeyeceğiniz eserler var. Bir çok yazma eseri, meşhur hattatların ve sultanların eserlerini ve Ali Emiri'ye ait eşyaları inceleme imkânına kavuştuk.

 

Sergi hala açık. Bu fırsat kaçmaz! Beklemeyin, gidin ve görün... 

 

Fotoğraf galerisi için tıklayın: http://www.dunyabizim.com/gallery.php?id=35

 

Hatice Algın yazdı

Yorum
(:
mehlika t.
anılarımı depreştiren bu ses de nereden geliyor (: müthiş bir hazinenin ortasında kilitli kalmak harika bir duyguydu. altını gümüşü kaça geçer bizim düştüğümüz mahzenin yanında... ama en çok da kadir ağabeyin sempatik duruşu, mülayim tavırları, ve o ak, huzur dolu çehresi kaldı hatırımda. teşekkürler dostum iyi iş çıkarmışsın.
11/05/2009, 21:30