, 29 Nisan 2017
Yedi Güzel Adam tam olarak kimler

Yedi Güzel Adam

422770

Yedi Güzel Adam tam olarak kimler?

Cahit Zarifoğlu’nun şiirinde “Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir” diye bahsettiği yedi güzel adam tam olarak kimler?

İlgili Yazılar
Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan'ı Yazdılar
Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan'ı Yazdılar

Eğitim Bir Sen Genel Merkezi, kurucu genel başkanları M. Akif İnan’ın anısına onun sendikacılık yönünü ele alan bir çalışma hazırladı: 'Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan'. Sendika, fikir ve edebiyat dünyasından birçok ismin yer aldığı bu kitap hakkında Mustafa Uçurum yazdı.
21/01/2017 10:10
Akif İnan'ın şiirimiz için önemli eseri
Akif İnan'ın şiirimiz için önemli eseri

M. Akif İnan unutulmaz şiirlerini bırakarak gitti bu dünyadan. Şairliğinin yanında bir eğitimci olarak da ülkemize hizmet etti.
15/09/2012 11:11
Eğitim Bir'de Akif İnan kitapları
Eğitim Bir'de Akif İnan kitapları!

Artık duymayan varsa da duysun. Eğitim bir sen değerli sanat ve düşünce adamı Mehmet Akif İnan'ın daha önce yayınlanmış fakat kitaplarında yer almamış yazılarını ve söyleşilerini kitaplaştırdı.
27/01/2009 19:07
Akif İnan sordu Esad Coşan Hocaefendi yanıtladı
Akif İnan sordu, Esad Coşan Hocaefendi yanıtladı

Mayıs 1981 tarihli Mavera dergisinde Akif İnan'ın M. Esad Coşan ile gerçekleştirdiği röportaj, tasavvuf konusuna önemli ölçüde açıklık getiriyor. İsmail Kaplan değindi.
04/02/2016 10:10
Akif İnan'ın Kanal 7'deki sohbetleri kitaplaştı
Akif İnan'ın Kanal 7'deki sohbetleri kitaplaştı

M. Akif İnan’ın 1996-1997 yılları arasında Kanal 7'de otuz üç program süren 'Mehmet Akif İnan ile Sohbet' programındaki sohbetler deşifre edildi ve aynı adla yayınlandı. Ahmet Serin bu kitaba dair yazdı.
01/02/2016 13:01
M Akif İnan Tokat'ta bir panelle anıldı
M. Akif İnan Tokat'ta bir panelle anıldı

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde M. Akif İnan’ı bütün yönleriyle ele alan bir panel düzenlendi. Panelden izlenimleri Mustafa Uçurum yazdı.
27/02/2016 14:02

 

Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir”. Böyle başlar Cahit Zarifoğlu’nun “Yedi Güzel Adam” adlı şiiri. Şiir altı bölümden oluşur. Şiirinin bölümlerinde yedi güzel adamdan her birinin bir şey gördüğünü ve gereğini yaptığını öğreniriz.

Yedi güzel adamdan biri “kan” görür ve gereğini beller.  Biri “aşk” görür ve gereğini beller. Biri “yar”, biri “bela”, biri “dağ” diğeri de “sofra” görür ve gereğini beller. Şiirde yedi güzel adamın altısının neler gördüğünden bahsediyor. Yedinci güzel ne görmüştür derseniz. O da “diğerlerini” görmüştür. Mesela beşinci bölümde “Yedi güzel adamdan biri / Bir gün bir dağ  göreni / Durdu sevmeden bilmeden devinirken / Durdu durdu seyreyledi” mısraları vardır. Birkaç bölümde daha “görenleri gördüğünü” belirtir.

Peki, kimdir yedi güzel adam? Şimdiye kadar şunlar şunlardır şeklinde birbirinden farklı yedi güzel adam listeleri yayınlandı. Biz ise şimdi en doğru listeyi sizlere sunacağız.

6. ve 7. güzel adamlar zamana göre değişiklik gösteriyor Rasim Özdenören

Geçtiğimiz hafta “Önden Giden Dört Güzel Adam” başlıklı bir program düzenlenmiş ve Cahit Zarifoğlu, M. Akif İnan, Erdem Bayazıt ve Alaeddin Özdenören’i anılmıştı. Programda bu dört güzel adamın sanat hayatlarının yanı sıra fikir hayatları da anlatıldı.

Yedi güzel adamın kimler olduğunu biliyor muyuz? İnternetten araştırma yaptığınızda kesin bir cevaba ulaşmak mümkün olmuyor. Beşi tamam da ikisi sürekli değişiyor.

Rasim Beyin yönlendirmesi ile yapılan bu son program yedi güzel adam kim sorusunu da gündeme getirdi. Rasim Bey sadece Zarifoğlu yerine vefat etmiş dört güzelin hepsinin anılmasını istemişti  Biliyoruz ki beşinci güzel adam Rasim Özdenören. Diğer ikisini en iyi kim bilir? Elbette Rasim Özdenören. Rasim Özdenören’e “Önden Giden Dört Güzel Adam” programında “Yedi güzel adam kim?” diye soruldu. Özdenören son iki güzel adamın zamana göre değişiklik gösterdiğini söyledi ve Ali Haydar Haksal’dan tahminde bulunmasını rica etti. Haksal ilk tahmininde doğru cevabı verdi. Diğer iki güzel adam hayatta ve ikisi de “Üstad”  ve "Usta" olarak anılıyor. Rabbim onlara hayırlı ömürler versin, biri İstanbul’da diğeri Ankara’da yaşıyor: Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil.

 

Türkiye'den ve Dünyadan ilim, kültür, edebiyat ve sanat adamlarına, Müslüman kanaat önderlerine, binlerce kitaba, şehirlere, ülkelere ve ümmet coğrafyasına ve daha bir çok kültürel konuya dair yazılar ve haberleri, alfabetik sırayla, Dünyabizim Ansiklopedisi'nde bulabilirsiniz: http://www.dunyabizim.com/tags

 

Canlı kültür gündemini, dergilerin yeni sayılarının bültenlerini, İstanbul ve Anadolu'daki etkinliklerin duyurularını Havadis ve Etkinlik Takvimi kategorilerimizde takip edebilirsiniz.

 

Sezai Beye yedi güzel adam kim dediklerinde "Kim olacak, Rasim Özdenören ve ben" demiş. Üstadın yedisi de böyle demek. Üstad yediyi ikiye kalb etmiş.

Şimdi tekrar sayalım Yedi Güzel Adam'ı:

Sezai Karakoç

Nuri Pakdil

Akif İnan

Erdem Bayazıt

Alaaddin Özdenören

Rasim Özdenören

Cahit Zarifoğlu

Not: Yedi Güzel Adam ve kendileri ve kitapları hakkında çıkan diğer haberlerimiz için Dünyabizim Ansiklopedisi'ni ziyaret edebilirsiniz: http://www.dunyabizim.com/tags

Meryem Uçar üç güzel adama hayırlı ömürler diledi

Yorum
7güzeladam
Burçin
Siz ne kadar güzelsiniz öyle derin duygulara kapıldım ki şimdiye dek Nasıl tanımadım eserlerinizi bilmiyorum Allahım inşallah bir gün tanışmayı nasip eder
28/08/2016, 00:39
7 güzel edebiyat dagi
Neslihan Erdal
Gerçekten bu sene taniyipta çok beğendiğim kişilikler bi sayisalci olarak aşık oldum öykülerine onlar matematiğin x leri y leri gibi gerçekten çok seviyorum onları InsAllah bi gün tanışmak nasib olur
01/08/2016, 23:27
yedi güzel adam
betüll
İyi ki böyle üstatları görüyoruz okuyoruz tanıyoruz bizim memleketin ışıkları, mumları,aydınlıkları,kalbimize teker teker şiirlerini nakış ediyorlar saygılarım ve sevgilerimle..
30/05/2016, 23:17
Yedi Guzel Adam
Aynur
Ben edebiyatı Rasim Özdenören ve Nuri Pakdil ve arkadaşlarıyla daha cok sevdim Sezai Karakoç ise ayrıca bir değerde iyi ki bizim ülkemizin Yedi Guzel Adami olmuşlar.
31/10/2015, 00:51
yedi kavramı
abdullah çolak
ben "yedi" yi bir sayı olarak düşünmüyorum. yediyle, başı ve sonu belli olan adamları değil, belki başı belli ama sonu sınırlandırılamayan sayıdaki güzel adamı kastetmektedir. Listenize göre bazı isimler açıkta kalacaktır: nazif gürdoğan, ali kutlay, hasan seyithanoğlu...
04/01/2015, 09:53
Onu erken kaybettik..
Mehmet...
Fikir ve Aksiyon adamı dinamik ve herzaman heyecanlı olan Cahit Zarifoğlunu erken kaybettik.Allah Rahmet etsin ..Keşke onu yeterince irdeleyebilme şansımız olabilseydi... Hayata veda eden diğer güzel adamlara da allah bol bol rahmet etsin.Rasim abeye de allah hayırlı uzun ömürler versin.
26/04/2014, 23:59
7 güzel lutuf
fatmaseyma
Bu site ne güzel ilk defa gördüm sayin meryem uçar ne güzel yazmiş. 7 güzel lutuf onlar şükür tanima firsati verene..
22/04/2014, 03:07
en güzel cevap
nihal zeybek
Sezai Karakoç'un tanımı en güzeliymiş :) Rasim özdenören den aktarayım ben de : "Bundan münhem olarak bizim bu ekibimize bizim tarafımızdan değil dışarıdan yakıştırıldı. Muhtelif isimler söylendi. Bunun biri ya da ikisi günün şartlarına göre değişen isimler olarak anıldı..." devamı da var ama...
10/12/2013, 18:51
yedi güzel adam
Meryem
Benim yedi güzel adam isimlerim: İskender Pala, Nazan Bekiroğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karkoç, Mehmet Akif Ersoy, Cahit Zarifoğlu
28/01/2013, 20:29