, 18 Haziran 2018
Televizyonda Ne Tür Kültür Programları İzlemek İstiyoruz

Samed Karagöz

3352

Televizyonda Ne Tür Kültür Programları İzlemek İstiyoruz?

Samed Karagöz twitter’da sordu: 'Bilim, kültür ve sanata adanmış bir televizyon kanalı olsa ne izlemek istersiniz?' Yıldız Ramazanoğlu, Semih Kaplanoğlu, Haşmet Babaoğlu, Bekir Develi, Hilal Kaplan, İbrahim Sadri, İsmail Kılıçarslan, Ahmet Tezcan, Cihan Aktaş gibi isimlerin de RT’lemesi ve katkılarıyla bu soru geniş kitlelere ulaştı. Peki sonuç ne çıktı? İnsanlar ne tür programlar izlemek istiyorlar? Detaylar bu haberimizde...

İlgili Yazılar
Meksika Sınırı mı Klark mı
Meksika Sınırı mı Klark mı?

Tvnet'te Murat Menteş ile birlikte Klark programını hazırlayıp sunan Samed Karagöz'le adaşı Abdüssamed Bilgili konuştu.
08/09/2009 10:10
Şifa Niyetine TRT Diyanet'te Elif Lam Mim Programı ve Necdet
Şifa Niyetine: TRT Diyanet'te Elif Lam Mim Programı ve Necdet Çağıl Hoca

TRT Diyanet’te yayınlanan Elif Lam Mim, televizyonun veya internetin faydaya dönüştüğü noktalardan bir tanesi. Vaktin bereketli geçmesini sağlayan, Kuran’ı anlamaya ve öğrenmeye yönelik çok güzel bir program. Programı böyle güzel hale getiren ise Necdet Çağıl’ın engin bilgisi, entelektüel birikimi ve bence en önemlisi samimi oluşu... Betül Erken yazdı.
26/04/2018 08:08
TRT Belgesel Ödülleri -Günleri- Bu Yıl Daha İyiydi
TRT Belgesel Ödülleri -Günleri- Bu Yıl Daha İyiydi

TRT Belgesel Ödülleri’nin bu yıl dokuzuncusu düzenlendi. Serdar Arslan, belgeselciler ve belgesel severler için önemli etkinliklerin yer aldığı programa dair notlarını paylaşıyor.
19/05/2017 11:11
Sultan Abdülhamid Hakkında Filmi-Yat Hissiyat Kitabiyat ve Fikriyat
Sultan Abdülhamid Hakkında Filmi-Yat, Hissiyat, Kitabiyat ve Fikriyat

Sinema filmlerinin ve TV dizilerinin tarihi olayları konu almasını nasıl değerlendirmeliyiz? Yapımlara ve yansımalarına bakıldığında; bunun milli tarihimize, tarih bilincimize, gerçekliğe, tarihimizle barışık olmamıza yaramadığı söylenebilir. Kâmil Yeşil, TRT'de yayınlanan 'Payitaht Abdülhamid' dizisi üzerinden II. Abdülhamid dönemine ve dizinin bu dönemi ne derece yansıtabildiğine mercek tuttu.
08/05/2017 13:01
Batılı Mühtedilerin Yolu Neden Hiç Türkiye'ye Düşmüyor
Batılı Mühtedilerin Yolu Neden Hiç Türkiye'ye Düşmüyor?

''Avrupalı Müslümanlar'' belgeselinin kendisine konu edindiği insanlar, 'öz Avrupalı' olan ve Batılı bir toplumun içinde dünyaya gözlerini açan; çoğunlukla Hristiyan bir çevrede yetişen fakat sonradan İslamiyet ile tanışıp ihtida eden kişiler. Deniz Baran yazdı.
23/11/2016 10:10
TRT Diyanet'te Güzel Bir Program Köklerin Hikayesi
TRT Diyanet'te Güzel Bir Program: Köklerin Hikayesi

TRT Diyanet kanalında güzel bir programla karşılaştım. Programın ismi “Köklerin Hikayesi”. Program, bu topraklara sıkı sıkıya bağlı çınarların köklerini anlatıyor. Yusuf Tunçbilek yazdı.
08/04/2016 15:03

Geçtiğimiz günlerde kültür sanat dünyasının tanınmış isimlerinden Samed Karagöz twitter’da takipçilerine bir soru yöneltti: “Bilim, kültür ve sanata adanmış bir televizyon kanalı olsa ne izlemek istersiniz?

Sözkonusu twit’e, Yıldız Ramazanoğlu, Semih Kaplanoğlu, Haşmet Babaoğlu, Bekir Develi, Hilal Kaplan, İbrahim Sadri, İsmail Kılıçarslan, Ahmet Tezcan, Cihan Aktaş gibi isimlerin de RT’lemesi ve katkılarıyla, nispeten yüksek oranda bir cevap verildi.

Tabii televizyon kanalları milyonlara hitap ediyor, gelen 442 cevap ne derece genelin eğilimlerini yansıtır bilemiyoruz ama en azından bir fikir veriyor bu 442 yorum, genel eğilimler hakkında. Bir de bu 442 rakamının içinde öneriler de var, “böyle bir kültür kanalı olsa ne iyi olur” gibi iyi dilekler de, olumsuz eleştiriler de… Şunu da belirtelim, bu 442 rakamı 13 Eylül itibariyle görülen rakamdır.

Biz de bu 442 yorum içindeki program önerilerini tek tek bir yere kaydettik, kendimizce benzer cevapları toparladık ve iyi kötü bir resim çıktı ortaya. (Sadece o twitin altına yapılan yorumları tasnif edebildik. Sözkonusu twiti alıntılayarak yapılan önerileri hesaba katmadık. Bir de çok çok genel yorumlar da gelmiş. Biz nispeten daha spesifik önerileri dikkate aldık.)

Bu sonuçlar kanalın içeriğinde ne derece belirleyici olacak?

Olur da yakın-uzak gelecekte bir kültür kanalı kurulursa, bu aşağıdaki sonuçlar kanalın içeriğinde ne derece belirleyici olacak, hep beraber göreceğiz. Nitekim TRT’nin bir kültür kanalı kurma hazırlığı içinde olduğunu biliyoruz. Bunun iyi bir teşebbüs olduğu su götürmez bir gerçek. TRT’nin bu kararından memnun kaldığımızı ve desteklediğimizi de ifade edelim.

Halkımız üç aşağı beş yukarı bir bilim-kültür-sanat kanalında ne tür programlar görmek-izlemek istiyor, yoğunluk sırasına göre hep beraber bakalım:

Ne tür programlar görmek istiyoruz?

8 kişi Kitap inceleme-eleştiri-tanıtım programı (Yaş gruplarına, özellikle çocuklara özel kitap programları isteyen bir iki kişi de var).

6 kişi Yazar-şairlerin hayat hikâyeleri.

5 kişi Şiir üzerine

2 kişi Yazarlık eğitimi-atölyesi

2 kişi Yazma eserler üzerine

2 kişi Türk dili üzerine

1 kişi Osmanlıca dersi

1 kişi Divan edebiyatı şerhleri

1 kişi Çeviriler üzerine

1 kişi Kitapevleri-kütüphaneler üzerine

*

17 kişi Tarihten ilim adamlarının hayatları ve eserleri üzerine programlar (Daha çok geçmiş Müslüman âlimlere, ilim adamlarına dair belgesel, çizgi film, kısa film vs.)

*

12 kişi Bilim programları (astronomi, fizik, kara delikler, astrofizik, uzay, vs.)

2 kişi Bilimsel yarışmalar-oyunlar

1 kişi Teknolojik ürünler ve bunların prosesleri

*

7 kişi Film yayını (yerli kaliteli filmler, sanat filmleri, dünya sinemasından ödülü filmler vs.)

6 kişi Film analizleri-sinema sohbetleri

*

10 kişi Resim sanatı üzerine (akımlar, eski-çağdaş ressamlar, resim analizleri)

*

7 kişi Klasik müzik yayınları

1 kişi Bestekarların hayatları

*

6 kişi Şehir-Şehircilik programları (İslam medeniyeti ve Batı’da şehir-mimari, vs)

*

4 kişi Geleneksel Türk-Anadolu kültürü

1 kişi Türküler üzerine bir program

*

4 kişi Tartışma programları (sanat, felsefe, edebiyat, sosyal bilimler vs dair.)

*

4 kişi Dünya-Türkiye tarihinden dönem belgeselleri

*

2 kişi Sempozyum-panel-söyleşilerin banttan yayını. (Bazı kültür mekanlarında gerçekleştirilen etkinliklerin)

1 kişi Festival ve konserlerden canlı yayınlar.

1 kişi Etkinlik takvimi benzeri, yurtdışı dahil nerede-ne var tarzı bir program.

*

3 Kişi Kültürel miras, arkeoloji, ören yerleri vs üzerine program

*

2 kişi Tasavvufi programlar

*

2 kişi Sanat tarihi

*

2 kişi Güncel sanat

*

2 kişi Tiyatro programı (günümüz tiyatro ekipleri, bir oyunun analizi)

*

2 kişi Eski-kaybolan zanaatler

*

2 Kişi Medeniyetlerin mukayeseli kültür ve sanat uygulamaları

*

2 kişi Eser (şarkı, kitap, sanat eseri, vs) hikayesi (mesela “Dehaların en büyük eserlerini verme öyküleri”)

*

2 kişi Hat-tezhip programı

*

1 kişi Dinler tarihi

*

1 kişi Fotoğraf sanatı

*

1 kişi Engellilerin sanata-bilime katkısı

*

1 kişi Seyahat programı (belgesel tadında)

*

1 kişi Gündelik hayattan malzemelere dair program

*

Son olarak şunu belirtelim, bir iki tane geçmiş program da isim isim zikredilmiş bazıları tarafından ve “onların devamı ya da onlara benzer programlar yapılsa” denmiş. O programlar da şöyle: “İki Film Birden”, “Sinema ve Edebiyat”, “Müzikli Hatıralar”, “Okudukça”, “Önce Şiir Vardı”, “Klark”, “11 Kahvesi”, “Gelenekten Geleceğe”, “Akşama Doğru”, “Devrialem”, “Meksika Sınırı”…

Bu tür süreçlere katılım zayıf

Sonuçlardan çıkardığımız şu: Bir defa biz bu tür süreçlere katılımda maalesef başarılı değiliz. Şuradaki 100 küsur olan spesifik öneri sayısı, başta destek verenler kısmında saydığımız isimlerin hitap ettiği kitleye bakarak söylüyorum, 1.000’i, 10.000’i bulabilmeliydi. Bir kültür kanalı kurulur da beğenmediğimiz programlar içeriği doldurursa ne hakla itiraz edeceğiz? Talep etmiyoruz ki…

Sosyal medyaya bakıldığında şehir-şehircilik üzerine hassasiyet yüklü mesajların binlerle-onbinlerle etkileşim aldığını görebiliyoruz. Ama yukarda o konuya dair program isteyen sayısı kaç?

Keza, tasavvuf… İlgi gösterilen bir alan. Kaç kişi tasavvufi içerikli bir program istemiş yukarda? 2 (yazıyla iki).

Kültür kanalı ile belgesel kanalı nerelerde ayrışır? Kültür kanalı ile murad edilen nedir? O konularda da kafamızın karışık olduğu bir gerçek. Bir de genel yorumlardan-önerilerden daha derine, deyim yerindeyse “ara sokaklar”a inememişiz. Bilim-kültür-sanat kanalına dair program tekliflerimizin çok yüzeysel kaldığı da yukardaki sonuçlardan belli oluyor.

Her neyse… İnşallah hayrolur.

 

Buğra Atlı

Yorum
Kedili Kütüphane De Olmalı
büşra
Yazı için ellerinize sağlık. Trt Haber'de yayınlanmış olan Esma Saeb Afandi Hanım'ın sunduğu Kedili Kütüphane'yi de anmazsak olmaz.
14/09/2017, 20:44

İlgili Konular