, 20 Haziran 2018
Tekirdağ İHO dan Elif

4457

Tekirdağ İHO’dan Elif

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu açıldığı ilk yılında ve ilk döneminde Elif adında çocuk ve edebiyat dergisi çıkardı.

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu açıldığı ilk yılında ve ilk döneminde Elif adında çocuk ve edebiyat dergisi çıkardı.

Bilindiği üzere 15 yıl aradan sonra İmam Hatip Ortaokulları 5. Sınıf öğrencilerini kayıt yaptırarak yeniden eğitim öğretimlerine başladı. Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu ise eğitim adına vakit kaybetmek istemediğini çıkardığı dergiyle gösteriyor.

Sürekli olmak iddiasıyla dönemlik okul dergisi olarak planlanmış Elif dergisi.

Gökhan Serter’in editörlüğünde çıkarılan dergi; Okul Müdürü Veysel Çalık’ın takdim yazısıyla açıyor kapağını.  Md. Yrd. Rıdvan Durak; “Ümit Nesli İmam Hatipler” yazısı ile İmam Hatip okullarının günümüze kadar gelen serüvenini özetliyor.

Uzun yıllar oldu İmam Hatip Ortaokulu’ndan bir ses duymayalı.

İmam Hatip Ortaokulları yeni bir başlangıçla 2012’de eğitim-öğretim alanında koşturmaya başladı yeniden. Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu da bu koşturmanın bir meyvesi olsun istemiş. Dergi, orta sayfasına ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut ile yapılan güzel bir söyleşi ile içeriğini zengin tuttuğunu gösteriyor.

Özellikle çocuk yazar ve şairlerin gerçekten saklı yetenekler olarak onlara alan açılması gerektiğini anlatırcasına yazdıkları şiir ve yazılar arasında ise öne çıkan şiirler; Zeliha Sevde Kılıç / Şiir Sepetim, Emin Emirhan Özen / Hayal ve Rüya,  Zeynep Şura Boy / Kurban,  Elif Şenol / Allahım, Berfin Demir / Ben Öğretmen Olacağım, Beyzanur Sezer / Kitap Okuyalım, Hilal Karasu / Benim Öğretmenim, Zülal Aysel / Bırakma Annem başlıklarını taşıyor.

Kitap tanıtımlarına özellikle yer verilen sayfalarda ise; Hatice Hazal Serter / Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Tuğba Özen / Sevgili Kitabım adlı kitaplar hakkında bilgi sunuyorlar. Ayrıca Saliha Azcan, Dilara Cihan ve Dilara Esen dergide çalışmaları yayınlanan diğer öğrenciler.

“Elif” başlıklı yazısıyla “Ümmet Akten, “Ala Ceylan” adlı masalıyla Gökhan Serter ve “İşaret Çocuklar” yazısıyla Betül Arvas dergiye katkı sunan öğretmenler.

Oldukça fazla edebiyat türüne yer vermeye çalışıldığı görülen Elif çocuk ve edebiyat dergisinin, okul dergi formatından uzak tasarımı ve okulun bizzat fiziki tanıtımıyla boğmadan sadece söz’e ve yazı’ya yer verdikleri dergiye verilen emek için Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerini kutluyoruz.

“Elif”in sesi soluğu daim olsun.

 

Fatma Ünal haber verdi