, 20 Haziran 2018
İmam Hatiplere Afrika dan Bakmak

4696

İmam Hatiplere Afrika’dan Bakmak

Bizim topraklarda denenmiş ve gerçekten verim alınmış bir proje olan imam hatip modeli okullar, Afrika ülkeleri için bir can simidi olmuş. Bugün imam hatip modeli bir eğitimin uygulandığı Lise Medine’nin açılışından sonra on kadar okul bu şekilde eğitim vermeye başlamış. Haşim Akın yazdı.

İlgili Yazılar
İslam Dünyasının Yetimlerle İmtihanı
İslam Dünyasının Yetimlerle İmtihanı

Burkina Faso’da bulunan yetimhanelerin %98’i Hristiyanlar tarafından idare edilmekte... Yeni doğandan 15 yaşa kadar burada çocuklar barınıyor. Bir kısmını görme imkânımız oldu. İçimiz acıyarak... Haşim Akın yazdı.
06/02/2018 11:11
Türkler Bir Kaledir İslam  leminin Kalesi
Türkler Bir Kaledir, İslam Âleminin Kalesi

Yıllarca beyaz adam tarafından sömürülmüş bir kıtada, evinde bir bardak suya hasret insanlara kuyu hediye eden adamdır Türk... Irktan çok daha kapsamlı bir medeniyet ve adalet aşkının ifadesidir Türklük... Haşim Akın yazdı.
28/01/2018 11:11
Nuh Sawadogo Türkler Bu Ümmetin Lider Kadrosudur Liderler Uyumaz
Nuh Sawadogo: Türkler Bu Ümmetin Lider Kadrosudur; Liderler Uyumaz

Nuh Sawadogo. Burkina Faso’nun Titao bölgesinde doğmuş. Hafızlığını Tunus’ta, dini ilmini Suriye’de ikmal etmiş âlim, arif ve mücahit bir insan… Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Sawadogo, Konya'da bir imam hatip lisesinde de öğrencilerle buluştu. Haşim Akın bu buluşmadan notlarını aktarıyor.
03/11/2017 08:08
Burkina Fasolu Müslümanlar da Acı Tecrübeler Yaşamasın
Burkina Fasolu Müslümanlar da Acı Tecrübeler Yaşamasın

Yaklaşık 7-8 ay kadar önce Burkina Faso’da İçişleri Bakanlığı tarafından meclise bir kanun tasarısı sunuldu. Teklif edilen yasaya göre, kılık kıyafete ciddi bir düzenleme gelecekti. Gene yol üzerinde bolca bulunan ve Burkinalı Müslümanlar için hayati bir önem taşıyan açık hava mescitleri kapatılacaktı. Haşim Akın yazdı.
25/07/2017 08:08
Allah'ın Yolunda Olan Mahzun Olmaz
Allah'ın Yolunda Olan Mahzun Olmaz

Allah, kendi yolunda olanlara her zaman yardım edeceğini vaat ediyor ve bu vaadini de hep gerçekleştiriyor. Yeter ki kulları ihlâs ve samimiyetini bozmasınlar. Haşim Akın, Burkina Fasolu âlim Mahmut Bande'nin hikayesini anlatıyor.
14/04/2017 08:08
Onca Garibanlığa Rağmen Hallerine Şükrediyorlar Şikayet Değil
Onca Garibanlığa Rağmen Hallerine Şükrediyorlar, Şikayet Değil

Burkina Faso'da hürmet ve saygı ifade eden değişik jestler ve hareketle var. Konuşurken muhatabın yüzüne bakmamak, bir kadının bir erkek misafirle konuşurken onu ayakta karşılamamaması bunlardan bazıları... Haşim Akın yazdı.
07/04/2017 08:08

Ülkemizde üzerinde çok fazla şeyin yazılıp söylendiği bir eğitim kurumudur imam hatip liseleri… Kimileri kırmızı görmüş İspanyol boğası gibi saldırdılar. Kuruluşuna müsaade edenlerin muhtemel art niyetleri sebebiyle “hatap” (odun) yakıştırmalarını yapanlar, bunca geçen zamana ve ürünlerine rağmen değişemediler. Kimi ordan mezunların arkasında namaz bile kalmadı. Hâlâ da kılmayanlar var. Kimi tutup göklere çıkardı. Öveyim derken zora soktu. Bir dönem “ön bahçe, arka bahçe” tartışmasına kurban gitti.

“Ölü yıkamak için eleman olacaksın!” diye gençleri soğutma çabasına girenlerin niyeti, elbette çok da gizli değildi. Ama daha ölmeden önce kurtuluş için sarıldılar. Onun varlığına dayanamayan kimilerinin, askerde levazım ve kantinler için özellikle imam hatip mezunu aradıkları bilinen bir gerçektir. Hem varlığına tahammül edememek, hem de onun dürüstlüğünden medet ummak…  Bizim topraklara has olsa gerek.

Bu günlerde “İmam hatipler ve ilahiyatlar kime asker yetiştirir?” diye bir tartışma başlamış. Aslında bunu görmek için çok uzaklara gitmek gerekmiyor. Dün namazlarını bile gizlice kılanlar, cuma namazına gidebilmek için zorluk çekenler, hanımının- kızının kıyafeti konusunda yasal dertleri olanlar… Bu farkı kolayca görebilmeli aslında… Bugün kıyafet konusunda başka dertleri yaşıyorsak, bunun vebalini herkes kendi dünya bakışında ve lokmasında aramalı.

Afrika’ya can simidi

Afrika, birçok dinin ve değişken kültürlerin merkezi. Bu bölgede, resmi sömürge ideolojisinin okulları var. Buraya evlatlarını veren Müslümanların çocukları çoğunlukla kaybolmuş. Ciddi bir dini ve kültürel erozyona neden olmuş okullar… Buna karşılık Müslüman halk, “Franko Arap” denilen dini medreseleri ihdas etmiş. Ama bunun da devlet katında bir değeri olmamış. Halkın yüzde altmış beşinin Müslüman olduğu Burkina Faso yönetiminde Müslümanların ağırlığı, yüzde bir bile yok mesela...

Bizim topraklarda denenmiş ve gerçekten verim alınmış bir proje olan imam hatip modeli okullar, bu ülkeler için bir can simidi olmuş. Bugün imam hatip modeli bir eğitimin uygulandığı Lise Medine’nin açılışından sonra on kadar okul bu şekilde eğitim vermeye başlamış. Geçen yıl sadece 70 öğrencinin alınacağı okul için dört yüz öğrenci müracaat etti.

“Genç yaşlarımda olsaydım bu lisede öğrenci olurdum”

Bu konunun bu topraklardaki yansımasını görmek için dünyanın farklı ülkelerini de görmüş münevver bir Müslüman Dr. Koti’nin değerlendirmelerinden bir bölümü size sunayım:

Ben, Franko-Arap denilen eski usul medresede okudum. Sonra Fransız lisesine devam ettim. Yıllar sürdü. Yurt dışına gittim, doktoramı bitirdim ve döndüm. Ama bugün ülkemde aynı şekilde hem medreseyi, hem de Fransız okulunu okuyacak çalışkan öğrenci bulma zor. Bana “Sen Arapça üzerine doktora yaptın. Neden bir lisede çalışıyorsun da bir Arapça medresesinde çalışmıyorsun?” diye sordular. Hem de sorarken gülerek… Ben de onlara aynı şekilde gülerek cevap verdim:

“Sizin sorunuzu cevabını siz de biliyorsunuz. Çünkü bu ülkede sadece Arapça eğitim veren medreselerden mezun olmak, ümmetin evlatlarını bir yere getirmiyor. Ülkemdeki %60 civarında olan Müslümanların hayatını ve sosyal konumunu değiştirmiyor. Ben bugün Türklerin kurduğu ve kendi ülkelerinde yıllardır tecrübe edip başarısını kanıtladıkları bir lisede çalışıyorum. Onlar, dinlerini öğrenerek mezun olacaklar ve ülkemde söz sahibi olacaklar…”

Okuldaki öğrencilerim; “Genç yaşta olsanız ne yapardınız?” diye sordular. Onlara da “Bu lisede öğrenci olurdum.” dedim. Şimdi geldiğim yolu daha kısa yürüyerek ulaşacağım çünkü…”

Görmek lazım…

Bu model, içinde yaşadığım Burkina Faso ve bildiğim ve tanıdığım kadarıyla Afrika ve hatta diğer Müslüman diyarları için bir örnek olmuştur.  Bunun değerini bilmek için içeriden bakmaya gerek yok.

Elbette hiç bir kul yapısı sistem ve program mükemmel olamaz. Bazen en iyisini bulduk deriz. Ama bu, daha iyisini buluncaya kadar en iyisidir. Müfredat yenilenmeli. İçerik düzenlenmeli. İdari yapı ve eğitim kadrosu iyi yetişmeli... Lakin bunlar için yapılacak eleştirilerde terör örgütünün ziraat alanıymış gibi bir yaklaşım, haklı beklentilerin ötesine geçer.

Hele, “En iyi İslam anlayışını biz bulduk. Bundan gayrisi yoktur…” tarzı bir yaklaşım ümmete çok da hayır getirmeyecek. Öğrencilerimizden namaz kılmayanlar varsa, bunun suçu okutulan kitap veya konularda değil, onu yetiştiren anne – baba başta olmak üzere hepimizdedir. Sorumluluğun sınırını bilmek lazım.

Biz, fidanlarımızı da seviyoruz, ormanlarımızı da…

 

Haşim Akın


İlgili Konular