, 21 Temmuz 2018
Hayati Bice nin Türkistan Rüyası

37618

Hayati Bice’nin Türkistan Rüyası

Hayati Bice’nin otobiyografik roman tarzındaki eseri ,“Türkistan Rüyası” geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

İlgili Yazılar
Hayati Bice ile Ahmed Yesev ve Yesev lik Üzerine
Hayati Bice ile Ahmed Yesevî ve Yesevîlik Üzerine

Ahmed Yesevi hakkında uzun yıllardır çalışmalar yapan Dr. Hayati Bice, Hoca Ahmed Yesevi'nin kim olduğu, hangi çağda yaşadığı, Türkleri ve Türk yurtlarını nasıl etkilediği ve Divan-ı Hikmet isimli eseri üzerine Yusuf Tunçbilek'in sorularını cevapladı.
01/02/2017 13:01

Dr. Hayati Bice’nin otobiyografik roman tarzındaki son eseri ,“Türkistan Rüyası” geçtiğimiz günlerde Bizim Büro Basımevi tarafından yayınlandı.

Hayati Bice, bu eserinde Kazakistan’da bulunan Ahmed Yesevî Üniversitesi’nde görevlendirildiği dönemde yaşadıklarını esas alarak Türk dünyası, Sovyet sonrası dönemde Türk Cumhuriyetlerinde yaşananlar; Tasavvuf, Nakşbendîlik ve Yesevîlik; Ahmed Yesevî ve Divân-ı Hikmet gibi konuları roman tarzında ele alıyor.

Yazar,  Bağdat’ta karşılaştığı bir Türkmen’in dilinden Irak Türkleri ve Kerkük sorununu; Medine’de misafiri olduğu Kaşgarlı bir sufinin anlatımı ile Doğu Türkistan’ın yakın tarihi konusunu gündeme getiriyor. Yazarın bu konuları işlerken kaleme aldığı satırlar, esere bir belgesel havası veriyor.

Bu nitelikleri ile okunup bir kenara konacak romanlardan olmayan eserin önsözünden anlaşıldığına göre anlatı, yine otobiyografik tarzda kaleme alınacak bir seri ile devam edecek.

 

Fatma Ünal haber verdi

Yorum
çok güzel bir eser...
sencer
Biyografik roman tarzında yaşanmışlıklar üzerine kurulmuş bir eser. Türk dünyasının manevi birliğinin tasavvuf ile olan ilişkisini somut olarak ortaya koyuyor. Maneviyattan yoksun hale gelmiş bir dünyada ruhu bunalanlara sonsuz bir pınarın varlığını gösteriyor. Okunmalı.
06/03/2012, 00:57

İlgili Konular