, 22 Nisan 2018
Saad Al Ghamidi ince ve güzel bir sese sahip

Saad Al Ghamidi

11507

Saad Al Ghamidi ince ve güzel bir sese sahip

Saad Al Ghamidi, son derece ince bir ses tonuna sahip. Kur’an’ı ince ve tiz vurguları kuvvetli bir sesten dinlemeyi sevenler için kesinlikle en başta gelecek isimlerden biri. Deniz Baran yazdı.

İlgili Yazılar
K be'nin matematikçi imamı Mahir Al Muaiqly
Kâbe'nin matematikçi imamı: Mahir Al Muaiqly

"İmam Mahir'in, Kâbe imamlarının diğerlerinden bir farkı var. Mahir, aynı zamanda matematik alanında profesör ve ders vermekte." Deniz Baran, Kâbe imamlarının en bilineni İmam Mahir'i yazdı.
07/08/2015 15:03
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri

Ahmed Naina hayata nasıl Kur’an ile haşır neşir başladıysa öyle devam etti. 'Hayatta Kur’an okumaktan daha anlamlı bir şey yok.' sözü hayatının özeti gibiydi. Deniz Baran yazdı.
05/10/2015 15:03
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı

Türkiye’nin güzide hafızları arasında yer alan Ahmet Karalı, aynı zamanda uluslararası bilinirliğe de sahip bir isim. Deniz Baran yazdı.
15/12/2015 15:03
Yürekleri sarsan bir ses Remzi Er
Yürekleri sarsan bir ses: Remzi Er

Abdussamed’den aldığı özel eğitimi apaçık ortaya koyarcasına 'Türk Abdussamed' diyebileceğimiz bir okuyuşa sahip Remzi Er.. Deniz Baran yazdı.
13/12/2015 15:03
Beni 'Kur an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed
Beni 'Kur’an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed

''Yayın bittiğinde ise benim içim öylesine değerli bir an'ın başrolünde o içli ve derinlere işleyen sesiyle yer alan ismi gördüm: Abdulbaset Abdussamed.'' Deniz Baran yazdı.
30/11/2015 12:12
İsmail Biçer'in izinde bir hafız Bünyamin Topçuoğlu
İsmail Biçer'in izinde bir hafız: Bünyamin Topçuoğlu

Deniz Baran, Kur'an okuyuşuyla gönülleri titreten kariler hakkındaki yazılarını sürdürüyor. Baran, bu sefer Fatih Camii imamı dünya Kur'an-ı Kerimi güzel okuma 1. Bünyamin Topçuoğlu'nu yazdı.
03/12/2015 15:03

Dünyaca ünlü hafızları tanıttığımız yazı dizisine başladığımızdan beri 7 isim geride kaldı. En son hem Kur’an tilaveti ile meşhur bir imam hem bölgesel ve uluslararası çapta aktif olan bir hoca hem de ünlü bir nasheed okuyucusu olan Mishary Al Afasy’i ele almış ve Suudi Arabistan sınırlarının dışına çıkmıştık. Suudi isimlerden öteye geçip daha çok hafızı konuk edeceğiz ( hatta yazı dizisine ilgi arttıkça en baştaki 10-11 kişilik listeyi de uzatmaya başladık) ancak şimdi bir kez daha Suudi Arabistan’daki hafızlara rotayı çeviriyoruz. Çünkü yine Kur’an’ın ağzına çok yakıştığı isimlerden biri olan Saad Al Ghamidi’den bahsedeceğiz.

Saad Al Ghamidi de şu ana kadar yazdığımız çoğu isim gibi 60-70 doğumlu kuşağın bir üyesi. 1967, Dammam doğumlu (başka bir kaynakta 1968). İslam hukuku alanında eğitim almış yetkin bir isim. Öğrencilik yıllarında İslami çalışmalar konusunda oldukça aktif oluşuyla biliniyor. Yaz kamplarına sıklıkla katıldığı, ezber çalışmalarında yer alıp sıkça İslami aktiviteler yapan topluluklarla birlikte olduğu biliniyor. Nitekim 22 yaşında hafız olma şerefine de erişmiş Al Ghamidi.

ABD, Avusturya ve İngiltere’de de görev yaptı

Saad Al Ghamidi’nin hayatına devam etmeden evvel konumuzun çıkış noktası olan mükemmel tilavetine değinmek gerekir. Al Ghamidi, son derece ince bir ses tonuna sahip. Kur’an’ı ince ve tiz vurguları kuvvetli bir sesten dinlemeyi sevenler için kesinlikle en başta gelecek isimlerden biri. Nitekim genelde ince ve güzel bir sese sahip hafızlar tarafından Kur’an okunduğunda daha içe işleyen ve daha duyguları coşturucu bir etki yaptığı izlenimi mevcut. Bu sebeple Ghamidi’nin ses rengi –bilhassa hüzünlü ayetlerde- geniş kitleler tarafından beğenilebilecek bir tarzda. Mevzubahis tarzın Abdulrahman al Sudais’in okuyuşuna yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Al Ghamidi, hemen bir önceki yazının konusu olan Mishary Al Afasy ile büyük benzerlikler taşıyor. Her şeyden önce Ghamidi’nin öğrenci yıllarında başlayan aktifliği hâlâ devam etmekte. Al Afasy gibi hem bölgesel hem de uluslararası çapta etkinliklerde yer alıyor ve doğal olarak geniş yelpazede bir takipçi kitlesine sahip. Dammam’da Kanoo Camii’ne atanıp bir süre imamlık yaptıktan sonra ABD, Avusturya ve İngiltere’de de görev yapmış örneğin. Ayrıca Kuveyt gibi bazı Arap ülkelerinde bulunduğu da biliniyor.

Kıldırdığı o teravih namazıyla hatırlanıyor

Al Ghamidi’nin Al Afasy ile diğer bir büyük benzerliği ise hafızlık ve imamlığın yanında münacaatlar seslendiren bir sanatçı olması. Hatırlayacağımız üzere Al Afasy de okuduğu nasheedler ile meşhurdu. Al Ghamidi de okuduğu münacaatlar sayesinde hatırı sayılır bir üne sahip. 1985’te bu sanatı icra etmeye başlamasının ardından ilk parçaları arasında olan “Malakna Hadihi Donya Qorounan” ve “Gharbane” büyük başarı yakalamış.

Güzel sesi ve mükemmel Kur’an tilaveti ile kendine önemli bir konum edinen Al Ghamidi’nin kayıtları hâlihazırda Iqraa TV ve birçok radyo kanalından yayımlanmakta. Kendisi de –sanıyorum ki- şu an Dammam’daki Yusuf ibn Ahmed Camii’nin imamlığını yapıyor. Ayrıca eğitim alanında da yer aldığı ve çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Bir şeyi belirtmeden yazıyı sonlandırmamak lazım: Al Ghamidi deyince akla ilk gelen şeylerden biri, 2009 yılı Ramazan ayında Medine’de kıldırdığı teravih namazıdır. Birçok yerde kendisinin adıyla beraber anılan olay bu teravih namazıdır çünkü. O namazın kayıtları ile yazıyı kapatalım:

Bu da onun sesinden Yasin Sûresi:

 

 

Deniz Baran yazdı

Yorum
Saad al gamidi
Sinan Şahinoğlu
Maaşallah çok dokunaklı okuyor.Rabbim sayılarını artırsın.Araştırmacı kardeşim bu zat Mekke Medine de ne zaman namaz kıldıracak? Bunu da araştırsanız
24/02/2018, 13:09