, 20 Haziran 2018
En iyi Kur'an okuyan kişi seçilmiş Afasy

Mishary Al Afasy

17013

En iyi Kur'an okuyan kişi seçilmiş Afasy

Kimi zaman o güzel sesleriyle ve içtenlikle okudukları bir sûre ile duygu dünyamızı değiştirebilen zatlardan birisi de Kuveytli Mishary Al Afasy. Deniz Baran yazdı.

İlgili Yazılar
K be'nin matematikçi imamı Mahir Al Muaiqly
Kâbe'nin matematikçi imamı: Mahir Al Muaiqly

"İmam Mahir'in, Kâbe imamlarının diğerlerinden bir farkı var. Mahir, aynı zamanda matematik alanında profesör ve ders vermekte." Deniz Baran, Kâbe imamlarının en bilineni İmam Mahir'i yazdı.
07/08/2015 15:03
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri

Ahmed Naina hayata nasıl Kur’an ile haşır neşir başladıysa öyle devam etti. 'Hayatta Kur’an okumaktan daha anlamlı bir şey yok.' sözü hayatının özeti gibiydi. Deniz Baran yazdı.
05/10/2015 15:03
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı

Türkiye’nin güzide hafızları arasında yer alan Ahmet Karalı, aynı zamanda uluslararası bilinirliğe de sahip bir isim. Deniz Baran yazdı.
15/12/2015 15:03
Yürekleri sarsan bir ses Remzi Er
Yürekleri sarsan bir ses: Remzi Er

Abdussamed’den aldığı özel eğitimi apaçık ortaya koyarcasına 'Türk Abdussamed' diyebileceğimiz bir okuyuşa sahip Remzi Er.. Deniz Baran yazdı.
13/12/2015 15:03
Beni 'Kur an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed
Beni 'Kur’an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed

''Yayın bittiğinde ise benim içim öylesine değerli bir an'ın başrolünde o içli ve derinlere işleyen sesiyle yer alan ismi gördüm: Abdulbaset Abdussamed.'' Deniz Baran yazdı.
30/11/2015 12:12
İsmail Biçer'in izinde bir hafız Bünyamin Topçuoğlu
İsmail Biçer'in izinde bir hafız: Bünyamin Topçuoğlu

Deniz Baran, Kur'an okuyuşuyla gönülleri titreten kariler hakkındaki yazılarını sürdürüyor. Baran, bu sefer Fatih Camii imamı dünya Kur'an-ı Kerimi güzel okuma 1. Bünyamin Topçuoğlu'nu yazdı.
03/12/2015 15:03

Kur’an’ı ağzına yakışanlardan dinlemenin kıymetini bildiğimiz için tilavetiyle gönüllerde yer edinmiş dünyaca ünlü bazı hafızlar hakkında yazmaya başlamış ve altı ismi geride bırakmıştık. Kimi zaman o güzel sesleriyle ve içtenlikle okudukları bir sûre ile duygu dünyamızı değiştirebilen bu zatları kısaca da olsa tanıtmak, kulaklara aşina kılmak amacıyla sürdürdüğüm yazı dizisinde sıradaki durağımız ise Mishary Al Afasy. Hâlâ Arap Yarımadası’nın ötesine geçemedik zira bilhassa Suudi Arabistan’da üzerinde durmazsak olmaz diyeceğimiz hafız (aynı zamanda hoca/ âlim) sayısı oldukça fazla idi. Al Afasy de yine aynı şekilde bu coğrafyada bulunan zatlardan fakat ufak bir farkı var; kendisi Kuveytli. Ne kadar büyük fark olduğu tartışma götürür ama yine de şu ana kadar yazdıklarım arasında Suudi olmayan ilk hafız olacak kendisi.

Üniversitede de parlak bir talebeymiş

Mishary Al Afasy, daha önce bahsettiğim hafızlardan aşağı kalmayan bir üne sahip. Elbette bir hafız olarak kalpleri titreten bir tilavete ve mükemmel bir sese sahip oluşu, ününü sağlayan en büyük faktör. Şahsen Nassar Al Qatami ve İmam Mahir ile birlikte en beğendiğim üç hafızdan biri diyebilirim. Nitekim 2012 yılında ünlü web sitesi about.com tarafından düzenlenen ankette takipçiler tarafından “en iyi Kur’an okuyan kişi” seçildi. Net ve duru bir okuyuşa sahip olan Al Afasy’nin son derece berrak bir sesi var. Ara ara başarıyla sesini inceltse de ne kalın ne de tiz diyebileceğimiz bir ses tonu var ve benim gibi tam orta incelikte bir sesi sevenler için kendisini dinlemek büyük bir haz ve huzur veriyor.

Nam-ı diğer Ebu Nora olarak bilinen Al Afasy, 1976, Kuveyt doğumlu. Medine İslam Üniversitesi’nde eğitim gördüğü sırada parlak bir talebe olarak birçok hocasını etkiliyor. Yani öne çıkan bir isim oluşu henüz o vakitlere dayanıyor. O günden bugüne gelindiğinde ise genç yaşına rağmen bulunduğu bölgeyi aşan bir etkiye ve saygınlığa sahip, sosyal medyada milyonlarca takipçisi olan bir isim olarak karşımıza çıkan Al Afasy’nin ününü pekiştiren asıl faktörlerden biri ise, hafızlığın ve imamlığın yanı sıra “nasheed” şarkıcısı olması. Güzel sesiyle sadece Kur’an okumakla kalmayıp söylediği nasheedlerle de insanların gönlünde yer edinen isimlerden biri haline gelmiş zaman içinde. Öyle ki Al Afasy’nin kendi adıyla yayın yapan iki televizyon kanalı ve bir web sitesi, geniş kitleler tarafından takip ediliyor.

Uluslararası etkinliklerde de yer alıyor

Şu an Kuveyt’te Mescid Al Kabir’de imamlık yapan Al Afasy’nin bölgedeki ve uluslararası alandaki etkinliğine dair başka göstergeler de mevcut. 2008 yılında aldığı dikkat çekici bir ödül bunlardan biri. Orijinal adı “Arab Creativity Union” olan bir inisiyatif tarafından her sene dağıtılan “Arab Cretivity Oscar” ödülü o yıl Mishary Al Afasy’nin olmuş. 2012 yılında ilgi çekici bir etkinlik olarak, Dubai Ticaret Merkezi'nde toplanan 60.000 kişilik cemaate Cuma namazı kıldıran imam yine Al Afasy. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi sadece bu tip etkinliklerde rol almak suretiyle bölgesiyle sınırlı kalmayıp uluslararası etkinliklerde de yer alıyor kendisi. Örneğin California ve Michigan’da yaptığı cami ziyaretleri ve katıldığı etkinlikler bu bağlamda sayılabilir.

Ebubekir Şatıri’de belirttiğim gibi yine not olarak düşmek isterim: İnternette bazı sayfalarda Al Afasy’nin Kâbe imamı olduğu yazıyor. Araştırmam kapsamında böyle bir bilgiye ulaşamadım. Zannediyorum ki güzel sesiyle meşhur olan hafızlar için otomatikman yazılan bir sıfat haline gelmiş Kâbe imamlığı internet âleminde. Ancak her zaman gerçeği yansıtmıyor.

Al Afasy’nin Dubai’de kıldırdığı meşhur Cuma namazının videosu ile kapatalım:

Bu da söylediği nasheedlerden bir tanesinin klibi:

 

Deniz Baran yazdı

Yorum
kalbimi uyandıran ses
ayla
kuranı tekrar tekrar dinleme istediği uyandıran ses.sanki dinlemeye doyamıyorum.keske yirmili yaşlarda olsaydım diyorum.Bu yaşıma rağmen Kuranın bir kısmını bu sesle ezberlemeye çalışıyorum.Şu an 57 yaşındayım.ne kadar ezberlerim bilemiyorum
07/07/2017, 23:17
Al afasy
Firdevs
Hafızlığa yeni başladım ve hocamızı dinleyerek ezber yapıyorum onun sayesinde Allahin izniyle kiraatim guzellesti Allah razi olsun
09/05/2017, 23:51
bismillehirrahmenirrahim
büşra
rabbim hocamızdan razı olsun inşaALLAH O GÜZEL SESİYLE BİZLERİN KALBİNE kuran aşkını kazandırıyor...
22/02/2017, 21:43
hayranlık uyandıran kişi.
mustafa
onun okuyuşunun hayranıyım.sanki cennetten gelen bir ses.şahsen kabrimde böyle bir sesi kıyamete kadar dinlemek isterim.Başka türlü kıyamete kadar süre nasıl geçer.
20/01/2017, 16:57
Mishari Alfasiy
Emine
Gerçek kalpler huzur veren bir sesi var vr hep kuran dinlerken onun okuyuşunu dinlerim
30/11/2016, 21:59