, 25 Temmuz 2017
K be'nin matematikçi imamı Mahir Al Muaiqly

Al Sudais'le birlikte. (Soldaki Al Sudais)

77385

Kâbe'nin matematikçi imamı: Mahir Al Muaiqly

"İmam Mahir'in, Kâbe imamlarının diğerlerinden bir farkı var. Mahir, aynı zamanda matematik alanında profesör ve ders vermekte." Deniz Baran, Kâbe imamlarının en bilineni İmam Mahir'i yazdı.

İlgili Yazılar
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri

Ahmed Naina hayata nasıl Kur’an ile haşır neşir başladıysa öyle devam etti. 'Hayatta Kur’an okumaktan daha anlamlı bir şey yok.' sözü hayatının özeti gibiydi. Deniz Baran yazdı.
05/10/2015 15:03
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı

Türkiye’nin güzide hafızları arasında yer alan Ahmet Karalı, aynı zamanda uluslararası bilinirliğe de sahip bir isim. Deniz Baran yazdı.
15/12/2015 15:03
Yürekleri sarsan bir ses Remzi Er
Yürekleri sarsan bir ses: Remzi Er

Abdussamed’den aldığı özel eğitimi apaçık ortaya koyarcasına 'Türk Abdussamed' diyebileceğimiz bir okuyuşa sahip Remzi Er.. Deniz Baran yazdı.
13/12/2015 15:03
Beni 'Kur an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed
Beni 'Kur’an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed

''Yayın bittiğinde ise benim içim öylesine değerli bir an'ın başrolünde o içli ve derinlere işleyen sesiyle yer alan ismi gördüm: Abdulbaset Abdussamed.'' Deniz Baran yazdı.
30/11/2015 12:12
İsmail Biçer'in izinde bir hafız Bünyamin Topçuoğlu
İsmail Biçer'in izinde bir hafız: Bünyamin Topçuoğlu

Deniz Baran, Kur'an okuyuşuyla gönülleri titreten kariler hakkındaki yazılarını sürdürüyor. Baran, bu sefer Fatih Camii imamı dünya Kur'an-ı Kerimi güzel okuma 1. Bünyamin Topçuoğlu'nu yazdı.
03/12/2015 15:03
İstanbul tilavet geleneğinin son temsilcilerindendi
İstanbul tilavet geleneğinin son temsilcilerindendi

İsmail Biçer sadece bir hafız/ kâri ve hoca olarak değil, kişisel özellikleri ile de çevresinde büyük hayranlık uyandırırmış. Deniz Baran yazdı.
13/11/2015 15:03

Daha önce Nasser Al Qatami, Abdurrahman Al Sudais ve Saud Al Shuraim ile başlattığımız ve güzel Kur’an tilavetine sahip bazı meşhur hafızları tanıtma amacını taşıyan yazılarımıza bugün Mahir Al Muaiqly ile devam ediyoruz. Mahir Al Muaiqly esasında Türkiye’de oldukça bilinen bir alim, hafız. Belki ismini bütünüyle okuyunca karışık gelebilir ancak “İmam Mahir” diye kısalttığımızda bir çoğumuzun bir şekilde anımsayacağı bir isim olduğunu tahmin ediyorum. Bu yüzden yazının devamında alışık olduğumuz isimle yani “İmam Mahir” ile devam etmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. 

İmam Mahir, daha önce yazılarımıza konu olan Sudais ve Shuraim gibi Kâbe imamı ve yine ana mescidin imamlarından. 1969 doğumlu olan İmam Mahir, Medine doğumlu. Mahir’in ilginç bir özelliği ise tamamen Arap olmayan tek Kâbe imamı olması. Zira annesi Pakistanlı, Suudi bir beyle evlendikten sonra Suudi Arabistan’a gelmiş ve sonrasında Mahir doğmuş. Maalesef bu meseleye dair tatsız olaylarla da yüzleşmek durumunda kalmış Mahir; hayat hikâyesi bu bakımdan herkese ders verir nitelikte. Kavmiyetçiliğin –ki hazindir, Arap coğrafyasında pek yaygın bir bela olduğu aşikar- insan onurunu ve erdemleri ayaklar altına alan çirkin ayrımcılığına daha ailesinin içinde iken şahit olmuş Mahir. Akrabaları kavmiyetçi bir tavırla yarı Pakistanlı olan Mahir’i bir nebze dışlamışlar aileden. İşin en trajikomik kısmı ise çevresinin onur kırıcı tavrına rağmen günü gelip de Kâbe imamlığı gibi kutlu bir göreve erişen İmam Mahir ile şimdilerde bolca övünmekteymiş ailesi.

Sesinde Medine-i Münevvere'nin dinginliği var

İmam Mahir, daha önce de belirttiğim gibi, Türkiye’de bilindiğine en çok şahit olduğum isimlerden, hatta benim de ilk tanıdığım Kâbe imamı kendisi idi. Bu kadar meşhur oluşunun en büyük sebebi Kur’an okurken insanların içine işleyen sesi şüphesiz ki. Öyle bir ses ki duyanın o tadı unutması imkansız. Bu topraklara ulaştığında da insanların İmam Mahir’in sesine sarılması hiç şaşırtıcı değil bu yüzden. Adeta doğduğu Medine’nin dinginliğini sesine taşıyor. Cemaati, namazda Fecr Sûresi’ni okurken gözyaşlarına boğduğu bir videosu var örneğin, milyonlarca kez izlenmiş. İşte orada İmam Mahir’in sesinin nasıl insanların içine işlediği görülebiliyor. Veya yine Yasin Sûresi’ni Mahir’den bir kez dinlemek, her türlü cümleden daha iyi izah eder dediklerimi. Şahsen hakkında ilk yazdığım hafız olan Al Qatami ile beraber en tepeye koyduğum isim İmam Mahir dersem abartmış olmam. Nitekim sesi ne davudi ne de tamamıyla yanık bir ses. Tam da ikisinin dengesi denebilecek bir tonda.

İmam Mahir’in hayatı hakkında çok fazla bilgi yok. İki kız, iki erkek olmak üzere dört çocuk babası olduğunu biliyoruz. Politik meselelere dair daha önce hakkında yazdığım diğer Kâbe imamları Sudais veya Shuraim gibi kamuya deklare ettiği bir tavrı olduğuna dair bir iz de internet ortamında veya basında görülmüyor. Bu sebeple kişiliğinin bu yönüne dair yorum yapabileceğimiz bir veri yok.

Ancak ilgi çekici bir başka özelliği var ki kendisi aynı zamanda matematik alanında profesör ve ders vermekte. Kâbe imamları arasında İslami ilimlerle beraber diğer bilimlerde yüksek tahsilata sahip olduğuna şahit olduğum ilk isim. İmam Mahir’in sesinden Yasin Sûresi’ni dinleyerek bitirelim:

 

Deniz Baran yazdı

Yorum
Kuran
Tazegül
Maaşallah çok güzel Kuran okuyor.İnşaallah canlı dinlemek nasip olur.Sesi gerçekten çok güzel.
23/07/2017, 21:39
maher al muaqly
tayfur
Elhamdülillah arkasında namaz kılmak nasip oldu Allah ondan razı olsun. Allah ona güzel bir nimet nasip etmiş
18/06/2017, 00:56
imam mahir
ilhan
Allah bizleri imam mahirin saflarında hac zamanı namaz kIlmayı nasip etsin inşallah
11/05/2017, 12:11
Allah bizlere haremde namaz kIlmayı nasip etsin inşallah
ilhan
Selâm aleykum benim tek isteğim mahir hocam arkanda ilk saflarda haremde namaz kılmak allah senden razı olsun inşallah
11/05/2017, 12:06
Aşk -ı Kur'an
Hasan Hüseyin fani
Arkadaslar mahir hocanın sesi tartışılmaz ama Fecr suresini o videoyada okuyan Yasser Dosari'dir...
22/03/2017, 22:17
nur sesli hoca
kader
Mahir hocanin fecr suresini bastan sona dinlemenizi tavsiye ederim muthis kesinlikle o okuyus karsisinda gozyaslarinizi tutamayacaksiniz
13/03/2017, 11:00
DÜNYAYA BU SESİ HABER VERİN
Asya
Ey sevgili en sevgili seni bize her an hatırladan var. İstiyorum ki herkes duysun bu anlamı büyük sesi, istiyorum ki her insan alsın bu büyük kuran aşkını bu ses ile.. Allah ondan razı olsun ve onu bizden ayırmasın. Bu sesi duymayanlara duyurmak için uğraşıyorum. ASIYE SARAL KICALI
08/03/2017, 17:26
etkilenme
Bekir Divli
Allah uzun omür versin..ağzınıza sağlık hocam..yüce Allah nelere kaadir.
20/02/2017, 13:55
çok güzel
rabia akman
Yazınızı çok beğendim. Rica etsem bir de ABDURRAHMAN BİN CEMİL EL USSİ hakkında yazınız olabilir mi . Çok güzel Kuran okuyor.sesi çok güzel. Youtube de dinledim ve cok beğendim. Ama hakkinda hiç bir bilgiye ulaşamıyorum. Kabe de yada Riyad da imam hem de hafız ama başka bir bilgiye sahip değilim.
17/02/2017, 17:52