, 21 Nisan 2018
Kur an ı hissedip hissettiriyor Nasser Al Qatami

61777

Kur’an’ı hissedip hissettiriyor Nasser Al Qatami

Kur’an’ı herkes mükemmel okuyamaz belki ama güzel ve hissederek okuyanın da ruha işleyeceği hisler daha yoğun olacaktır. O seslerden biri de Kabe imamlarından Nasser Al Qatami. Deniz Baran yazdı.

İlgili Yazılar
K be'nin matematikçi imamı Mahir Al Muaiqly
Kâbe'nin matematikçi imamı: Mahir Al Muaiqly

"İmam Mahir'in, Kâbe imamlarının diğerlerinden bir farkı var. Mahir, aynı zamanda matematik alanında profesör ve ders vermekte." Deniz Baran, Kâbe imamlarının en bilineni İmam Mahir'i yazdı.
07/08/2015 15:03
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri
Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri

Ahmed Naina hayata nasıl Kur’an ile haşır neşir başladıysa öyle devam etti. 'Hayatta Kur’an okumaktan daha anlamlı bir şey yok.' sözü hayatının özeti gibiydi. Deniz Baran yazdı.
05/10/2015 15:03
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı
Kur'an tilavet ederken anlama da hakim olunmalı

Türkiye’nin güzide hafızları arasında yer alan Ahmet Karalı, aynı zamanda uluslararası bilinirliğe de sahip bir isim. Deniz Baran yazdı.
15/12/2015 15:03
Yürekleri sarsan bir ses Remzi Er
Yürekleri sarsan bir ses: Remzi Er

Abdussamed’den aldığı özel eğitimi apaçık ortaya koyarcasına 'Türk Abdussamed' diyebileceğimiz bir okuyuşa sahip Remzi Er.. Deniz Baran yazdı.
13/12/2015 15:03
Beni 'Kur an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed
Beni 'Kur’an dinlemeyle' tanıştırdı Abdussamed

''Yayın bittiğinde ise benim içim öylesine değerli bir an'ın başrolünde o içli ve derinlere işleyen sesiyle yer alan ismi gördüm: Abdulbaset Abdussamed.'' Deniz Baran yazdı.
30/11/2015 12:12
İsmail Biçer'in izinde bir hafız Bünyamin Topçuoğlu
İsmail Biçer'in izinde bir hafız: Bünyamin Topçuoğlu

Deniz Baran, Kur'an okuyuşuyla gönülleri titreten kariler hakkındaki yazılarını sürdürüyor. Baran, bu sefer Fatih Camii imamı dünya Kur'an-ı Kerimi güzel okuma 1. Bünyamin Topçuoğlu'nu yazdı.
03/12/2015 15:03

Kur’an okunduğu vakit sadece lafzı ile değil her yönüyle ruhumuzu sarar. Öyle hikmetli bir sözdür ki yeri gelir cümlenin manasını anlamayana hikmetini hissettirmek için telaffuzu yeter. Art arda dile düşen ayetler hissederek okunduğu vakit, okunanın sıradan bir söz olmadığını derinde bir yerde hissedersiniz. Zaten olması icap eden de budur. Her şeyin özünde yatan “iman” da bunun gibi bir duygu, bunun gibi bir hissiyat değil midir? Yahut Siyer-i Nebi’lerde defalarca okuduğumuz hikâyeler gibi sadece hissederek okunmuş birkaç ayetin veya bir surenin etkisiyle İslam’a kalbi ısınanları böyle açıklamaz mıyız?

Fakat Kur’an’ın nasıl okunduğu ile –haşa- hikmeti değişmez ise de bu hikmetin, o ruhun en derinine işleyen kelimelerin bize bu şekilde tesir edişi Kur’an’ın okunuşuyla doğrudan bağlantılıdır. Bir işi özenle, hevesle yapanın yaratacağı fark gibi Kur’an’ı da onunla hemhal olmuş, her bir ayeti hissederek dile döken kişinin karşısındakine yapacağı tesir elbet sıradan bir tilavetten farklı olacaktır. Velhasıl Kur’an’ı herkes mükemmel okuyamaz belki ama güzel ve hissederek okuyanın da ruha işleyeceği hisler daha yoğun olacaktır. Bu sebeple Kur’an’ı böylesine okuyanlardan dinlemek mühim. Ve öylesine seslerden biri de Nasser Al Qatami.

İslami ilimlere de vakıf bir imam

Al Qatami hakkında hiçbir şey yazılmamış olması (en azından ben bulamadım) beni büyük sürprize uğrattı. Ben de kendisini dinlediğimden beri başka kimselerden Kur’an dinlemeyi tercih etmediğim Nasser Al Qatami’nin berrak sesini bilmeyene ulaştırırım arzusuyla kendisi hakkında yazmak istedim. Bizzat sesiyle, içli okuyuşuyla Kur’an’a hizmet ettiğini düşündüğüm bu zat için Türkçe hiçbir bilgi olmaması büyük bir eksikti. Nitekim kendisi hakkında bulabileceğiniz 3-5 cümle de benim gibi Al Qatami’yi dinleyip büyülenen kimselerin “Ben bu sesi daha önce nasıl duymadım? Ben Kur’an’ı böyle güzel okuyan görmedim!” tarzında farklı sözlük sitelerine yazdıklarıydı. Başka “Keşke daha önce tanısaydım.” diyenler çıkar diye daha geciktirmeden Al Qatami’yi gündeme getirmek vacip oldu uzun lafın kısası.

Dünyanın en iyi hafızlarından biri olarak ün salan Al Qatami, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 1980 yılında doğdu. Şu an evli ve üç çocuk sahibi bir imam olarak Prenses Latife bin Sultan bin Abdulaziz Camii'nde görev yapmaktadır. Sadece yumuşak sesi ile değil İslami ilimlere olan vukufiyetiyle de öne çıkan Al Qatami, İslami ilimler konusunda yüksek öğrenimini tamamlamış ve yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Ayrıca Mısır/ Kahire’deki Al Hayat Üniversitesi’nden onur doktorasına sahiptir.

Kur’an’ı hisseden, hissettiren bir okuyuşu var

Al Qatami, dünyanın sayılı hafızlarından olma yoluna çocukken başladığı Kur’an okullarında çıktı. (Bu okullar Suudi Eğitim Bakanlığına bağlı hizmet veren okullardır.) Fakat klasik eğitimle yetinmeyip Kur’an ve İslami ilimlere dair etkinliklere, konferanslara sıklıkla katılmaya başladı. Bu süreçte Şeyh Bakri Tarabichi, Mohammad Ayub, Mahmoud Soukar gibi dönemin en iyi hafızlarından etkilendi. Belki de bu etkileniş Qatami’yi bugünlere taşıyan en önemli noktaydı. Henüz 14 yaşını doldurmadan imam oldu. Şu an görev aldığı camiye gelmeden evvel birçok camide görev yaptı.

Kendisinin bir diğer özelliği ise sade bir imamlıkla yetinmeyip dava edindiği Kur’an’ı sahadaki faaliyetleriyle de icra etme çabasıdır. Bu bağlamda Suudi Arabistan içinde ve dışında verdiği konferanslar, yaptığı birçok konuşma, katıldığı etkinlikler örnek olarak verilebilir. Bunların bir kısmının yayımlanmış video ve bültenlerine ulaşmak mümkün. Ayrıca sadece bireysel olarak yer aldığı etkinlikler değil, kurumsal olarak faaliyet gösteren mecralarda üstlendiği roller de Al Qatami’nin büyük gayretini ortaya koyuyor. Bunlar arasında en kaydadeğer olanı şüphesiz ki en büyük hafızları, Kabe imamlarını da içeren Ayat Al Kur’an Karim Group’un yönetim konseyinde görev almasıdır. Yahut Suudi Kur’an İlimleri Topluluğu’nda olan üyeliği de bu minvalde sayılabilir.

Yumuşak sesi ve Kur’an’ı hisseden, hissettiren okuyuşuyla dinleyene tesir eden Nassar Al Qatami’yi; bu genç hafızı ve ilim adamını kısaca da olsa duymayanlara duyurmak istedik. Zira başta da açıkladığımız üzere Al Qatami gibi zatların gayreti (ve tabi kabiliyeti) gözden kaçırılmayacak kadar mühim. Yazıyı, övgülere mazhar kıldığımız sesinden birkaç örnekle kapatalım.

Not: YouTube’da Fussilet Kur’an Merkezi adlı hesap Nasser Al Qatami’nin sesinden tüm sureleri, ekranda Türkçe meali de yazacak şekilde derleyip video olarak yüklemiş. Allah razı olsun, Kur’an okumak için de çok faydalı oluyor. Herkese tavsiye olunur.

Karia ve Tekasûr Sureleri:

Amenerrasûlu:

Ezan:Deniz Baran yazdı

Yorum
Dua
abdurrahman
Yarrab bu sesin sahibiyle benide tanistir ... İnslh
11/12/2017, 13:21
İşte bu!
Hatice
1 senedir bu mükemmel sesle kuran a doyuyorum. Ve bunun üzerine başka ses duyucağımıda hiç sanmıyorum. İnş kabeye gitmek ve mübarek Al qatami hocamın ardında o güzel sesle bir namaz kılmak nasip etsin Allahım Mevlam korusun inş nazardan.
19/08/2017, 01:32
KABE İMAMI
ÖMER FARUK
ARKADAŞLAR QATAMIDEN KURAN DİNLEMEK KONUSUNDA HEPİNİZLE AYNI HİSSİYATA SAHİBİM ANCAK BURADA UZUN UZUN ANLATILMIŞ ŞEYLERİN BİR ARAŞTIRMA DEĞİL SIYIRMA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. ZİRA QATAMİNİN KABE İMAMLIĞI YAPTIĞINA DAİR HİÇ BİR BİLGİ YOK ÜSTELİK KABEDE NAMAZ KILDIRIRKEN HİÇ BİR GÖRÜNTÜSÜ YOK. ÜSTELİK BAŞKA BİR SÜRÜ CAMİDE NAMAZ KILDIRDIĞI GÖRÜNTÜLER İNTERNETTE VARKEN İMAMI OLDUĞU YERDE HİÇ GÖRÜNTÜSÜNÜN OLMAMASI İLGİNÇ. BU SEBEPLE YAZIYI YAZAN ARKADAŞTA BANA HAYALİ BİR QATAMİ ANLATMIŞ GİBİ GELDİ.
11/08/2017, 20:04
Selefilik
FIRAT ERİŞEN
Şunuda diyim. Kendisini selefi akidede görenler vardır. Sekefilikte hicri ilk üç asırdaki müslümanlarda hakim olan düşüncedir. Dileyen açıp baksın. Selefilik kısaca mezhepçiliği reddeder. Yani biz müslümanıs ama akidemiz selefidir. Selefi metodu izlerkenee kendine bir alimin uslunü alırsın takip edersin. Misal ehli hadis olan hanbeli ve şafi usulünü
15/06/2017, 05:04
Ilimsizlik
FIRAT
Bi vahhabidir tutturmuş gidiyorlar. Ne vahhabisi. Dünya üzerinde vahhabi diye vvarolmuş bir mezhep, örgüt, grup vardır. Gidin arabistana vahhabilik adına ne bir ders halkası ne bir program görürsünüs. Çünkü yok. Bu sahabelere ve aişe annemize küfredip onlara kafir diyen şianın bide tarikatçı sofilerin müslümanlara ve kendinden olmadıkları için taktıkları bir lakaptır. Cahillerde hep inanıyor buna. İlimsizlik başa beladır. Ha kendisini
15/06/2017, 04:58
Kuran ilk defa yüreğime indi...
Gul
Oncellikle bu guzel paylasim ve emek icin Allah razi olsun dilerim. Ben 3-4 sene once umre ziyaretimde kendisini tanimadan Mescid-i Aksa da imamdi ve ben sesini ilk orda duydum o kadar etkilendimki namaz bitmesin diye hungur hungur agladim. Her namaza sesini duymak icin ucarak gittim. Umre donusu tam koca bir sene sesin sahibini internette aradim hic bilgi yoktu ve tesadüfen buldum ve ilk defa hakkinda bir yazi okuyorum gercekten duyurmak lazimmis Allaha emanet.....
29/05/2017, 20:30
Teşekkür
Özlem
Beni fussilet kuran merkezine kitleyen ses ve Kuranı dinlememe anlamını öğrenmeme vesile olan al Qatamı Allah ondan razı olsun.. Bu kadar hisle bu kadar iyi yorumlanır ancak. Yaklaşık 2-3 yıldır bir çok sure dinliyorum bu kim diye araştırim derken sizin yazınızı buldum hakkında bilgi edindim teşekkür ederim. Bir çok imam dan dinledim ama beni etkileyen yorum al qatami.
24/05/2017, 10:20
Abdussamed gibi son derece etkili bi ses ve kiraat.
Ayşenur
Cocukken cok duyardim Abdussamed'in Kur'an okuyusunu tabi kim oldugunu bilmyordum cok sonra ogrendim o mubarek sesin sahibini neyazik ki. O gecen zmanda da hep aklimda merak ederdim kimdi bu gzel sesin sahibi diye... Simdi Nasser Al Qatami. Allah'im bu nasil bi kiraat dedim ilk Ayetel Kursi'yi dinledigimde, defalarca dinledim aklimdan hic cikmadi sesi okuyusu... Boyle guzellikler yaratan Allah'ima sonsuz sukurler olsun O' na hicbir sey zor gelmez, ol der oluverir elhamdulillah.
27/03/2017, 00:24
alqtamiyle namaz kıldım
ahmet
Ben riyadhda çalışan bir oğretmenim ve nasser al qtami ile arkadaşlık bağım var kendisi arkadasim kendisi şafi mezhebindedir dinde mezhep ayriligi olmaz
07/03/2017, 15:00