, 23 Temmuz 2018
9 700 Kilometre Uzağımızdaki Türk Şehitliği video

5266

9.700 Kilometre Uzağımızdaki Türk Şehitliği (video)

Birinci Dünya Savaşı'nda Rus ordusuna esir düşerek Rusya'nın Vladivostok bölgesine gönderilen ve buradaki kamplarda can veren Türk, Alman, Macar ve Avusturyalı askerlerin anısına inşa edilen iki anıt restore edildi. Etrafında Türk şehitlere ait mezarların da olduğu anıtlar törenle açıldı. Törene Türkiye, Rusya ve Macaristan'dan resmi yetkililer de katıldı.

İlgili Yazılar
Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü video
Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (video)

Bir yakayı diğerine tutturan düğme gibi, bir şehri diğer şehre, bir kıtayı diğer kıtaya bağlar köprüler. Mimarinin en özel ögelerinden olan köprüler, bulundukları bölgelerin sembolleri oldular. Çeşitli ülkelerin sembol köprülerini ele aldık.
17/06/2017 15:03
Rusya İmparatorluğunda Müslümanlar ve Bir Çoban Yıldızı
Rusya İmparatorluğunda Müslümanlar ve Bir Çoban Yıldızı

Abdürreşid İbrahim tarafından 19. yüzyılda yazılan 'Çoban Yıldızı', Rus İmparatorluğunda yaşayan Müslümanların serencamına ışık tutuyor. Abdullah Osmanoğlu yazdı.
17/11/2016 10:10
Şamil'lerin Hamzatov'ların Aliverdiyev'lerin Vatanı Dağıstan
Şamil'lerin, Hamzatov'ların, Aliverdiyev'lerin Vatanı: Dağıstan

Kafkas Dağları'nın Hazar Denizi'yle buluştuğu bir ülke Dağıstan. Binlerce yıllık geçmişe sahip ülke, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü. Dağıstan, farklı etnik gruplara evsahipliği yapıyor.
30/05/2016 16:04
Grigory Mavrov Anlattı Müslümanlar Nasıl Bir Rusya İstiyor
Grigory Mavrov Anlattı: Müslümanlar Nasıl Bir Rusya İstiyor?

Rus Müslüman Milli Komitesi'nin kurucularından olan Grigory Mavrov, geçtiğimiz günlerde Kafkas Vakfı'nda 'Müslümanlar Nasıl Bir Rusya İstiyor?' başlıklı bir konuşma yaptı. Yusuf Tunçbilek etkinlikten notlarını aktarıyor.
31/03/2016 12:12
Başpiskoposluktan İslam a Vyacheslav Polosin
Başpiskoposluktan İslam’a: Vyacheslav Polosin

Vyacheslav Polosin, lisans eğitimini felsefe üzerine almış bir akademisyen ve yazar / analist. Zamanında Rusya Ortodoks Kilisesi’nin en üst kademelerinde yer almış bir isim olmasına rağmen şu an Rusya’da bir İslami merkezin (Wasatia Center) direktörü konumuna geldiği bir hikâyeye sahip.
07/11/2016 14:02
17 Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Moskova'da Yapıldı video
17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Moskova'da Yapıldı (video)

17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda birinciliğe Malezya'dan Abdullah Fehmi, İkinciliğe Yemen'den Yusuf Abdullah, Üçüncülüğe ise Bahreyn'den Ali Salih Ali Umar layık görüldü.
03/10/2016 12:12

Birinci Dünya Savaşı'nda Rus ordusuna esir düşerek Rusya'nın Vladivostok bölgesine gönderilen ve buradaki kamplarda can veren Türk, Alman, Macar ve Avusturyalı askerlerin anısına inşa edilen iki anıt restore edildi. Etrafında Türk şehitlere ait mezarların da olduğu anıtlar törenle açıldı. Törene Türkiye, Rusya ve Macaristan'dan yetkililer de katıldı.

Rusya Federasyonu'nun uzak doğusunda, Japon Denizi kıyılarındaki Vladivostok bölgesindeki Spassk-Dalniy şehri ve Şkotovo köyünde hayatını kaybeden askerler için yaklaşık yüz yıl kadar önce iki anıt inşa edilmişti. Daha sonra atıl durumda kalan anıtların restorasyonu Türkiye ve Rusya'nın katkılarıyla tamamlandı. Granitten obelisk taş biçimindeki anıtların üzerinde Rusça, Türkçe ve Macarca “Burada Birinci Dünya Savaşında hayatını kaybeden Türk, Avusturyalı, Macar ve Alman savaş esirleri yatmaktadır” ibaresi yer alıyor.

Ülkemize yaklaşık 9 bin 700 kilometre uzaklıktaki Şkotovo kasabasında gerçekleşen törene Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım ve Moskova Kara Ataşe Yardımcısı Binbaşı Murat Payas'ın yanı sıra Macaristan'ın Moskova Büyükelçisi de katıldı. Törende duygulu bir konuşma yapan büyükelçi Ümit Yardım, 20. yüzyılın başlarında vatanları için hayatını kaybedenleri anmak üzere orada olduklarını belirterek, ''belki çok uzun yıllar ayrı düştük, ancak buradaki insanlarımızın hatırasını hiçbir zaman unutmadık. Bu duygularla huzurlarına geldik. Biz belki görmesek, anlayamasak da bu aziz insanlarımız bizim için diridir'' dedi. Anıtların restore edilmesiyle Türkiye ve Rusya arasında dostluk köprüsü kurulduğunu vurgulayan Yardım konuşmasına şöyle devam etti: “O dönemin şartlarında Ortadoğu'dan, Balkanlar'dan, Anadolu'dan gelerek şehitlik rütbesine ulaşmışlardır. Bizler için insanların yükselebileceği en yüksek rütbeye çıkmış insanlarsınız. Hiçbir zaman unutulmayacaksınız. Her zaman kalbimizde yaşayacaksınız.”

Adeta kendi kaderlerine terkedilmişlerdi

Birinci Dünya Savaşı sırasında esir düşen Türk, Alman, Avusturyalı ve Macar askerler, Rusya'nın farklı bölgelerine gönderilmişti. Başta Kafkaslar olmak üzere çeşitli cephelerde Ruslara esir düşen Türk sayısının yaklaşık 65 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının sekiz - on bin kadarıysa sivillerden oluşuyor. Osmanlı esirlerinin bir kısmı Türkiye'ye dönse de, bir çoğu Rus topraklarında hayatını kaybetti. 1917 yılında Rusya Çarlığının yıkılmasıyla birlikte ortaya çıkan kaotik dönem Rusya'nın uzak bölgelerindeki kamplarda tutulan Osmanlı askerlerinin durumunu olumsuz etkiledi. Bu esirlerin birçoğu merkezi hükümetin dağılması sebebiyle adeta kendi kaderlerine terkedildi. Osmanlı esirlerinin birçoğuysa sağlıksız koşullar altında yaşamaktan kaynaklanan hastalıklar sebebiyle can verdi. Rusya'da ölen Türk esirler dini vecibelere uygun şekilde şehitliklerde toprağa verildi.

Sovyet belgelerine göre Rus topraklarında hayatını kaybeden esir Türk sayısı 582 olarak kaydedilse de yapılan araştırmalarda bu rakamın 15 bine kadar yükseldiği ifade ediliyor. Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde yer alan bilgilere göre, ölen esirlerin yalnızca uygun yerlere gömüldüklerine dair muğlak ifadeler bulunuyor. Bazı verilere göre 1918 yılı Ocak ayı itibariyle Rusya'daki Türk esirlerin yüzde 58'i Kafkasya'da, yüzde 21'i İrkutsk'ta, yüzde 12'si Moskova bölgesi'nde, yüzde 7'si Amur nehri kıyısında, yüzde 1,2'si Kazan'da ve yüzde 0,5'iyse Omsk'ta bulunmaktaydı. Yıllar içinde yapılan diğer bazı araştırmalara göreyse Rusya'nın Primorskiy eyaletiyle, Kaluga, Samara, Krasnoyarsk, Varnavino gibi şehirlerde de kamplarda esaret altında şehit düşen Osmanlı-Türk askerlerinin defnedildiği kaydediliyor.

 

Barış Mutlu


İlgili Konular
Rusya /