, 25 Mayıs 2018
17 Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Moskova'da Yapıldı video

4285

17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Moskova'da Yapıldı (video)

17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda birinciliğe Malezya'dan Abdullah Fehmi, İkinciliğe Yemen'den Yusuf Abdullah, Üçüncülüğe ise Bahreyn'den Ali Salih Ali Umar layık görüldü.

İlgili Yazılar
Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü video
Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (video)

Bir yakayı diğerine tutturan düğme gibi, bir şehri diğer şehre, bir kıtayı diğer kıtaya bağlar köprüler. Mimarinin en özel ögelerinden olan köprüler, bulundukları bölgelerin sembolleri oldular. Çeşitli ülkelerin sembol köprülerini ele aldık.
17/06/2017 15:03
Rusya İmparatorluğunda Müslümanlar ve Bir Çoban Yıldızı
Rusya İmparatorluğunda Müslümanlar ve Bir Çoban Yıldızı

Abdürreşid İbrahim tarafından 19. yüzyılda yazılan 'Çoban Yıldızı', Rus İmparatorluğunda yaşayan Müslümanların serencamına ışık tutuyor. Abdullah Osmanoğlu yazdı.
17/11/2016 10:10
Şamil'lerin Hamzatov'ların Aliverdiyev'lerin Vatanı Dağıstan
Şamil'lerin, Hamzatov'ların, Aliverdiyev'lerin Vatanı: Dağıstan

Kafkas Dağları'nın Hazar Denizi'yle buluştuğu bir ülke Dağıstan. Binlerce yıllık geçmişe sahip ülke, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü. Dağıstan, farklı etnik gruplara evsahipliği yapıyor.
30/05/2016 16:04
Grigory Mavrov Anlattı Müslümanlar Nasıl Bir Rusya İstiyor
Grigory Mavrov Anlattı: Müslümanlar Nasıl Bir Rusya İstiyor?

Rus Müslüman Milli Komitesi'nin kurucularından olan Grigory Mavrov, geçtiğimiz günlerde Kafkas Vakfı'nda 'Müslümanlar Nasıl Bir Rusya İstiyor?' başlıklı bir konuşma yaptı. Yusuf Tunçbilek etkinlikten notlarını aktarıyor.
31/03/2016 12:12
Başpiskoposluktan İslam a Vyacheslav Polosin
Başpiskoposluktan İslam’a: Vyacheslav Polosin

Vyacheslav Polosin, lisans eğitimini felsefe üzerine almış bir akademisyen ve yazar / analist. Zamanında Rusya Ortodoks Kilisesi’nin en üst kademelerinde yer almış bir isim olmasına rağmen şu an Rusya’da bir İslami merkezin (Wasatia Center) direktörü konumuna geldiği bir hikâyeye sahip.
07/11/2016 14:02
9 700 Kilometre Uzağımızdaki Türk Şehitliği video
9.700 Kilometre Uzağımızdaki Türk Şehitliği (video)

Birinci Dünya Savaşı'nda Rus ordusuna esir düşerek Rusya'nın Vladivostok bölgesine gönderilen ve buradaki kamplarda can veren Türk, Alman, Macar ve Avusturyalı askerlerin anısına inşa edilen iki anıt restore edildi. Etrafında Türk şehitlere ait mezarların da olduğu anıtlar törenle açıldı. Törene Türkiye, Rusya ve Macaristan'dan resmi yetkililer de katıldı.
12/10/2016 16:04

20 milyonu aşan müslüman nüfusuyla İslam Konferansı Örgütü'nde “gözlemci üye” statüsü alan Rusya Federasyonu, inanç özgürlüğü konusunda Avrupa'dan farklı bir noktada olduğu iddiasında. Rus yetkililer müslüman nüfusun düzenlediği programlara izin vermek suretiyle bu iddiayı destekliyorlar. Bu etkinliklerden birisiyse “Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışı”. 

17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması”na ev sahipliği yapan Moskova'da müslümanların adresi Kirokus fuar alanındaki Muslim Magomayev Konser Salonu'ydu. Gecenin açılış konuşması Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin tarafından yapıldı. Rusya'da yaşanan müslümanlığın dünyaya örnek olduğunu ifade eden Ravil Gaynutdin, barış ve kardeşlik içerisinde yaşamanın önemini vurguladı.

Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında bu yıl ilk olarak hafızlık üzerinden değerlendirme yapılırken, fonda Rusya müslümanlarının hayatından kesitler yansıtıldı. Dünyaca ünlü hafızlardan oluşan jüri, yarışmacılara dair “hafızlık bilgisi”, “okuma güzelliği” ve “tecvid” kuralları üzerinden değerlendirme yaptı. Otuz farklı ülkeden 40 yarışmacının katıldığı programda birinciliğe Malezya'dan Abdullah Fehmi, ikinciliğe Yemen'den Yusuf Abdullah, üçüncülüğe ise Bahreyn'den Ali Salih Ali Umar layık görüldü. Dereceye giren 3 hafızın ödül olarak Umre'ye gönderileceği yarışmanın Türk katılımcısı ise Uğur Ayvaz'dı. 

2000'de Moskova ve 2005'te Rusya genelini kapsayacak şekilde tasarlanan yarışma 2007'den itibaren uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor. Rusya'da yaşayan müslümanlar için son derece önem taşıyan etkinlik, Rus yetkililer tarafından da destekleniyor. Ülkede yaşayan müslümanlar için her türlü maddi ve manevi yardımı gerçekleştirdiğini kaydeden Kremlin de siyasi sorunların çözülmesi için sık sık bölge müftülükleriyle temas kuruyor.

 

Barış Mutlu


İlgili Konular
Rusya /