, 19 Nisan 2018
Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı video

3602

Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı (video)

Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu kabul edilen rüzgar kulesi, antik Yunan medeniyetinin günümüze kadar yaşayan armağanı.

İlgili Yazılar
Dünyadan Birkaç Şehir Prizren Beyrut Atina video
Dünyadan Birkaç Şehir: Prizren, Beyrut, Atina (video)

Sahip olduğu değerlerle öne çıkar şehirler. Kimi tarihi, kimi kültürü, kimi doğasıyla. Bunun üçüne birden sahip olanlar da vardır. Kosova’dan Prizren, Lübnan’dan Beyrut ve Yunanistan’dan Atina olmak üzere dünyadan üç şehri gezdik.
17/06/2017 13:01
Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı Video
Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı (Video)

Atina'da bulunan Kaybolan Meslekler Müzesi ziyaretçilerini 70 yıl öncesine, eski Atina'ya götürüyor. Müzede elektriğin olmadığı dönemlerde el emeği ve alın teriyle var olan meslekler canlandırılıyor.
18/07/2016 16:04
Benaki İslam Sanatları Müzesi 8 Bin Eser Barındırıyor video
Benaki İslam Sanatları Müzesi 8 Bin Eser Barındırıyor (video)

Atina’daki Benaki İslam Sanat Eserleri Müzesi, 7’inci yüzyıldan 19’uncu yüzyıla kadar çeşitli tarihlerde üretilmiş 8 bin esere ev sahipliği yapıyor. Müzede sergilenen altın takılar, oyma tahtalar, seramik, cam ve sedef işlemeli eserlerin bir çoğunun dünyada benzeri yok.
20/04/2016 17:05
Avrupa'nın camisiz tek başkenti Atina video
Avrupa'nın camisiz tek başkenti: Atina (video)

Antik Yunan dönemi, Bizans ve Osmanlı'ya şahit olan bir şehir Atina. Şehir, doğal güzellikleri kültürel yapısı ile dünyadaki en çekici başkentlerden biri. Bütün bunlarla birlikte Atina, camii olmayan tek Avrupa başkenti.
10/12/2015 16:04
Atina'dan Osmanlı izi nasıl silindi video
Atina'dan Osmanlı izi nasıl silindi? (video)

Balkan coğrafyasında Osmanlı'dan miras eserlere ev sahipliği yapan şehirlerden biri Atina. Avrupa'nın camisi olmayan tek başkentinde bugüne ulaşmayı başaran camiler de farklı amaçlarla kullanılıyor.
07/11/2014 13:01
Limni deki kabri Türkiye ye nakledilsin
Limni’deki kabri Türkiye’ye nakledilsin!

Mustafa Tatçı’nın, Niyazi Mısrî hazretlerinin kabri konusunda devlet yetkililerine bir çağrısı var..
10/03/2012 12:12

Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu kabul edilen rüzgar kulesi, antik Yunan medeniyetinin günümüze kadar yaşayan armağanı. M.Ö  1.yy'da astronom Andronikos Kirestes tarafından yapılan rüzgar kulesi Atina'nın merkezindeki Roma Agorası'nda yer alıyor. Rüzgar kulesi tamamen mermerden oluşan yapı sekizgen şekliyle dikkat çekiyor. Uzun süre kapalı tutulan kule restore edilerek geçtiğimiz haftalarda kapılarını ziyaretçilerine açtı.

İlk yapıldığı dönemde su saati olarak da kullanılan kule, rüzgarın yönünü belirterek dönemin ulaşım, ticaret ve tarım yaşamına önemli katkılarda bulundu. Ürünlerin ne zaman ve nasıl hedeflerine ulaşacağını belirlemekte etkin bir rol oynadı. Kulenin sekiz farklı yüzünde o yönden esen rüzgarı temsil eden figürler bulunuyor. Ayrıca kulenin duvarlarındaki rölyeflerin altında da saati gösteren özel bir işleyiş mevcut.

Kulenin, Osmanlı egemenliği döneminde tekkeye dönüştürüldüğü, cuma günleri ise sema ayinlerine ev sahipliği yaptığı biliniyor. 18. yüzyılın sonunda Yunanistan'a ait bir çok tarihi eseri İngiltere'ye kaçıran Lord Elgin'in 12 metre uzunluğundaki kuleyi de kaçırmayı planladığı biliniyor. Ancak Osmanlı idarecilerinin yapıya zarar gelmesini engelliği belirtiliyor.

 

Derya Özcan


İlgili Konular