, 18 Temmuz 2018
Erbil'deki Kayseri Çarşısında Ahşap Beşikler H l Gözde

3564

Erbil'deki Kayseri Çarşısında Ahşap Beşikler Hâlâ Gözde

Asırlara meydan okuyan beşikçilik Erbil’de olduğu gibi başta Kerkük olmak üzere Irak’ın diğer bölgelerinde hala devam ediyor.

İlgili Yazılar
Irak'ta Ramazan'da ve Bayramda Neler Yapılır
Irak'ta Ramazan'da ve Bayramda Neler Yapılır?

''Irak’ta Ramazan, Türkiye’den çok farklı değil. Fakat öte yandan ülke atmosferinde bir değişim var ki bunu Türkiye’de hissedemiyorum.'' Deniz Baran, Musab Al Bayaty ile Irak'ta Ramazan'a dair konuştu.
27/06/2016 13:01
Bombalanmış türkülerin filmi Marooned in Iraq
Bombalanmış türkülerin filmi: Marooned in Iraq

Bahman Ghobadi'nin Irak'tan bombalanmış türkülere dair filmini biliyor musunuz?
04/03/2010 09:09
Irak'ta Neler Oluyor Türkiye'nin Irak'taki Pozisyonu Ne
Irak'ta Neler Oluyor? Türkiye'nin Irak'taki Pozisyonu Ne?

Doç. Dr. Ferhat Pirinççi geçtiğimiz günlerde Birlik Vakfı Bursa Şubesi'nde ''Irak’taki Gelişmeler ve Türkiye’nin Öncelikleri'' başlıklı bir konuşma yaptı. Ahmet Serin etkinlikten notlarını aktarıyor.
08/11/2016 08:08
Cennet Yolu Camii Erbil'de İbadete Açıldı video
Cennet Yolu Camii Erbil'de İbadete Açıldı (video)

Temelleri 5 yıl önce atılan Cennet Yolu Camii Erbil'de ibadete açıldı.
23/09/2016 09:09
Farklı Coğrafyalardan Ramazan Lezzetleri video
Farklı Coğrafyalardan Ramazan Lezzetleri (video)

Ramazan ayı ibadet ayı olduğu kadar, ikram ayıdır da. Bu sebeple sofraların diğer vakitlerdekine nazaran daha zengin olması için özen gösterilir. Bu özenin göstergesi olan farklı coğrafyalarda muhtelif ramazan lezzetlerinin izini sürdük.
17/06/2016 12:12
Türkmenevi Radyosu Erbil de Yayına Başladı video
Türkmenevi Radyosu Erbil’de Yayına Başladı (video)

Türkmenevi Radyosu Türkmen Kültür ve Sanat Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. Irak'ta Türkmenler’in sesi olmak için yola çıkan Türkmenevi Radyosu, geleneksel Türkmen şarkılarını dinleyicilerine ulaştırıyor.
09/05/2016 14:02

Asırlara meydan okuyan beşikçilik Erbil’de olduğu gibi başta Kerkük olmak üzere Irak’ın diğer bölgelerinde hala devam ediyor. Gerek Erbil gerek Kerkük gerekse Irak’ın diğer bölgelerinde bebek bekleyenlerin en gözde mekanı her kentte özel bir mekanı olan beşikçiler dükkanı oluyor. 

Ahşap sanatının önemli ayağı olan çocuk beşikleri Erbil'de yüzyıllardır çekirdekten yetişme ustalar tarafından üretiliyor. Erbil kent merkezindeki Kapalı Çarşı’da devam eden bu meslek yıllara ve teknolojiye meydan okuyor. Erbil merkezindeki Kapalı Çarşı veya Erbiller tarafından "Kayseri Bazarı" olarak bilinen çarşının marangozlar bölümünde beşik yapanlar için özel bir bölüm tahsis edilmiş. 

Erbil’de son yıllarda 10’dan fazla alıveriş merkezi açılmasına rağmen vatandaşların büyük bir kısmı hala eski beşikleri tercih ediyor. Nedeni ise hem daha sağlam hem de daha sağlıklı olması. Babasından miras aldığı mesleği yaklaşık 30 yıldır Erbil'deki Kayseri Çarşısı’nda sürdüren Salih Usta geleneksel usulde yapılan çocuk beşiklerine ilginin devam etmesinden mutlu olduğunu söylüyor.

 

Simla Yerlikaya


İlgili Konular
Erbil / Irak /