, 18 Temmuz 2018
Sofya daki Türkçe Sokak İsimleri video

10051

Sofya’daki Türkçe Sokak İsimleri (video)

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki Türkçe isimlere sahip sokaklar ülkenin geçmişine dair ipuçları sunuyor. Tarihi dokuyla modern yapıları buluşturan sokakların isimleri nereden geliyor, hangi tarihi işaret ediyor?

İlgili Yazılar
Sofya yı Kucaklıyor Vitoşa Dağı video
Sofya’yı Kucaklıyor Vitoşa Dağı (video)

Bulgaristan’ın başkenti Sofya'yı çevreleyen Vitoşa Dağı, her mevsim farklı güzelliğe bürünüyor. Vitoşa Dağı aynı zamanda bir milli park. Sevda Dükkancı, hem kentte yaşayanlar hem de turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Vitoşa Dağı’nı gezdi.
01/07/2018 10:10
Sofya Müslümanlarından Selam Var
Sofya Müslümanlarından Selam Var

Sofya'nın soğuk, gri bir kenar mahallesinde küçük bir mescit, 8-10 kişilik azıcık bir cemaat. Boynu bükük bir müslümanlık. Fakat o gün bir avuç tebessüm herkese yetti.
16/08/2017 08:08
Koca Balkan'ın eteklerinde bir şehir Sofya video
Koca Balkan'ın eteklerinde bir şehir: Sofya (video)

Bulgaristan'ın başkenti Sofya, Avrupa'nın en eski kentlerinden biri. Ülkenin en büyük kenti olan Sofya, kültürel ve sosyal hayatın da merkezi. Tarihi, milattan önce 6. yüzyıla uzanan kent, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor.
18/12/2015 09:09
Bulgaristanlı Müslümanlar camiden yoksun video
Bulgaristanlı Müslümanlar camiden yoksun (video)

Sofya'da ibadete açık tek cami olan Kadı Seyfullah Efendi Camii restorasyona alındı. Osmanlı'nın son dönemimde 73 camiye sahip olan şehirde bugün cami sıkıntısı yaşanıyor.
03/10/2015 10:10
Sofya'da Evliya Çelebi gezi rotası video
Sofya'da Evliya Çelebi gezi rotası (video)

Sofya’da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği, kentte yaşayan Türk ve Müslüman aydınlar, öğrenciler ve tarihe ilgi duyanlar için 'Evliya Çelebi'nin İzinde Sofya Turu' düzenledi.
03/06/2015 14:02
Bulgaristan ın En Gözde Turizm Merkezlerinden Biri Şumnu
Bulgaristan’ın En Gözde Turizm Merkezlerinden Biri: Şumnu

Tarih boyunca farklı adlarla anılan Şumnu, bugün Bulgaristan’ın en gözde turizm merkezlerinden biri. Doğa ve tarihin buluştuğu kent, ağırlıkla Türklerin yaşadığı Deliorman bölgesinde yer alıyor.
09/09/2016 14:02

Balkanlar'ın incisi Bulgaristan'da farklı alanlarda ülke tarihinin izlerini sürmek mümkün. Asırlarca Osmanlı hakimiyetinde kalan ülkedeki şehir ve sokakların Türkçe isimleri de bunu kanıtlar nitelikte.

Başkent Sofya’nın birçok sokağının tarihten kesitler taşıyan isimleri var. Onlardan biri Odrin, yani Edirne sokağı. Sofya’nın ana caddelerinden biri de Odrin-Edirne adını taşıyor. Sokağın adıyla Balkan savaşında Bulgarlar tarafından “büyük kahramanlık” olarak nitelendirilen Edirne kalesi kuşatmasına atıfta bulunuluyor. Edirne kalesinin Bulgar ve Sırp askerleri tarafından kuşatılması, Bulgarlar tarafından Balkan savaşının sonunu getiren bir zafer olarak kabul ediliyor. Sokağa kısa süre önce asılan anıt tabelasında da tarihi olay anlatılıyor.

Bulgar askerinin Balkan Savaşı’nda büyük yenilgiye uğradığı Çatalca'nın ismini taşıyan sokak da bunlardan biri. Çatalca sokağı, eski Sofya sokaklarının bir numunesi. Sokaktaki kestane ve ıhlamur ağaçları dikkat çekiyor.

Sofya’da küçük bir sokağın ismi de Keşan. Sokak, 1912 Balkan Savaşında Keşan’dan bir grup Makedon'un Edirne savunma birliklerine gönüllü asker olarak katılması dolayısıyla bu adı taşıyor. Gri renkler ve komünizm döneminden kalan yapılarla, sanayi ve gar bölgesinin düzensizliğini yansıtan Keşan sokağı, Bulgar haritasında da bu isimle yer alıyor.

Sofya'da ana istikamet belirleyici bir yerin ismi de Türkçe: Kartal Köprü. Buradan başlayan yol da İstanbul yolu olarak geçiyor. Bulgarlar İstanbul’a çarlar şehri “Tsarigrad” diyor. Ana caddelerden, ana ulaşım hatlarından biri de olan İstanbul Yolu’nun (Tsarigradsko Şose) adı bir tesadüf değil. Meşhur Kartal köprüden sonra dümdüz uzanan yoldan devam edildiğinde, önce Plovdiv-Filibe, Hasköy ve Kapıkule’den sonra İstanbul’a varılıyor.

 

Sevda Dükkancı


İlgili Konular