, 20 Haziran 2018
Bişkek'te 1 Milyon Kitaplı Bir Çocuk Kütüphanesi Var video

6216

Bişkek'te 1 Milyon Kitaplı Bir Çocuk Kütüphanesi Var (video)

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek 22 kütüphaneye evsahipliği yapıyor. Bu kütüphanelerden biri de Kasımalı Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi. Kütüphane dünya klasiklerini ve süreli yayınları okurlara sunuyor.

İlgili Yazılar
Kırgızistan'ın Sembollerinden Biri Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi video
Kırgızistan'ın Sembollerinden Biri: Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi (video)

Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi 6 milyon eseri muhafaza ediyor. Kütüphane, özel koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor. Ülkenin ulusal sembollerinden kabul edilen kütüphane araştırmacılar için zengin bir arşiv sunuyor.
21/04/2018 14:02
At Türklerin Kanadıdır video
‘At Türklerin Kanadıdır’ (video)

Bozkır yaşamının vazgeçilmez unsuru olan atlar tarih boyunca Türklerin yoldaşı oldu. Türklerin ata verdikleri değerin ve atla kurdukları dostluğun izlerini, edebiyatta da sürmek mümkün. At, hem Türk mitolojisinde hem de halk edebiyatında ayrı bir öneme sahip.
05/10/2016 15:03
Renkli Göçebe Kültürü 2 Dünya Göçebe Oyunları'nda Sergilendi
Renkli Göçebe Kültürü, 2. Dünya Göçebe Oyunları'nda Sergilendi

2.Dünya Göçebe Oyunları'na, Kırgızistan'ın Isık Göl bölgesindeki Kırçın yaylası ev sahipliği yaptı.
09/09/2016 14:02
Kırgızlar Ürkün ü Unutmuyorlar
Kırgızlar ‘Ürkün’ü Unutmuyorlar

Kırgızistan'da 100 yıl önce yaşanan 'Ürkün Olayı' unutulmuyor. Kırgız yakın tarihinin en önemli olaylarından biri olan ve binlerce Kırgız'ın yaşamını yitirdiği Ürkün Olayı için yapılan anıt törenle açıldı.
07/09/2016 15:03
Kırgız Ulusal Oyuları' Kitabı Yeniden Yayımlandı video
'Kırgız Ulusal Oyuları' Kitabı Yeniden Yayımlandı (video)

Mihayil Rındin'in 'Kırgız Ulusal Oyuları' kitabı Kırgızistan'da ikinci kez yayınlandı. Kırgız toplumunun geçmişten bugüne taşıdığı desen ve işlemelerinin tanıtıldığı kitapta, Kırgız kültürüne ait 3 bini aşkın desene temel oluşturan 200 eser yer alıyor.
04/08/2016 16:04
Kırgız Motifleriyle Modern Kıyafetler video
Kırgız Motifleriyle Modern Kıyafetler (video)

Kırgızistan’da son yıllarda yerel etnik çizgilerin egemen olduğu, el sanatı ürünleri yaygınlaşıyor. Ülkenin geleneksel kültürünü tanıtma amacı taşıyan bu çalışmalar, günümüzde kullanılabilir bir biçimde üretiliyor. Kadın kıyafetlerinin de yer aldığı ürünler her Kırgızlar'ın hem turistlerin ilgisini çekiyor.
01/07/2016 16:04

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek 22 kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. Şehrin ikinci en büyük kütüphanesi Kasımalı Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi. 1962'de ünlü Rus felsefeci Nikolay Çernışevskiy'in adı ile açılan kütüphane, ülkenin bağımsızlığını ilan etmesiyle ünlü Kırgız çocuk kitapları yazarı Kasımalı Bayalinov’un adını aldı.

Bişkek Sovetskaya caddesindeki kütüphane yaklaşık 1 milyon basılı eser barındırıyor. 14 bölümden oluşan kütüphanede, çocuk ve gençlere yönelik dünya klasikleri ve süreli yayınlar yer alıyor. Bişkek Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi her geçen yıl projelerine yenilerini de ekliyor.

Kütüphane Dış Bağlantılar Bölümü Başkanı Madina Sıdıkova, kurumu hakkında şu şekilde konuştu: “Bizim kütüphanemiz Sovyetler döneminden miras kalan bir kurum. Ama Kasımali Bayalinov adını 1993 yılında aldı, yeniden yapılandırıldı. Kütüphanemize yılda yaklaşık 30 bin yeni küçük okuyucu ekleniyor. Okuyucu arttıkça kütüphanemiz gelen kitaplarla yenileniyor. Biz bu konuda başta hükümet olmak üzere çeşitli uluslararası kurumlarla da işbirliği içerisindeyiz. Bunun yanı sıra durmadan gelişmek için çeşitli projeler üzerinde de çalışıyoruz. Günümüzde, elimizde olan canlı projelerden biri de kütüphane bünyesinde küçük bir kukla tiyatrosu kurmak. Bu konuda amaçlarımızı belirleyerek yakın zamanda kuklaları satın alacağız ve yeni eğitim - öğretim yılında, okula dönen öğrencilerimizi yeni haberlerle karşılayacağız.”

Günde 150 kişinin ziyaret ettiği kütüphaneye her yıl yaklaşık 33 bin yeni okuyucu katılıyor. Yıl içinde ağırlıkla öğrenciler tarafından kütüphaneden yarım milyona yakın kitap okunmak üzere alınıyor.

Elektronik bölümünün de bulunduğu Kasımalı Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi engelli okuyucular için evlere kitap servisi yapıyor. Kütüphane görevlileri henüz okuma bilmeyen çocuklara ise masal ve hikayeler okuyor.

 

Uğur Özen


İlgili Konular