, 28 Mayıs 2018
Kırgızistan'ın Sembollerinden Biri Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi video

3741

Kırgızistan'ın Sembollerinden Biri: Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi (video)

Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi 6 milyon eseri muhafaza ediyor. Kütüphane, özel koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor. Ülkenin ulusal sembollerinden kabul edilen kütüphane araştırmacılar için zengin bir arşiv sunuyor.

İlgili Yazılar
Bişkek'te 1 Milyon Kitaplı Bir Çocuk Kütüphanesi Var video
Bişkek'te 1 Milyon Kitaplı Bir Çocuk Kütüphanesi Var (video)

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek 22 kütüphaneye evsahipliği yapıyor. Bu kütüphanelerden biri de Kasımalı Bayalinov Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi. Kütüphane dünya klasiklerini ve süreli yayınları okurlara sunuyor.
16/06/2017 12:12
At Türklerin Kanadıdır video
‘At Türklerin Kanadıdır’ (video)

Bozkır yaşamının vazgeçilmez unsuru olan atlar tarih boyunca Türklerin yoldaşı oldu. Türklerin ata verdikleri değerin ve atla kurdukları dostluğun izlerini, edebiyatta da sürmek mümkün. At, hem Türk mitolojisinde hem de halk edebiyatında ayrı bir öneme sahip.
05/10/2016 15:03
Renkli Göçebe Kültürü 2 Dünya Göçebe Oyunları'nda Sergilendi
Renkli Göçebe Kültürü, 2. Dünya Göçebe Oyunları'nda Sergilendi

2.Dünya Göçebe Oyunları'na, Kırgızistan'ın Isık Göl bölgesindeki Kırçın yaylası ev sahipliği yaptı.
09/09/2016 14:02
Kırgızlar Ürkün ü Unutmuyorlar
Kırgızlar ‘Ürkün’ü Unutmuyorlar

Kırgızistan'da 100 yıl önce yaşanan 'Ürkün Olayı' unutulmuyor. Kırgız yakın tarihinin en önemli olaylarından biri olan ve binlerce Kırgız'ın yaşamını yitirdiği Ürkün Olayı için yapılan anıt törenle açıldı.
07/09/2016 15:03
Kırgız Ulusal Oyuları' Kitabı Yeniden Yayımlandı video
'Kırgız Ulusal Oyuları' Kitabı Yeniden Yayımlandı (video)

Mihayil Rındin'in 'Kırgız Ulusal Oyuları' kitabı Kırgızistan'da ikinci kez yayınlandı. Kırgız toplumunun geçmişten bugüne taşıdığı desen ve işlemelerinin tanıtıldığı kitapta, Kırgız kültürüne ait 3 bini aşkın desene temel oluşturan 200 eser yer alıyor.
04/08/2016 16:04
Kırgız Motifleriyle Modern Kıyafetler video
Kırgız Motifleriyle Modern Kıyafetler (video)

Kırgızistan’da son yıllarda yerel etnik çizgilerin egemen olduğu, el sanatı ürünleri yaygınlaşıyor. Ülkenin geleneksel kültürünü tanıtma amacı taşıyan bu çalışmalar, günümüzde kullanılabilir bir biçimde üretiliyor. Kadın kıyafetlerinin de yer aldığı ürünler her Kırgızlar'ın hem turistlerin ilgisini çekiyor.
01/07/2016 16:04

Bişkek'teki Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi 19 bin metrekare alanda 6 milyon kitaba ev sahipliği yapıyor. Sovyetler döneminde Çernişevskiy adıyla açılan kütüphane 1984'ten bu yana şimdiki binasında hizmet veriyor. Bugün hala Çernişevskiy Kütüphanesi olarak tanınan bina da ulusal kütüphanenin çocuk kitapları bölümü olarak işlevini sürdürüyor.

Dünya ve ulusal kültürün kitap hatıraları isimli 21 koleksiyonu da içine alan kütüphane, Kırgızistan tarihinde önemli yer tutan Erkin-Too gazetesinin arşivi ile de dikkat çekiyor. Kütüphane, 5 ayrı koleksiyonla Kırgız tarihi kitaplarını bugüne taşıması bakımından da önem taşıyor.

Her yıl yaklaşık 300 bine yakın okuyucuyu ağırlayan kütüphane, yaklaşık bir milyon kitap, gazete, dergi ve bilimsel çalışmayı kullanımına sunuyor. Bünyesinde çeşitli elektronik katalogları da bulunduran kütüphane; süreli yayın, yabancı dilde kitaplar ya da belgelere de sahip.

Kırgızistan'ın sembollerinden biri

Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi, kendi bünyesinde her yıl çeşitli kültürel olaylara ilişkin yaklaşık 700 faaliyete de imza atıyor. Tarihçi Tınçtıkbek Çorotegin kütüphane hakkında şu şekilde konuştu: “Ulusal kütüphanemiz, bizim ulusal sembollerimizden biridir. Son zamanlarda burada da reformlar olduğunu görüyoruz. Mesela sayısal kitaplar gibi… Farklı gelişmeler buraya gelmeye başladı. Bunun yanı sıra kütüphanede çok önemsediğimiz eski kitaplar bölümü var. Bu bölümde Arap, Latin ve Kril alfabelerinde yazılmış Kırgızlar’a ait çok emekler toplanmış durumda. Burası gerçekten bizim yazma kültürümüzün hazinesi diyebilirim. Ama maalesef teknolojik gelişmelerden biraz geride. Gelecekte kütüphanedeki değerli kitaplar internet üzerinden serbestçe okunabilir hale gelse diye bir dileğim var. Kütüphanenin internet sitesinin tüm dünyaya hizmet vermesini umut ediyorum.”

Kütüphanede, ulusal bibliyografya, Rus edebiyatı, Türk edebiyatı, Amerikan edebiyatı ve uluslararası ilişkiler gibi 28 bölüm yer alıyor. Kırgızistan ulusal kütüphanesi, sadece kitapları değil, gazeteler, dergiler, haritalar, notalar, fotoğraflar, bitirme tezleri, çeşitli el yazmaları gibi farklı yazılı ve basılı yapıtları da içine alıyor.

 

Uğur Özen






İlgili Konular