, 28 Mayıs 2018
Dantelin Yunanistan'daki Önemli Adresi Egina Adası video

3181

Dantelin Yunanistan'daki Önemli Adresi: Egina Adası (video)

Yunanistan'da geleneksel el sanatları yaşamaya devam ediyor. Oyalar, danteller, kaneviçeler, genç kızların çeyizlerinde bugün de kendini gösteriyor. Yunanistan'da da yüzyıllardır devam eden gelenekler, genç nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

İlgili Yazılar
Dünyadan Birkaç Şehir Prizren Beyrut Atina video
Dünyadan Birkaç Şehir: Prizren, Beyrut, Atina (video)

Sahip olduğu değerlerle öne çıkar şehirler. Kimi tarihi, kimi kültürü, kimi doğasıyla. Bunun üçüne birden sahip olanlar da vardır. Kosova’dan Prizren, Lübnan’dan Beyrut ve Yunanistan’dan Atina olmak üzere dünyadan üç şehri gezdik.
17/06/2017 13:01
Limni deki kabri Türkiye ye nakledilsin
Limni’deki kabri Türkiye’ye nakledilsin!

Mustafa Tatçı’nın, Niyazi Mısrî hazretlerinin kabri konusunda devlet yetkililerine bir çağrısı var..
10/03/2012 12:12
Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı video
Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı (video)

Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu kabul edilen rüzgar kulesi, antik Yunan medeniyetinin günümüze kadar yaşayan armağanı.
03/10/2016 12:12
Darbelere Direnen Şarkılar Marşlar video
Darbelere Direnen Şarkılar, Marşlar (video)

Ülkelerin yaşadıkları darbe girişimleri sonrasında demokrasiye adanan şarkılar ve marşlar bestelendi. Birliğe ve mücadeleye vurgu yapan şarkılar, darbelerle birlikte hatırlandı. Çeşitli ülkelerin darbe karşıtı müziklerini bir araya getirdik.
08/08/2016 15:03
Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı Video
Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı (Video)

Atina'da bulunan Kaybolan Meslekler Müzesi ziyaretçilerini 70 yıl öncesine, eski Atina'ya götürüyor. Müzede elektriğin olmadığı dönemlerde el emeği ve alın teriyle var olan meslekler canlandırılıyor.
18/07/2016 16:04
Farklı Coğrafyalardan Ramazan Lezzetleri video
Farklı Coğrafyalardan Ramazan Lezzetleri (video)

Ramazan ayı ibadet ayı olduğu kadar, ikram ayıdır da. Bu sebeple sofraların diğer vakitlerdekine nazaran daha zengin olması için özen gösterilir. Bu özenin göstergesi olan farklı coğrafyalarda muhtelif ramazan lezzetlerinin izini sürdük.
17/06/2016 12:12

Yunanistan kültürünün önemli parçalarından biri, geleneksel el sanatları. El emeği, göz nuru oyalar, danteller, kaneviçeler evlerde, tezgahlarda, genç kızların çeyizlerinde var olmaya devam ediyor. Birçok hediyelik eşya dükkanının baş tacı olan el işleri, Yunanistan'a gelen turistleri de büyülüyor. En çok dikkat çekenler kuşkusuz kolalı danteller.

Dantellerin yanı sıra tablo edasında dokunan örtüler, yastık kılıfları geçmişten bugüne aktarılan bir geleneğin örnekleri. Rokoko isimli özel el işi ise rengarenk kurdeleler ile uzun bir uğraş sonrası elde ediliyor. Daha çok çiçeklerden oluşan motifler renkli kurdelelerle keten kumaşa işleniyor.

Kaneviçeler ise Yunan kültürünün vazgeçilmezi. Birbirinden farklı tekniklerle işlenen kaneviçeler, kimi zaman zeytinin yeşilini, kimi zaman denizin mavisini, kısacası Yunan kültürünü etkisi altına alan unsurları yansıtıyor.

Bugün bu el sanatlarının hala yaşatılmasında hem meraklı koleksiyoncular hem de emektar ninelerin payı büyük. El işleri Yunan kültürü için sadece bir dekorasyon aracı değil, aynı zamanda aile kültürü için de önemli bir sembol.

Eginalılar bu geleneği yaşatmak için çabalıyor

Egina adası dantelin Yunanistan'daki önemli adreslerinden biri. Kopaneli ismini taşıyan Belçika dantelleri de Yunanistan'ın farklı bölgelerinde yapılan bir el işi. Ancak Eginalılar geliştirdikleri kendilerine has motiflere dikkat çekiyor.

Emek isteyen bu el işini yapabilenlerin sayısı artık çok az. Ancak Eginalılar bu geleneği sürdürmek için çabalıyor. El işlerinin en güzel örnekleri arasında Batı Trakya'da yaşayan Türkler’in yazmalarındaki, tülbentlerindeki oyalar da bulunuyor.

Genç kızlar bölgeye has el yapımı olan kıymetli iğne oyaları ile süslü grep adı verilen özel bir kumaştan yapılan ipek başörtülerini takıyor. Bu başörtülerin altında ise belik teli adı verilen gümüş rengi örgüler uzanıyor.

Genç kızlar düğünlere hala bu belik telleri ile gidiyor. Batı Trakyalı Türklere ait bu geleneksel el işlerinin genç nesillerce de yaşatılabilmesi için bir yandan özel kurslar düzenleniyor, bir yandan da dönem dönem açılan sergilerle bu el sanatlarının tanıtımı yapılıyor.

 

Derya Özcan


İlgili Konular