, 28 Mayıs 2018
Filistin Nakışlarını Takılara İşliyor video

3300

Filistin Nakışlarını Takılara İşliyor (video)

Filistin'e özgü nakış motiflerini Ramallah’taki atölyesinde takılara işleyen Ruhana, geleneksel ile moderni birleştiriyor. Yüzlerce yıllık Filistin el sanatlarına bambaşka anlamlar katan Ruhana ile sanatını konuştuk.

İlgili Yazılar
Kudüs ü Anlatan Ödüllü Kısa Filmler
Kudüs’ü Anlatan Ödüllü Kısa Filmler

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen Kudüs Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu. İşte öğrencilerin gözünden kısa filmlerle Kudüs… Abdullah Güner yazdı.
06/04/2018 10:10
Kudüslü Kadınların Hayatı Tamamen Sabır ve Cihattan İbaret
Kudüslü Kadınların Hayatı Tamamen Sabır ve Cihattan İbaret

Kudüslü kadının acıları, sıkıntıları, üzüntüleri kadar sevinçleri, umutları, beklentileri de güçlüdür. Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa gibi bir mukaddesatın varlığı onu metanet ve dirayet sahibi kılmıştır. Düşman karşısında Allah’u ekber derken bunu gören, duyan herkesi cesaretine şahit kılar. Emine Çınar yazdı.
31/03/2018 12:12
Yayın Dünyasında Kudüs'e ve Filistin'e Dair Neler Var
Yayın Dünyasında Kudüs'e ve Filistin'e Dair Neler Var?

Tarih boyunca Filistin coğrafyasında yaşanan gelişmelere 'kağıt endüstrisi' de seyirci kalmadı. Yayın dünyasında Kudüs'e ve Filistin'e dair neler var? Mustafa Halil Aydın geniş bir taramayla bu kitapları derledi.
09/03/2018 08:08
İlim Halkalarıyla Mescid-i Aksa'yı Bekleyen Kudüs'ün Kadın Muhafızları
İlim Halkalarıyla Mescid-i Aksa'yı Bekleyen Kudüs'ün Kadın Muhafızları

Adları bütün İslam coğrafyasındakiler gibi. Hatice, Aişe, Sena, Zehra… Onca hayat yükünün üstüne omuzlarına aldıkları bir diğer sorumluluk, Mescid-i Aksa muhafızlığı… Mescid-i Aksa’nın adım adım sürüklendiği duruma karşı bir şeyler yapabilmek için, 2011 yılında kendi aralarında başlattıkları ilim halkalarına katılıyorlar. Kimi Kur’an-ı Kerim okuyor grubuyla; kimi tefsir, hadis, İslam tarihi, akaid hatta İslam felsefesi dersleri yapıyor düzenli olarak… Semanur Sönmez Yaman, Kudüs'ün kadın muhafızlarıyla görüştü.
06/03/2018 11:11
Şinasi Gündüz Kudüs Bütün Müslümanların Kutsalıdır Haremidir
Şinasi Gündüz: Kudüs, Bütün Müslümanların Kutsalıdır, Haremidir

''Kudüs'te Müslümanların razı gelebileceği asgari şart; işgalin sona ermesi, işgalcilerin yöreyi terk etmeleri ve yörede İslam egemenliğinin yeniden tesis edilmesidir.'' Prof. Dr. Şinasi Gündüz, 100 yıldır ağır bir işgali yaşayan kutsal beldemiz Kudüs hakkında her Müslümanın bilmesi gereken asgari hususlar hakkında Mehmet Ali Başaran'ın sorularını cevapladı.
14/01/2018 08:08
Kudüs'ün Taşları Dahi Sizi Tanıyor ve Özlüyor
Kudüs'ün Taşları Dahi Sizi Tanıyor ve Özlüyor

''Kardeşlerim, buralar, bu yapılar, bu topraklar, bu Kudüs, sizi özlüyor. Sizi istiyor. Siz gittiğinizden beri Kudüs kan ağlıyor ve huzursuz! Bakın şu taşlara, bir dönüp bakın. Bu taşların bir dili yok ama onlar konuşuyor. Ben şimdi şu elimi, şu avucumu bu taşlara koysam, bu taşlar bu eli tanımaz. Ama siz koysanız, bu taşlar, sizin ellerinizi tanır.'' Metin Erol, Kudüs'te inşa ettiğimiz ruhu müşahhas örneklerle yazdı.
15/12/2017 08:08

Batı Şeria'nın Ramallah kentinin ara sokaklarındaki bulunan bir dükkan, yüzlerce yıllık Filistin el sanatlarına farklı bir bakış kazandırıyor. Takıların sahibi Filistinli Hiyem Ruhana. Ruhana, Filistin'e özgü nakış motiflerini önce kasnaklara uyguluyor, ardından takılara dönüştürüyor.

Aslen biyoloji eğitimi alan sanatkar, dört yıl önce bir anda tüm yaşamını değiştirerek açtığı dükkanında çalışmalarına birçok alıcı buluyor. Ruhana sanatıyla alakalı şu ifadeleri kullandı: "Takı yapmaya 18 yıl önce başladım. Önceleri yalnızca bir hobi olarak yapıyordum. Biyoloji okudum ve bu konuda yüksek lisans yaptım. Ama aklım hep bana çok keyif veren el işlemelerindeydi. Mesleğimde biraz ilerleyince, hobime daha çok vakit ayırabilir hale geldim. Yeni yöntemler öğrenmeye başladım. Giderek daha çok ilgimi çekti.”

Hiyam Ruhana, en sevdiği uğraş olan takı yapımını henüz küçük yaşlarda öğrendiği nakış ile birleştirdi. Bu birliktelik hakkında Ruhana şu ifadeleri kullandı: "Nakış işleri Filistin el sanatlarının en değerli mirasıdır. Tüm geleneksel kıyafetlerde mutlaka bir nakış örneğine rastlarsınız. Filistin nakışının da kendine özgü bir tarzı vardır, görünce mutlaka tanırsınız. Binlerce yıllık bir zanaat. Hepimiz anneanne ve babaannelerimizden nakış işlemeyi çok küçük yaşlarda öğreniriz. Bir takı tasarımcısı olarak nakışı da bununla birleştirmeye karar verdim. Bu fikir bana yeni kapılar açtı."

Nakış ve takı tasarım dersleri de veriyor

Geleneksel ile moderni birleştirerek kalıcı işler ortaya koymaya amaçladığını belirten filistinli tasarımcının hedef kitlesi ise gençler: "Takılarımı alanlar daha çok Filistin kültürünü yaşatmak isteyen ancak geleneksel Filistin kıyafetlerinin gündelik hataya çok uyumlu olmadığını düşünen genç kızlar. Kültürlerini yaşatmak istiyorlar ve bunu da en makul şekilde yapmaya çalışıyorlar. Yani yüzyıllık bir geleneğin yeniden moda olmasını sağlamaya çalışıyorum."

Ruhana, aynı zamanda dükkanının üst katında nakışa ve takı tasarımına ilgi duyanlara ders de veriyor. Ruhana takı ve nakış dersleri hakkında şu bilgileri verdi: “Genelde genç kızlar bu tasarımlara ilgi duyuyor ve öğrenmek istiyor. Özellikle kolye yapımı konusunda özel kurslar açtım. İlgi yoğun. Yeni bir takıya başlarken en zor kısım tasarım aşaması. Malzemeye uygun bir nakış bulmak ve onu en giyilebilir hale getirmek en çok zaman alan bölüm. Ancak zihninizde oluşturduktan sonra ortalama bir kolyenin yapımı en fazla bir gün alıyor."

 

İrem Seles

 






İlgili Konular