, 18 Temmuz 2018
Kosova nın Tarih Kokan İşlemeleri video

2754

Kosova’nın Tarih Kokan İşlemeleri (video)

Kosova’nın yüzyıllık geleneği kıyafetlerde de kendini gösteriyor. Geleneksel kültürün en güçlü tanıkları kabul edilen bu işlemelerin her birinin ayrı bir hikayesi var.

İlgili Yazılar
Prizren'de Tarihi Evlerin Kapıları video
Prizren'de Tarihi Evlerin Kapıları (video)

Prizren'de yüksek duvarlarla çevrili, ağaç ya da demirle kuvvetlendirilen kapıların çoğunda ortak mimari göze çarpıyor. Şehrin farklı bölgelerindeki evlerin kapılarında aynı dokuyu ve işlemeleri görmek mümkün.
01/07/2018 10:10
Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü video
Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (video)

Bir yakayı diğerine tutturan düğme gibi, bir şehri diğer şehre, bir kıtayı diğer kıtaya bağlar köprüler. Mimarinin en özel ögelerinden olan köprüler, bulundukları bölgelerin sembolleri oldular. Çeşitli ülkelerin sembol köprülerini ele aldık.
17/06/2017 15:03
Dünyadan Birkaç Şehir Prizren Beyrut Atina video
Dünyadan Birkaç Şehir: Prizren, Beyrut, Atina (video)

Sahip olduğu değerlerle öne çıkar şehirler. Kimi tarihi, kimi kültürü, kimi doğasıyla. Bunun üçüne birden sahip olanlar da vardır. Kosova’dan Prizren, Lübnan’dan Beyrut ve Yunanistan’dan Atina olmak üzere dünyadan üç şehri gezdik.
17/06/2017 13:01
Hikmet ve irfan artık Balkan dillerinde
Hikmet ve irfan artık Balkan dillerinde

Asırlar boyunca Türk dünyasının kültür hayatına yön veren büyük eserler, tercüme faaliyetleriyle Balkan milletlerinin lisanlarına kazandırılıyor.
23/09/2013 14:02
Prizrenliler Camilerinin Restore Edilmesini Bekliyor video
Prizrenliler Camilerinin Restore Edilmesini Bekliyor (video)

Prizren Müftülüğü tarafından verilen bilgilere göre Kosova'da yüzlerce cami bulunuyor. Bu camiler ya savaş sırasında tahribata uğradı ya da zamana yenik düştü. Prizrenliler Osmanlı mirası bu camilerin inşa edildikleri tarihteki ihtişamına kavuşturulmasını istiyorlar.
23/09/2016 10:10
Balkanlarda Hac Heyecanı Yaşanıyor
Balkanlarda Hac Heyecanı Yaşanıyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Hac heyecanı Balkanlar'da da yoğun bir şekilde yaşanıyor.
09/09/2016 12:12

Kosova'da el işlemesi ürünler ayrı bir anlama sahip. Yöresel işlemeler Kosova'da geleneksel kültürün en güçlü tanıkları. Her birinin ayrı bir hikayesi olan eşyalar arasında başörtüleri, gömlekler, mendiller kendini gösteriyor. Hazırlanması günler süren ürünler, ev hanımlarının maharetli ellerinde işleniyor.

Yıllar geçtikçe Kosova'da bu gelenek yok olmaya başladı. Gelişen teknolojiyle birlikte el emeği ürünlerin sayısı da azaldı. Prizren'in merkezindeki yöresel kıyafetlerle dikkat çeken bir dükkan, bu geleneğin günümüzdeki son temsilcilerinden Arta Butuci ve ailesine ait. Nenesinden miras kalan bu geleneği sürdüren Butuci, yöresel kıyafetlere el işlemelerini dokuyor.

Butuci’yle birlikte çalışan Sehare Krasnici de Prizren'in yerlilerinden. Yaklaşık 40 yıldır el işlemeleri dokuyan Krasnici'nin tek bir amacı var. O da örf, adet, gelenek ve göreneklerin bekçisi yöresel kıyafetlerin ve el işlemelerinin gelecek nesillere aktarılması.

Kosova düğünlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan kaftanlar, kaftanların altına giyilen gömlekler, eşarplar ve mendiller. Her birinin farklı işlemeleri, her birinin ayrı bir hikayesi var. El işi ürünlerin tamamlanma süreci ürünlere göre değişiklik gösteriyor.

İlmek ilmek işlenen oyaların birçoğu gömlek kolları ve mendil kenarlarını da süslüyor. Kosova'da el işlemeleri ile dikkat çeken kıyafetler geleneklerin temsilcisi olmaya devam ediyor.

 

Gülay Krasniç


İlgili Konular
Kosova /