, 23 Temmuz 2018
Sofya yı Kucaklıyor Vitoşa Dağı video

4292

Sofya’yı Kucaklıyor Vitoşa Dağı (video)

Bulgaristan’ın başkenti Sofya'yı çevreleyen Vitoşa Dağı, her mevsim farklı güzelliğe bürünüyor. Vitoşa Dağı aynı zamanda bir milli park. Sevda Dükkancı, hem kentte yaşayanlar hem de turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Vitoşa Dağı’nı gezdi.

İlgili Yazılar
Sofya daki Türkçe Sokak İsimleri video
Sofya’daki Türkçe Sokak İsimleri (video)

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki Türkçe isimlere sahip sokaklar ülkenin geçmişine dair ipuçları sunuyor. Tarihi dokuyla modern yapıları buluşturan sokakların isimleri nereden geliyor, hangi tarihi işaret ediyor?
01/07/2018 15:03
Sofya Müslümanlarından Selam Var
Sofya Müslümanlarından Selam Var

Sofya'nın soğuk, gri bir kenar mahallesinde küçük bir mescit, 8-10 kişilik azıcık bir cemaat. Boynu bükük bir müslümanlık. Fakat o gün bir avuç tebessüm herkese yetti.
16/08/2017 08:08
Koca Balkan'ın eteklerinde bir şehir Sofya video
Koca Balkan'ın eteklerinde bir şehir: Sofya (video)

Bulgaristan'ın başkenti Sofya, Avrupa'nın en eski kentlerinden biri. Ülkenin en büyük kenti olan Sofya, kültürel ve sosyal hayatın da merkezi. Tarihi, milattan önce 6. yüzyıla uzanan kent, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor.
18/12/2015 09:09
Bulgaristanlı Müslümanlar camiden yoksun video
Bulgaristanlı Müslümanlar camiden yoksun (video)

Sofya'da ibadete açık tek cami olan Kadı Seyfullah Efendi Camii restorasyona alındı. Osmanlı'nın son dönemimde 73 camiye sahip olan şehirde bugün cami sıkıntısı yaşanıyor.
03/10/2015 10:10
Sofya'da Evliya Çelebi gezi rotası video
Sofya'da Evliya Çelebi gezi rotası (video)

Sofya’da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği, kentte yaşayan Türk ve Müslüman aydınlar, öğrenciler ve tarihe ilgi duyanlar için 'Evliya Çelebi'nin İzinde Sofya Turu' düzenledi.
03/06/2015 14:02
Bulgaristan ın En Gözde Turizm Merkezlerinden Biri Şumnu
Bulgaristan’ın En Gözde Turizm Merkezlerinden Biri: Şumnu

Tarih boyunca farklı adlarla anılan Şumnu, bugün Bulgaristan’ın en gözde turizm merkezlerinden biri. Doğa ve tarihin buluştuğu kent, ağırlıkla Türklerin yaşadığı Deliorman bölgesinde yer alıyor.
09/09/2016 14:02

Avrupa'nın en eski ikinci kenti olma ünvanına sahip Sofya'yı eşsiz güzelliğiyle batıdan doğuya doğru çevreleyen bir doğa harikası, Vitoşa Dağı. Ülkenin en yüksek dördüncü dağı olan Vitoşa, manzarasıyla yılın her mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Vitoşa Dağı eteklerinde, geniş yapraklı ağaç ormanlar ve yaylalar, biraz yukarıya çıkıldığında eski çam ağaçlarından oluşan ormanlar ziyaretçilerini karşılıyor. 17’nci asırda bu toprakları gezen Evliya Çelebi de Seyahatnamesi’nde Vitoşa Dağı’ndan bahsediyor.

Rila, Pirin ve Kocabalkan'dan sonra Vitoşa, Bulgaristan'ın en yüksek 4’üncü dağı. En yüksek tepesi olan Çerni Vrıh, deniz seviyesinden tam 2290 metre yükseklikte. Başkent Sofya, ülkenin batı kesiminde bulunan bu dağın eteklerine kurulu.

Asırlardır güzelliğinden ödün vermeyen Vitoşa Dağı, aslında milli park ve sit alanı. Buraya yapılmış olan ve eko patika adı verilen yollarda turistler rahatça gezebiliyor. Vitoşa Dağı, şehir hayatından kaçış imkanı olarak tercih ediliyor. Vitoşa, 1934 yılında milli park ilan edildikten sonra biyosfer çevre sit alanı statüsü kazandı. Bugün Vitoşa parkında, Bistrişko Branişte ve Torfen olmak üzere iki doğa koruma alanı yer alıyor.

Yürüyüş yolları meşhur

Vitoşa Dağı, dağ bisikleti severler içinde cazip güzergahlar oluşturuyor. Ak su çeşmesinden akan soğuk dağ suyu da başkentlilerin vazgeçilmezleri arasında. Vitoşa Dağı’nın doğusuyla batısını birleştiren uzun bir taş yol var. Bu yolun daha Osmanlı zamanında kurulduğu rivayet ediliyor.

Bir dönem at arabası seslerinin yükseldiği taş yol, bugün Boyana semtinden başlayarak, dağın batı eteklerine dek uzanıyor. Vitoşa sadece bir dağ değil, adeta bir harikalar diyarı. Burada moreni adı verilen taş nehir, neolit dönemden olduğu tahmin edilen taşlar var. Onların ne zaman, kaç yüz yıl önce oluştuğu bilinmiyor.

Taş nehir, Vitoşa Dağı’nı keşfetmek üzere yola çıkan tüm ziyaretçilerin de uğrak yeri. Knyajevo, Boyana, Sımeonovo, Dragalevtsı, Bıstrıtsa ve Jeleznıtsa gibi meşhur yürüyüş yollarından başlayarak Sofya'nın her semtinden ve civar köylerden dağa doğru yürüyüşe çıkmak mümkün.

Vitoşa Dağı kış aylarında da kış sporları severler için tercih edilen bir adres. Zira dağın şehre olan yakınlığı  ve ulaşım kolaylığı Sofyalılar için büyük bir avantaj sunuyor. Başkentlilerin vazgeçemedikleri doğa gezilerinin de güzergahı mutlaka Vitoşa'ya varıyor. Vitoşa, aynı zamanda başkent Sofya'nın en işlek caddesine de adını veriyor.

 

Sevda Dükkancı


İlgili Konular