, 23 Temmuz 2018
Mübadele Avrethisarlıların hayatını değiştirdi Video Haber

Avrethisar Köyü

15052

Mübadele Avrethisarlıların hayatını değiştirdi (Video Haber)

Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin en yakın tanıklarından Avrethisar köyü sakinlerinin Anadolu'ya duydukları özlem dinmiyor.

İlgili Yazılar
Darbelere Direnen Şarkılar Marşlar video
Darbelere Direnen Şarkılar, Marşlar (video)

Ülkelerin yaşadıkları darbe girişimleri sonrasında demokrasiye adanan şarkılar ve marşlar bestelendi. Birliğe ve mücadeleye vurgu yapan şarkılar, darbelerle birlikte hatırlandı. Çeşitli ülkelerin darbe karşıtı müziklerini bir araya getirdik.
01/07/2018 15:03
Dantelin Yunanistan'daki Önemli Adresi Egina Adası video
Dantelin Yunanistan'daki Önemli Adresi: Egina Adası (video)

Yunanistan'da geleneksel el sanatları yaşamaya devam ediyor. Oyalar, danteller, kaneviçeler, genç kızların çeyizlerinde bugün de kendini gösteriyor. Yunanistan'da da yüzyıllardır devam eden gelenekler, genç nesillere aktarılmaya çalışılıyor.
21/04/2018 14:02
Dünyadan Birkaç Şehir Prizren Beyrut Atina video
Dünyadan Birkaç Şehir: Prizren, Beyrut, Atina (video)

Sahip olduğu değerlerle öne çıkar şehirler. Kimi tarihi, kimi kültürü, kimi doğasıyla. Bunun üçüne birden sahip olanlar da vardır. Kosova’dan Prizren, Lübnan’dan Beyrut ve Yunanistan’dan Atina olmak üzere dünyadan üç şehri gezdik.
17/06/2017 13:01
Limni deki kabri Türkiye ye nakledilsin
Limni’deki kabri Türkiye’ye nakledilsin!

Mustafa Tatçı’nın, Niyazi Mısrî hazretlerinin kabri konusunda devlet yetkililerine bir çağrısı var..
10/03/2012 12:12
Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı video
Atina Rüzgar Kulesi Ziyarete Açıldı (video)

Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu kabul edilen rüzgar kulesi, antik Yunan medeniyetinin günümüze kadar yaşayan armağanı.
03/10/2016 12:12
Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı Video
Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı (Video)

Atina'da bulunan Kaybolan Meslekler Müzesi ziyaretçilerini 70 yıl öncesine, eski Atina'ya götürüyor. Müzede elektriğin olmadığı dönemlerde el emeği ve alın teriyle var olan meslekler canlandırılıyor.
18/07/2016 16:04

 

19. ve 20. yüzyıllar Balkanlar'da ve Anadolu'da kuvvetli bir fırtına gibi esmiş, bu coğrafyayı savaş ve göçlere mahkûm etmişti. 1923'teki Lozan Antlaşması bir yandan savaş rüzgârlarını durdursa da, diğer yandan Türk ve Yunan halkları üzerinde derin izler bırakmıştı.

Antlaşmanın öngördüğü nüfus mübadelesi ile yüz binlerce Türk ve Yunan, doğdukları topraklardan koparılıp bilmedikleri coğrafyalarda yeni bir hayata başlatıldılar.

Nüfus mübadelesi büyük acılara sebeb oldu

Selanik'e yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Kılkış da, bu demografik değişimden payını aldı. Kılkış'a bağlı Avrethisar, Sevindik, İsnetçe, Sarodoğan, Kuşova gibi birçok köydeki Türk nüfus boşaltılarak yerlerine Anadolu'dan gelen Rumlar yerleştirildi.

Lozan Antlaşması'ndan sonra gerçekleştirilen nüfus mübadelesi ile Kılkış ve çevre köylerde yaşayan Türkler, Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı. Kılkış mübadilleri yoğunluklu olarak Tuzla, Çatalca ve Silivri'de iskân edildi. Anadolu'daki Rumlar gibi burada yaşayan Türkler de yeni taşındıkları topraklarda, doğdukları yerlere olan özlemlerini hiç yitirmediler.

Köylerine hasretleri dinmiyor

Nüfus mübadelesi hem Anadolu'daki Rumların, hem de Yunanistan'daki Rumların hayatlarını değiştirdi. Bu tarihi değişime en yakından şahitlik eden köylerden biri de Avrethisar Köyü.

Bugün Avrethisar, sakin sessiz sokakları ile tarihin en acılı günlerinin ardından sükûnetini koruyor.

Bizans döneminden bu yana ayakta duran Avrethisar Kalesi ise, köyün köklü tarihine işaret ediyor. Avrethisar yakınlarındaki Apostolos Köyü, mübadelenin canlı şahitlerinden. Çoğunlukla Kars ve Erzurum yörelerinden gelen mübadillerin çocukları, babalarının ve dedelerinin anlattıkları Anadolu hikâyelerini hafızalarında canlı tutuyor.

 

 

Derya Köseoğlu yazdı

Yorum
Görmeden özlüyoruz
Göçmen kızı
Büyük Babam ve Babası DOĞUM (07.1883) Avrethisardan göçüp manisaya gelmişler.. Az çok anlatılığı kadarıyla bilsem de nesilden nesile aktarılanlar birikiyor, özlüyoruz görmek istiyoruz ,merak ediyoruz inanıyorum ki bir gün damarlarımda akan kanın kaynağına Türklüğümün oluştuğu yere gidebilicem.. bunun için dua ediyorum.
11/07/2018, 09:46
Paprat Toprağı
Ahmet Ozan
Dedem Papratlıydı. Avrethisarın Paprat Köyünde doğmuş. Babasını Bulgarlar şehit etmiş. Babasını hiç görmedi. Anacığı ise mübadele sonrasında Akhisar Zeytinliovada sıtmadan kaybetti. Ölürken; ağabeyine söylediği söz hala ailenin dilindedir. " Aga, beni Paprata göm
10/07/2018, 21:20
mozgalli koyu
hale alp
mozgalli koyunun şimdiki ismiyle nerede oldugunu bilen varmi dedeme aitmiş o koy,avrethisara yakin biryerde bilgisine ulaştım ama tam yerini bulamadım
26/06/2018, 03:19
Tarihte büyükbabamdan bahsedilmiyor
Uğur özbir
Büyükbabam Üseyif Hasbi hoca Atatürkün sağ kolu görev için geldiği selanikte dedem dünyaya geliyor o da avrethisar doğumlu bütün bildiğim bu kadar ben sadece şunu öğrenmek istiyorum elimde belge yok sadece oturma izni almam mümkün olurmu
05/05/2018, 21:42
Dedemin babanemin köyü
Sinem
Dedemde babanemde avrathisardan göç etmişler. Daha 7 yasındayken trene bindirip göndermişler. Tekirdağ/ hayrabolu / subaşı köyüne gelmişler. Şimdi ikiside rahmetli oldular. Nurlar içinde uyusunlar. Ne zorluklar geçirmişler....
29/04/2018, 08:15
Dedemin ninenin doğum yeri
Hürmüz
Dedem anlatırdı yaşamlarını Özlem duyardı Avret Hisar olduğunu öğrendim
15/04/2018, 21:03
Dede toprağı
Şenol kaya
Dedem havza kemaliye ye getirilmiş .adı Yahya kaya.babası Ahmet annesi emine.ata toprağımız.
11/03/2018, 23:31
Soy ismim
Mustafa Kılkışlılar
Senelerce soy adımı utanarak söylüyordum artık buna gerek kalmadı
22/02/2018, 03:27
soy ağacı
yasin kaplan
Soy acagi bilgimi girdigimde buyuk dedemin nufusunda arbur yaziyor cok eskiden kılgıç diye biyerden bahsetmis ti dedem ona istanaden arayis icine girdim bu arbur neresi benim dogum yerim tekirdag hayrabolu ataköy yardim edermisiniz
22/02/2018, 00:49

İlgili Konular