, 25 Mayıs 2018
15 Temmuz a Dair Dolu Dolu Bir İçerik

Fotoğraf: Elif Sönmez

4379

15 Temmuz’a Dair Dolu Dolu Bir İçerik

Basın İlan Kurumu’nun bünyesinde 38. sayısını 15 Temmuz meselesine odaklayan Basın Hayatı dergisi, içeriği ile sektörel dergi gömleğinden sıyrılarak, tarih ve kültür dergilerine şapka çıkarttırıyor. Seda Şennik Ateş yazdı.

İlgili Yazılar
İmam Hatip Kuşağı 15 Temmuz u Nasıl Görüyor
İmam Hatip Kuşağı 15 Temmuz’u Nasıl Görüyor?

15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasını kayıtlara dökenlerden biri de, Bursa Nizam Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri. Okulun yayın organı olan Asım dergisi, son sayısını '15 Temmuz Diriliş Destanı' kapağıyla darbe kalkışmasına ayırmış. Ahmet Serin yazdı.
02/08/2017 08:08
Maşallah'a Komşu Geldi 15 Temmuz Şehitler Makamı
Maşallah'a Komşu Geldi: 15 Temmuz Şehitler Makamı

Şehitler Makamı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakası ayağına Mimar Muharrem Hilmi Şenalp tarafından inşa edildi. Anıtın hüsn-ü hat yazıları hattat Hüseyin Kutlu’ya ait. Şehitler Makamı abidesinin kitabesini ise Abdullah Akın, geleneğimizin mühim marifetlerinden olan tarih düşürme sanatıyla aruz ölçüsü kullanarak Türkçe kaleme almış. Metin Erol yazdı.
30/07/2017 08:08
15 Temmuz Tokat'ta Okul Duvarlarına Resmediliyor
15 Temmuz, Tokat'ta Okul Duvarlarına Resmediliyor

Resim öğretmeni Metin Durmuş, önce Tokat’taki çeşitli yapıların, sonra da okulların duvarlarına fırçasıyla can veriyor. Mustafa Uçurum yazdı.
14/12/2016 08:08
Hizmet Hareketi'nden Fethullahçı Terör Örgütü'ne
Hizmet Hareketi'nden Fethullahçı Terör Örgütü'ne

''Bundan 40 sene önce Fethullah Gülen’in Altın Nesil sohbetlerinde bahsettiği, çamura saplanan Alman tankları örneği, 40 yılın sonunda kaderin bir cilvesi olarak, halkın üzerine ateş eden tanklar olarak tezahür etmiştir.'' Erhan Erken'in Dunyabulteni.net'te yayınlanan ''Hizmet Hareketi'nden Fethullahçı Terör Örgütü'ne'' başlıklı yazısını alıntılıyoruz.
28/07/2016 10:10
Bu uçaklar bizim için mi kalkıyor darbeciler için mi
“Bu uçaklar bizim için mi kalkıyor darbeciler için mi?”

“Demek ki biraz da geçmişin, yaşanılan tarihin ama aynı zamanda yaşanılmayanın ve hafızanın da bugüne, birkaç saate yığılmasıydı. Bütün bir hafıza restorasyonuydu o birkaç saat. Hafızanın isyanıydı demek ki.” Enes Özel yazdı
20/07/2016 16:04
15 Temmuz Kahramanlarının Hik yeleri Bu Kitapta Toplandı
15 Temmuz Kahramanlarının Hikâyeleri Bu Kitapta Toplandı

Okçular Tepesi & 15 Temmuz Kahramanlarının Hikâyeleri kitabında, bu ve bunun gibi o gece yaşanmış, saf akıl ile anlam veremeyeceğimiz, 64 kahramanın hikâyesi tarihe kayıt düşmek adına yayınlandı. Kitabın editörlerinden Gülcan Tezcan, kitabın hazırlık aşamasına ve sonrasına dair Seda Şennik Ateş'in sorularını cevapladı.
14/11/2016 08:08

Hâlâ net değil zihnimizde pek çok görüntü, hâlâ inanmakta zorlanıyoruz Türk askerinin halka çevrilen namlusuna… Ancak yaşananları kanıtlayan yüzlerce fotoğraf ve görüntü var. Bu sayede adım adım hazmetmeye çalışıyoruz gerçekleri.

Basın İlan Kurumu’nun bünyesinde 38. sayısını 15 Temmuz meselesine odaklayan Basın Hayatı dergisi, içeriği ile sektörel dergi gömleğinden sıyrılarak, tarih ve kültür dergilerine şapka çıkarttırıyor. Derginin içeriği toplumsal hafızamızı taze tutmayı hedefliyor olacak ki, onlarca fotoğraf ve QR teknolojisi sayesinde çok sayıda video görüntüsü ile destekleniyor. 

15 Temmuz’a dair dolu dolu bir içerik

Boğaziçi Köprüsü şehitlerinin isimlerini tarihe yazmadan saatler öncesinde bulundukları noktalarda yaşananlar adım adım fotoğraflarla belgeleniyor. Her biri tarihi kayıtlara geçecek olan fotoğraflar için deklanşöre basan Anadolu Ajansı foto muhabiri Elif Sönmez'in kaleme aldığı yazı, 15 Temmuz gecesini Boğaz Köprüsü’nde yaşayanların hissettiklerine şahit olmak için önemli detaylara sahip... Geceden sabaha yaşananların kronolojik olarak sıralandığı fotoğraflarla desteklenen yazı, o gece Boğaz Köprüsü’nde olanları anlamak adına önemli... 

TÜRKSAT şehidi Ahmet Özsoy'un en az Ömer Halisdemir kadar tarihin akışını değiştiren hamlesini defaatle okumamıza rağmen darbeci askerleri engellemek adına verdiği mücadeleyi Basın Hayatı da sayfalarına taşımış.

Derginin sayfalarındaki bir diğer önemli başlık ise, gece boyu yanlı haberleri, kurgulanmış ifadeleri ile bir kez daha gerçek yüzlerini gösteren yabancı basın! Bu başlık altında bir de Türk medyasının tarihinde ilk kez gösterdiği birliktelik de anlatılıyor. Türk ve yabancı basına geniş yer ayıran dergi, gazeteci - yazar Turan Kışlakçı, Sabah Gazetesi yazı işleri müdürü Yahya Bostan, gazeteci Sinem Köseoğlu’nun bu iki farklı bakışa getirdiği yorumlarına yer veriyor.

Ve tabi 15 Temmuz’un tek basın şehidi Mustafa Canbaz’ın ömrünce vatandaşı olmak için mücadele ettiği ve vatan uğruna şehit olduğu o geceyi eşi ve oğlunun sözleri ile okuyabilirsiniz. 

QR teknolojisi ile birçok görüntüye ulaşmak mümkün

Ve gelelim dergiyi hem sektörel dergilerden hem de 15 Temmuz’u konu edinen cümle dergi piyasasından ayıran özelliğe: QR teknolojisi... Daha önce rastlamayanlar için, derginin sayfalarındaki kodların okutularak ilgili görüntüye internetten ulaşabilme teknolojisi olarak tanımlayabiliriz bunu. Bu teknolojiyi kullanarak dergi, çok sayıda 15 Temmuz haberine ve görüntüsüne ulaşmanızı sağlıyor. 

Sektörel bir dergi olması hasebiyle dergiye maalesef gazete bayilerinden ulaşamayacaksınız. Basın kuruluşları talep ettikleri takdirde dergi Basın İlan Kurumu tarafından gönderiliyor.

Dergiyi http://www.bik.gov.tr/basin-hayati-38/ linkinden de okumanız mümkün. Ancak bu teknolojiyi kullanarak okuyacaksanız dergiyi, kapakta kabartma olarak tasarlanan ve şehitlerin fotoğraflarının olduğu Türkiye haritasına dokunamayacaksınız. Sözüm benim gibi eli kağıda dokunarak okumayı sevenlere…

Dergide yer alan bazı fotoğrafların yer aldığı foto galeri için tıklayınız: http://www.dunyabizim.com/foto/10433/basin-hayati-dergisinde-15-temmuz-fotograflari

 

Seda Şennik Ateş