, 24 Ocak 2018
Bu kitabı Hollywood keşfetse

55454

Bu kitabı Hollywood keşfetse!

Türkiye’de bir ilk! Kitap özeti bile okumaktan aciz tembellere resimli kitap özeti!

İlgili Yazılar
İnsan nasıl olur da bir atın duygularını bilir
İnsan nasıl olur da bir atın duygularını bilir?

Abbas Sayar, bir hayal ile değil, bir gerçekle kafanızı karıştırıp, köylülerle ilgili birçok önyargınızı kırıp, bu konuyu yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak. Bunların hepsi de Yılkı Atı’nın başarılarıdır.
08/07/2013 14:02
Abbas Sayar ın köy romancılarından farkı ne
Abbas Sayar’ın köy romancılarından farkı ne?

Abbas Sayar’ın Yılkı Atı romanından sonra Can Şenliği’ni okumak insanı tuhaf, çapraşık, çatışmalı düşüncelere sevk ediyor. Çünkü Sayar’ın Can Şenliği’nde ulaştığı sonuç, Yılkı Atı’nda ulaştıklarından biraz farklı.. Ömer Yalçınova yazdı..
23/09/2013 16:04
Abbas Sayar ve Hüseyin Ağa aynı kişi mi
Abbas Sayar ve Hüseyin Ağa aynı kişi mi?

Abbas Sayar, kayınpederinin dizinin dibinden ayrılmasaydı Türk Edebiyatı çağdaş bir Yunus kazanırdı. Ercan Köksal, 'Can Şenliği' romanı üzerine yazdı.
13/08/2015 12:12
Neyi gördüyse nasıl hissettiyse onu yazdı
Neyi gördüyse, nasıl hissettiyse onu yazdı

Yalnız, yorgun, mağlup, mağrur ve mahzun hikâyeleri var Anadolu’nun. Kara ve kavruk yüzlü… İçinden hüzün katarları geçen, özlem ve hasret yüklü hikâyeler. İşte Abbas Sayar bu anlatıcılardan biri. Muaz Ergü yazdı.
12/08/2014 12:12
Abbas Sayar kimdir
Abbas Sayar kimdir?

Abbas Sayar kimdir? Abbas Sayar eserleri kitapları nelerdir?
01/04/2014 13:01
Anadolu'yu en iyi resmedenlerden biri idi
Anadolu'yu en iyi resmedenlerden biri idi

Anadolu insanı birkaç kelime özetlenecek olsa herhalde bunlar toprak, kahır ve çile olurdu. Abbas Sayar'da ve eserlerinde bunun çizgilerini görebiliyoruz. Kamil Büyüker, geçtiğimiz günlerde Ahmet Güner Sayar'ın, babası Abbas Sayar'ı anlattığı etkinlikten notlarını aktarıyor..
06/05/2014 12:12

 

Barış Manço’nun uçan atı Küheylan’ı (uçuyor keza rahmetli Manço kendisine “Kalk gidelim Küheylan, uçalım gayrı oy, Neslihan’a varalım gayrı” diye hitap ediyor), Cengiz Aymatov’un kitabında son anlarına yetiştiğimiz Tanabay Cangeldin’in Gülsarı’sı, ak sakallı dede kıvamında takılan Gandalf amcamızın atı Gölgeyele’si, Red Kit’in ve Hz. Ali’nin aynı ismi paylaşan atları Düldül’ü, Köroğlu’nun Bolu Beyi’ne selam çaktığı kır atı, Tosun Paşa’da Şener Şen’in rüyasında görüp de Kemal Sunal’ın murattır diye tabirini yaptığı at…. Evet farkındaysanız “Yazar at diyor da başka bir şey demiyor, burada size bir şeyler anlatmaya çalışıyor,  acaba ne diyecek?” sualinin cevabı; yazar size içinde at geçen bir kitabı tanıtacak.

1970 yılında yazılmış bir roman Abbas Sayar’ın (hayır kendisi o bir grup beyinsiz üniversitelinin neyi alkışladığını bilmeden her denileni alkışladığı programın sunucusu değil) Yılkı Atı romanı. 1923 yılında doğmuş yazar, 47 yaşında Yozgat’ın Sekili ilçesinde yaşadığı tecrübelere dayanarak yazmış bu romanını. Bir ilk roman. Genelde bir kitap aldığım zaman, yazarın doğumuna, işine ve ilk kitabını yayınladığı tarihe bakar, ben o yaşta neler yaptım ya da neler yapacağım diye düşünürüm.

Dağda dolaşır bir yılkı

Yılkı demek, kışın beslenmesi sahibine zul gelen, diğer hayvanların yem iaşesini boşuna tüketecek atın veya hayvanın dağlara taşlara terk edilmesi demek. Geri dönerse ne ala, bir yaz daha beslenmeyi hak edecek, bir yerlerde kurtlara yem olacaksa da olabilir artık gözden çıkarılmış demek o hayvan. Aramızda kalsın, yakın zamanda sayın Asım Gültekin’in de Cafcaf dergisini yılkıya bırakacağı, yemini suyunu keseceği, eğer kış sonunda sağ salim geri dönerse yine çıkartmaya devam edeceği konusunda dedikodular duymaktayım.

Romanımızın baş kahramanı doru kısrak da aynı yöntemle yılkıya bırakılmış bir kısraktır. Dorukısrak zamanında sahibi İbrahim Ağa’yı gururlandırmış, katıldığı yarışmalarda (1936 Berlin At Olimpiyatları’nda gümüş madalya, 1937 Paris at güzellik yarışmasında kainat güzel atı ödülü…) hep muvaffakiyetler kazandırmış bir attır. Amma ve lakin, artık zaman ilerlemiş, dorukısrak yaşlanmıştır. Tıpkı Jack London’un Vahşetin Çağrısı romanındaki Buck gibi bir özüne dönüş hikayesi onu beklemektedir.

Ecnebi makyajı bir başka

Ötüken Yayınlarından çıkan bu kitabı isterim ki holivut keşfetsin, filmini çeksin. Dorukısrak’ı Nicole Kidman, dağlarda ona kısa süreli de olsa yarenlik eden Çılkır’ı Robert de Niro, Dorukısrak ve arkadaşlarına saldırıp bilvesile çenesine çifte yiyen kurtu da Mehmet Ali Erbil oynasın ama M.A. Erbil dublör kullanmasın isterim. Hiç bunlardan at olur mu demeyin, ecnebi makyajla neler yapıyor aklınız, tahayyülünüz almaz.

El hasıl, siz de Abbas Sayar’ın bu gerçekçi insanı kendisine çeken kitabını okuyun, okudukça siz de kendinizi doru kısrağın yerine koyacak, yularınızı ağzınıza gem yapmak isteyecek, arabaya, pulluğa koşulacak, atalarımızın sözünü tasdiklercesine hızlı koşup tezeğinizi seyrek düşüreceksiniz. 

Türkiye’de bir ilk! Kitap özeti bile okumaktan aciz tembellere resimli kitap özeti!

yılkı özeti

Eğer hala bu yazıyı okuyorsanız size son bir at esprisi yapayım da nereye kaçacağınızı bilemeyin. 

-Hakan, en sevdiğin at hangisidir? 
-Şer'i at! 

keh keh keh. başka bir kitap tanıtımında görüşmek üzere. 


Hakan Öztürk 
bir değişik anlattı

 

Yorum
..
..
aşkar battal gazinin atıdır
05/11/2011, 12:54
uölnkn
ljljıoh
resimli anlatım aliyyül ala olmuş :D
05/11/2011, 12:52
Sena
Hakan Öztürk farkı.) Nasıl da belli ediyor kendini hemen.)
04/11/2011, 13:20
Film eleştirisi
Burçak Atkafası
Filmi çekilirse diye şimdiden söylüyorum, ilk söyleyen de ben olayım: Kitabı daha iyiydi abi yeaa. Yapamıyolar bence.
29/10/2011, 18:04
valla güzel olmuş...
halil
bu kitap bende var sanırım okuyayım artık...
29/10/2011, 13:47
aşkar
Ahmet...
Hz. Ali\'nin atının adı aşkar değil miydi?
28/10/2011, 20:12
keyifli
ayşe gül
yazınızı keyifle okudum :) teşekkürler
28/10/2011, 17:24

İlgili Konular